انتظار برای افتتاح پارک بانوان دامغان/ وقتی وعده‌ها دیر می‌شوند

 خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- فاطمه امانی، سیمین دلیلی: روزهای پایانی اسفندماه۹۲ بود که وعده رئیس شورای اسلامی شهرستان دامغان مبنی بر افتتاح پارک ویژه بانوان در این شهرستان که همواره از کمبود فضای تفریحی رنج می‌بردند، کام بانوان را پیش از نوروز شیرین کرد شیرینی که آنچنان دوامی نیافت.

بهار۹۳می توان اینگونه توصیف کرد، فضایی امیدوارکننده که در آن بانوان دامغانی می‌اندیشیدند تا پیش از فرارسیدن پاییز قدم بر پارک بانوان نهاده و در محیطی آرام و بی‌دغدغه به ورزش و تفریح می‌پردازند، اما آنچه در پایان محقق شد، چیزی جز یک حصارکشی در محدوده پارکی عمومی نبود تا درنهایت بانوان این شهرستان کماکان پشت تابلوی ایست انتظار باقی بمانند و فعلاً استفاده از پارک بانوان را در رؤیا بپرورانند.

پارک بانوان در انتظار نشاطی فروخفته

درختان همیشه‌سبز سربه فلک کشیده حدفاصل میدان پانزده خرداد و میدان دانشگاه، چشم‌انداز پارک دانشجو است که قرار بود پارک بانوان شود، با عبور از سردر ورودی، شیر طلایی سنگی که باران و آفتاب باعث پیری و فرسودگی آن شده، در ابتدای بلواری طویل به استقبال می‌آید.

در سمت راست و در چند ردیف درختی دورتر، دیوارهای بتنی خاکستری با نوار پهن قرمزرنگی که در دل خوددارند از لابه‌لای برگ‌های سوزنی کاج‌ها سرک می‌کشند و برای بیننده علامت سؤال باقی می گذارند، کافی است گشتی در اطراف این محدوده‌ حصارکشی بزنی و پاسخت را با خواندن تابلویی که در ورودی نصب‌شده پیدا کنی ... «پروژه پارک بانوان» که نام مشاور، کارفرما و پیمانکار هم با زردی خاصی زیر آن نقش بسته است و تنها مدرک شناسایی این پارک به‌حساب می‌آید.

فضایی که باید آهنگ شمارش یک ‌دو سه موسیقی متنش باشد، صدای خنده و شادی درون آن گوش فلک را کر کند، توپ‌های کوچک و بزرگ رنگی باشند که بازیگوشانِ به این‌سو و آن‌سو بدوند، پاهایی که رکاب‌زنان پیست را بگردند، غرفه‌های مختلف فرهنگی که مشق زندگی تدریس کنند و درنهایت صمیمیت موج آرام این دریای خروشان باشد، همه آنچه باید یک سال پیشتر اتفاق می‌افتاد اما امروز تنها حاضران صحنه این صبح بهاری صدای بیل و کلنگ و کارگران مشغول به کار هستند و بانوان دامغانی تنها بازیگران غایب این صحنه.

حصاری که حتی شاید خیلی‌ها ندانند پشت آنچه می‌گذرد و یادشان رفته باشد قرار است گامی برای بانوان این شهر برداشته شود به‌اندازه پخش عطر نشاط و سلامتی در فضایی امن و آزاد.

همشهریان در انتظار افتتاح پارک

به سراغ همشهری‌هایمان که می‌رویم بی‌اطلاعی از وجود این پارک نخستین واکنش خیلی از آن‌ها است و بعد شور و شوقی که چهره‌شان را پر می‌کند، گویا تداعی یک خواسته فراموش‌شده نیز، برایشان لذت‌بخش است.

نخستین شهروند دامغانی که مخاطب ما می‌شود، از احداث چنین پارکی بی‌اطلاع است اما وجود چنین مکانی را ضروری می‌داند و می‌گوید: همان‌طور که آقایان نیاز به فضاهایی برای ورزش، استفاده از هوای آزاد و تخلیه انرژی‌دارند، خانم‌ها نیز چنین حقی دارند تا بتوانند در فضایی راحت به ورزش بپردازند، به‌ویژه دوچرخه‌سواری و اسکیت که در سالن‌های سرپوشیده چنین امکانی فراهم نیست.

زهرا که تمایلی به گفتن نام خانوادگی خود ندارد با اشاره به این‌که دانشجویان غیربومی وقتی به این شهر می‌آیند و از وجود چنین مکان‌هایی محروم می‌شوند به‌خوبی تفاوت را احساس می‌کنند، ادامه می‌دهد: خانم‌های شاغل در طول روز با افراد زیادی در ارتباط هستند اما سالمندان وزنان خانه‌دار که اوقات فراغت بیشتری دارند حتی مکانی برای پیاده‌روی با امنیت کامل ندارند و با احداث این پارک به‌راحتی می‌توانند مکانی برای سلامتی، سرگرمی و دیدارهای دوستانه داشته باشند.

افتتاح پارک برایمان لازم است

معصومه شمسی‌پور شاغل است و او نیز بی‌اطلاع از پارک، اما با برخوردی گرم و چهره‌ای خندان می‌گوید: وجود چنین فضاهایی در هر شهر به‌ویژه  برای بانوان محجبه که نیاز به مکانی برای ورزش سالم صبحگاهی در فضایی امن دارند لازم است.

وی معتقد است تعداد زیادی پارک برای آقایان وجود دارد اما ازآنجایی‌که تنها یک پارک مختص بانوان است باید امکانات ورزشی و تفریحی آن کامل باشد. 

معصومه با اشاره به این‌که ساخت این مکان یک حرکت عالی است، ادامه می‌دهد: پارک بانوان نباید تنها در یک حصارکشی و وجود چند درخت خلاصه شود، بلکه باید امکانات ورزشی آن کامل و متنوع باشد تا بتوان واقعاً در آنجا ورزش کرد، در غیر این صورت فقط مناسب هواخوری است.

تبدیل پارک به محیطی فرهنگی و آموزشی

غلامی، بانوی دیگری که عضو فعالی در جامعه زنان شهرستان است نسبت به احداث این پارک آگاهی دارد و معتقد است شرایط قومی و مذهبی دامغان می‌طلبد خانم‌های ساکن در این شهر بتوانند در یک مکان مناسب به‌راحتی حضور پیدا کنند و اوقات فراغت خود را با ورزش پر کنند.

این شهروند دامغانی درنهایت با اشاره به این‌که مکانی برای گذراندن اوقات فراغت به‌ویژه برای  قشر جوان ضروری است، می‌گوید: باید پارک بانوان تنها برای ورزش نباشد بلکه دارای امکانات آموزشی و رفاهی مانند آموزش هنرهای دستی و ... باشد تا تبدیل به پارکی اختصاصی برای جوانان شود که صرفاً تفریحی نبوده و بتوان بهترین بهره‌برداری را از این فضا داشت.

وی که به اقتضای شغلش با گروه‌های سنی مختلف سروکار دارد اشاره می‌کند به این‌که شهرستان دامغان برخلاف اکثر شهرهای کشور از وجود پارک بانوان محروم است، از طرفی آن را ضرورتی برای خانم‌های همشهری خود می‌داند و می‌گوید: پیاده‌روی در جاده سلامت چندان برای خانم‌ها راحت نبوده و نیاز به فضایی است که بتوان به‌راحتی و با امنیت کامل در آن به ورزش و یا حتی گذراندن اوقات فراغت پرداخت، چراکه در سایر پارک‌ها مسافران و افراد دیگر حضور دارند که شرایط را برای حضور بانوان نامناسب می‌کنند.

این شهروند اما محل احداث پارک بانوان را مناسب نمی‌داند، یادی از سال‌های قبل می‌کند و معتقد است که از همان گذشته فضای پارک دانشجو از امنیت کافی برخوردار نبوده و حتی فضای اطراف آن نیز رعب‌انگیز است اگر امکان داشته باشد که فضای آنجا فقط به ورزش اختصاص پیدا نکند بهتر است چراکه  می‌توان با برگزاری کلاس‌های آموزشی و فرهنگی استفاده بهینه و کلاس‌هایی نظیر مهارت‌های زندگی برپا کرد و یا این‌که تبدیل به مکانی برای بردن اردوهای درون‌شهری دانش آموزان، کودکان و دختران جوان شود.

نیاز برای پارک بانوان احساس می‌شود

رئیس شورای اسلامی شهر دامغان در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره این پارک گفت: با توجه به کمبود فضای سبز برای شهروندان دامغانی به ویژه بانوان که ۵۰درصد سهم جمعیتی این شهر را به خود اختصاص داده اند، نه ‌تنها حس، بلکه لمس نیز می‌شد لذا ما معتقدیم پارکی درخورشان بانوان نیاز است تا حداقل خواسته‌های بانوان را تأمین کنیم.

رضا ناصری درباره تأخیر در اجرای پروژه پارک بانوان این‌گونه پاسخ داد: پارک بانوان باید آیتم‌های خاصی را داشته باشد که در وهله نخست مسائل امنیتی پارک بانوان باید در نظر گرفته می‌شد چراکه در بعضی از شهرستان‌ها پارک بانوان معضلات اجتماعی ایجاد کرده از سوی دیگر پارک بانوان باید مأمن و بستر مورداطمینان برای شهروندان باشند بنابراین محدودیت‌هایی باید اعمال شود تا مردم با اطمینان خاطر از فضای پارک استفاده بهینه ببرند.

وی افزود: پیشنهاد شورای اسلامی سابق برای مکان احداث پارک بانوان در پارک شهید ملایی بود اما پس از کارشناسی‌های صورت گرفته وسعت آنجا کافی نبوده و از لحاظ موقعیت مکانی نیز مناسب به نظر نمی رسید چراکه املاک مجاور بر پارک اشرافیت کامل داشتند پس باید پارک بانوان را درجایی طراحی می‌کردیم که اشرافیت کاملاً رفع شود لیکن بعد از کارشناسی‌های صورت گرفته طی سال ۹۳ بهترین جایگاه در عمق پارک دانشجو، یعنی درجایی که معبر اصلی نباشد پیشنهاد داده شد و تعیین مکان جدید زمان‌بر شد.

کمبود منابع مالی علت اصلی توقف پروژه پارک است

رئیس شورای اسلامی شهر دامغان دلیل دیگر تأخیر را کمبود امکانات مالی دانست و بیان داشت: بودجه اولیه پیشنهادی در سال ۹۲ برای این پروژه ۹۰۰میلیون تومان بود که شورای اسلامی سابق تنها یک کد اعتباری در حد ۱۰۰ میلیون تومان را برای این مجموعه درنظر گرفت که قطعا کافی نبود.

ناصری گفت: پس از تعیین مکان و  اخذ مجوزهای لازم در سال ۹۳ استارت پارک بانوان زده شد و حصارکشی صورت گرفت همچنین در سال ۹۴، انتخاب پیمان‌کار از طریق مناقصه عمومی با مبلغی بالغ ‌بر۷۰۰ میلیون تومان انجام گرفت در کنار این مقوله، اعتباراتی نیز از محل تبصره ۲۲ ماده ۱۸۰نماینده مجلس شورای اسلامی بالغ‌بر۲۰۰ میلیون تومان لحاظ شد که برای پارک بانوان امتیاز خیلی خوبی بود لذا تلاش داریم از اعتبارات دولتی و استانی استفاده کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که چه اقداماتی برای مسائل امنیتی پارک صورت گرفته است، بیان داشت: برخی از ارگان‌ها مخالف اصل این موضوع بودند و علت این مخالفت نیز شبکه‌های مجازی و دستگاه‌هایی مانند موبایل و دوربین بود که امروز مردم نسبت به ۱۰ سال پیش راحت‌تر به اطلاعات دسترسی پیدا می کنند از طرفی هرکسی که در مجموعه پارک بانوان وارد می‌شود می‌خواهد راحت در آن فضا فعالیت کند بنابراین محدودیت‌هایی در این زمینه بیشتر شود.

این عضو شورای شهر همچنین گفت: یکی از دغدغه‌ها رفع اشرافیت املاک مجاور پارک بانوان است که می‌تواند ناامنی ایجاد کند که ما با جانمایی مناسب این مسئله را حل کردیم  و پارک بانوان را  در کنار سالن چندمنظوره بحران قرار دارد که در شرایط خاص باید از آن استفاده بشود، باشگاه فرهنگی ورزشی شهر می‌تواند در آن فعالیت کند.

افتتاح پارک بانوان دامغان در سال ۹۵

رئیس شورای اسلامی دامغان در پاسخ به این سؤال که این بار مسئولان چه وعده‌ای برای احداث پارک می‌دهند، گفت: با این جانمایی منتقدان را متقاعد و بستر کار را آماده کردیم و پارک بانوان را در عمق مجموعه پارک دانشجو قرار داده و از معبر اصلی فاصله انداختیم همچنین درخت‌های بلند و عرض‌گذر زیاد این‌ها برای امنیت بیشتر پارک بانوان انجام دادیم.

ناصری ادامه داد: در حال حاضر مشکل اعتبارات و بودجه نداریم اما به دلیل روند ساختار فیزیک متفاوت پارک بانوان شرایط جوی و زمان‌بندی پروژه‌های عمرانی امیدواریم در نیمه نخست سال ۹۵ این پارک افتتاح شود. 

وی افزود: اگر مردم همکاری خوبی داشته و نسبت به پرداخت عوارض نوسازی و دیون خود متعهد باشند می‌توانیم عملکرد بهتری داشته باشیم و ما متعهد هستیم پارک بانوان را با هر شرایطی که هست احداث کنیم.

هدف از احداث پارک رفع نیازهای جسمی و روحی بانوان است

شهردار دامغان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به این‌که بانوان نیمی از جمعیت شهرستان را به خود اختصاص داده اند، گفت: این جمعیت قطعاً نیازمندی‌هایی مختص به خود را دارد و ما نیز در فکر بودیم تا فضایی ویژه برای بانوان در نظر بگیریم تا نیازمندی‌های اولیه در بحث ورزش‌های همگانی و یا اختصاصی، فضایی برای گفتگو، احساس آرامش و راحتی آن‌ها پیش‌بینی و ایجاد کنیم.

مسلم نصرتی درباره شروط لازم برای ایجاد این فضا نیز توضیح داد: این امر نیاز به مطالعه و تحقیق داشت تا مکان ازنظر فرهنگی، اعتقادی، داخل یا خارج شهر بودن، اشرافیت افراد غیر، امنیت، امکان دسترسی، کم بودن حواشی و مسائل جانبی مناسب باشد تا در کارکرد مکان با نواقص و یا احتمالاً گرفتاری‌های خاص خودش مواجه نشویم.

وی افزود: بدین منظور گروه مشاور ما فضاهایی که برای ایجاد پارک بانوان مدنظر بود مورد مطالعه قرارداد و نتایج تحت عنوان گزارش مطالعاتی ارائه شد که با توجه به وجود پارک دانشجو به وسعت بیش از ۴۲ هکتار، با پوشش گیاهی مطلوب که باعث کنترل دید به فضا می‌شد، این مکان مورد شناسایی و تائید قرار گرفت و ما اقدام به تهیه طرح و نقشه پارک بانوان کردیم.

طرح پارک بانوان یک سال گذشته به شورای شهر ارائه‌شد

شهردار دامغان با اشاره به این‌که طرح پارک بانوان سال گذشته به شورای شهر دامغان ارائه‌شده است، گفت: شورای شهر نیز آن را تصویب کرد و بودجه خوبی برای آن قراردادیم و این مجموعه توسط پیمانکار بخش خصوصی به روش مناقصه عمومی و پیمان کل با نظارت شهرداری شروع به کارکرد.

نصرتی در پاسخ به این سؤال که چرا خبری مبنی بر افتتاح پارک بانوان در شهریورماه ۹۳ از سوی شورای شهر منتشرشده است، می‌گوید: من این موضوع را  نشنیده‌ام، چون شورای شهر این پروژه را در سال ۹۳ برای سال ۹۴ تصویب کرد و در واقع عملیات اجرایی از تیرماه سال جاری شروع شد، البته طرح‌ها و برنامه‌های این مجموعه در سال ۹۳ نهایی شد و تامین اعتبار نهایتا به سال ۹۴ موکول گشت همچنین باید گفت حتی اعتبارات تبصره ۲۲ در اختیارات نماینده، ابتدای سال ۹۳ برای این طرح درنظر گرفته شد که ما در همان سال کار را آغاز کردیم.

وی بابیان اینکه مساحت پارک حدود ۳۲ هزار مترمربع بوده و نزدیک سوله چندمنظوره بحران است، گفت: این سوله با مساحت دو هزار و ۱۰۰ مترمربع با امکانات جانبی برای ورزش‌های داخل سالن بانوان بوده که در حال ساخت است و اگر احساس شود فضای پارک بانوان کافی نیست به علت احداث آن در مجموعه ۴۲ هکتاری پارک دانشجو قابل‌گسترش خواهد بود.

پارک بانوان ۵۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد

شهردار دامغان معتقد است اختصاص بخشی از اعتبارات تبصره ۲۲ ماده ۱۸۰برای احداث پارک بانوان یک اتفاق مثبت بوده و ادامه می‌دهد: برآورد اولیه ایجاد پارک حدود دو میلیارد و۸۰۰ میلیون تومان بود که از محل این تبصره تقریباً ۲۰۰میلیون تومان به ما واگذارشده است.

نصرتی با اشاره به پیشرفت ۵۰ درصدی عملیات اجرایی پارک بانوان، ابراز داشت: ما پروژه پارک بانوان را فازبندی کردیم، فاز نخست احداث‌ و فضا و فاز دوم، تجهیزات و امکانات است که تا امروز درصد قابل توجهی پیشرفت فیزیکی عملیات داشته‌ایم همچنین فعالیت‌های عمرانی در محل پارک در حال انجام است.

وی درباره امکانات این پارک نیز توضیح داد: اطراف این فضا با دیوارهای پیش‌ساخته بتنی محصور شده است و راه‌ های دسترسی و پارکینگ‌های مناسبی دارد تا مشکل پارک ماشین وجود نداشته باشد، لیکن امکاناتی از قبیل پیست دوچرخه‌سواری، زمین فوتبال، والیبال، بدمینتون، فضای ورزش‌های همگانی مانند ورزش‌های صبحگاهی، نمازخانه، سرویس بهداشتی، تجهیزات و امکانات ورزشی، سکوها و فضاهای گفتگو مانند آلاچیق‌های گروهی پیش‌بینی‌شده است که بانوان به‌راحتی بتوانند ساعاتی از روز را سپری کنند و به ورزش و تفریح بپردازند.

بانوان عهده‌دار تأمین امنیت پارک 

شهردار دامغان در پاسخ به چگونگی تأمین امنیت فضای پارک غیر از پوشش گیاهی اطراف آن می‌گوید: ما طرحی را نوشته و پرورش می‌دهیم که مسائل امنیتی را به کمک خود بانوان و نیروی انتظامی اما نه به شکل فضای پلیسی، تأمین شود، در این باره یک بحث این است که ما این فضا را به تشکل مردمی واگذار کنیم که مدیریت آن با خود خانم‌ها باشد.

نصرتی افزود: جلسات این گروه ممکن است از ابتدای سال۹۵ تشکیل شود و نهادهایی مانند حوزه، تشکل‌های ویژه بانوان، نیروی انتظامی در آن جلسات حضور داشته باشند تا بتوانیم مدیریتی واحد برای مجموعه پیش‌بینی کرده و ورود آقایان به پارک را کاملا ممنوع ساخته و حتی شعاعی از پارک یعنی خیابان‌های اطراف نیز حاشیه امن داشته باشیم.

وی در ادامه بیان کرد: علاوه بر این مشاوران نیز در حال کار هستند که اگر بتوانیم صرفاً فضاهای اطراف را توسط دوربین‌های مداربسته کنترل کنیم و در حال بررسی هستیم چراکه گاهی همین دوربین‌ها اگر غیراصولی کار شود ایجاد ناامنی می‌کند.

شهردار دامغان در ادامه درباره زمان افتتاح پارک گفت: در این بخش تصور من این است که با همکاری بخش‌ها امیدواریم تا نیم سال نخست سال ۹۵ پارک به‌طور تکمیل و آماده بهره‌برداری شود و این امر مشروط بر این است که در مسائل مالی و بودجه‌ای بتوانیم پاسخگوی نیازهای این مجموعه بشویم.

نصرتی معتقد است فرهنگ‌سازی برای کل جامعه از ضروریات بوده و فرهنگ را باید آرام‌آرام ساخت، ما وقتی چیزی را ایجاد می‌کنیم اگر فرهنگ حفظ و نگهداری آن باشد، خود مردم آن را حفظ می‌کند و دراین‌بین فرهنگ‌سازی استفاده از یک مکان و امکانات آن بر عهده‌ رسانه است.

هنوز به مسائل فرهنگی ورود پیدا نکردیم

مسئول امور بانوان فرمانداری دامغان درباره فرهنگ‌سازی استفاده از این پارک می‌گوید: امور بانوان فرمانداری مستقیماً در کارهای فرهنگی دخالت نمی‌کند بلکه در جلساتی که برگزار می‌کنیم برای دستگاه‌های فرهنگی اجتماعی مسئولیت ایجاد و یا با توجه به پیشنهادی که سازمان‌ها می‌دهند کار به آن‌ها واگذار می‌شود.

فاطمه ایمانی فولادی با اشاره به اینکه تاکنون روی فیزیک پارک کار کارشناسی انجام‌نشده و هنوز به مسائل فرهنگی ورود پیدا نکرده‌ایم، بیان کرد: بحث آلاچیق و غرفه‌های خاص فرهنگی استفاده از کارشناسان تغذیه و بهداشت که هفته‌ای یک یا دو روز مباحث مربوطه را برای بانوان ارائه دهند پیش‌بینی‌شده ولی اینکه کدام ارگان عهده‌دار این مسئولیت باشد هنوز مشخص نیست اما در جلسه‌ای که برگزار کردیم حوزه علمیه خواهران و کانون جوانان ام‌ابیهای دامغان اعلام آمادگی کردند.

وی معتقد است که این پارک نخستین پارک ویژه بانوان استان سمنان است که به این شرایط رسیده و می‌گوید: امیدواریم بانوان از این مکان استقبال مطلوب داشته باشند یعنی به وضعیت مشابه بسیاری از کارهایی که برای بانوان دامغانی انجام دادیم نرسد، همچون بازارچه سنتی و بازارچه فروش محصولات خانگی که به دلیل عدم استقبال بعد از دو سه ماه لغو شد.

مسئول امور بانوان فرمانداری دامغان همچنین با اشاره به لزوم مشارکت بانوان در این پارک، ادامه داد: مشارکت نخست خود بانوان مهم است اگر قرار است پارک شکل بگیرد و به موفقیت برسید باید ابتدا خود بانوان مشارکت کنند و کارهای ورزشی، فرهنگی، و اجتماعی را داخل آن انجام دهند، مقداری نیز دستگاه‌های فرهنگی باید استقبال و همکاری داشته باشند مانند اداره تبلیغات اسلامی، اوقاف و امور خیریه، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی. 

تفریحات سالم بانوان باعث انتقال آرامش به جامعه می‌شود

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان دامغان نیز در این گفتگو با اشاره به این‌که ورزش بانوان و استفاده از طبیعت و لذت‌های حلال در دین اسلام تأکید شده است، گفت: در شهرستان دامغان مردم از لحاظ دینی و باورهای مذهبی در سطح بسیار بالایی قرار دارند و مقداری محدودیت برای بانوان در استفاده از طبیعت، فضاها و تفریحات سالم وجود دارد، ضرورت اقتضا می‌کند که یک فضای مناسبی شکل بگیرد تا بانوان بتوانند به راحتی اوقات فراغت خود را در آنجا سپری کنند تا آرامش روحی و روانی آن‌ها تضمین شود و آن را به جامعه انتقال دهند.

حجت‌الاسلام حسین صبوری با اشاره به این‌که در آموزه‌های دینی و علوم روانشناسی آمده است که هرچقدر نگرانی و اضطراب و تشویش در وجود انسان بیشتر باشد موجب از بین بردن توان جسمی و کاهش عملکرد اجتماعی می‌شود، ادامه می‌دهد: از آنجایی‌که زنان در خانواده منبع آرامش هستند و نقش تربیت فرزندان را به عهده‌دارند، زنان نیاز به آرامش روحی و روانی و استفاده از تفریحات سالم دارند تا بتوانند این آرامش را به خانواده و به‌تبع آن به جامعه انتقال دهند.

آسودگی خاطر در انس با طبیعت

وجود پارک اختصاصی ویژه بانوان یکی از نیازهای اساسی محسوب می‌شود که در آن زنان به‌دوراز چشمان نامحرم با خاطری آسوده به ورزش و تفریح بپردازند و محفل‌های دوستانه خود را در آن برگزار کنند بی‌آنکه نگران وضعیت پوشش خود و قضاوت‌های دیگران باشند، روح لطیف زنانه خود را بالطافت طبیعت پیوند زنند و آزادانه از زیبایی‌های که خداوند برای نشاط انسان آفریده است لذت ببرند.

بانوانی که بعد از خستگی کارهای روزانه در پارک ورزش کنند، بدوند، به خود و به زندگی فكر كنند و بعد از مدتی گل‌های لبخندشان را برای خانواده به ارمغان بیاورند.

حال باید زنان صبور کویر امیدوار باشند تا در نیمه نخست سال ۹۵ انتظارشان به ثمر نشیند و  این بار مشکلات مالی گریبان گیر شادمانی آن‌ها نشود و چشم‌انتظاری سهم دوباره آن‌ها نشود.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتظار برای افتتاح پارک بانوان دامغان/ وقتی وعده‌ها دیر می‌شوند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X