بیش از 44 هزار فقره پرونده در کرمان به صلح و سازش رسید

به گزارش ایرنا یدالله موحد روز یکشنبه در نشست با روسا و دبیران شوراهای حل اختلاف استان کرمان افزود: شوراهای حل اختلاف شهری کرمان به طور متوسط در سال گذشته به 713 پرونده و هر قاضی نیز به طور متوسط یکهزار و 800 پرونده رسیدگی کرده است.
وی به کاهش چهار درصدی صلح و سازش در پرونده های شوراهای حل اختلاف استان در سال گذشته نسبت به سال 93 اشاره کرد و گفت: در این رابطه رتبه استان کرمان از رتبه پنجم به رتبه هفتم سقوط کرده که نگران کننده است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: سال گذشته 43 درصد پرونده های قابل صلح و سازش در شوراهای حل اختلاف استان کرمان به صلح و سازش منجر شده است.
وی بیان کرد: در حال حاضر 198 شورای شهری و 125 شورای روستایی در استان کرمان وجود دارد.
موحد گفت: سال گذشته 141 هزار و 74 فقره پرونده به شوراهای حل اختلاف شهری و 20 هزار پرونده نیز به شوراهای حل اختلاف روستایی وارد شده است.
وی تصریح کرد: استان کرمان رتبه دهم کشوری از نظر ورودی پرونده ها به شوراهای شهری را به خود اختصاص داده است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: استان کرمان رتبه 28 کشوری در زمینه ورودی و خروجی پرونده ها به شوراهای حل اختلاف را دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بهره گیری از توان شوراهای حل اختلاف را ضروری برشمرد و گفت: قوه قضائیه به این موضوع نگاه ویژه ای دارد.
موحد افزود: ترویج و نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش در کشور، کاهش مراجعه به دستگاه قضایی، سرعت رسیدگی به دعاوی، حفظ عزت و کرامت افراد، کاهش هزینه های دادرسی و سازش محوری به جای حکم محوری از اهداف تشکیل شوراهای حل اختلاف به شمار می رود.
وی اظهار کرد: با وجود شوراهای حل اختلاف می توان مسائل فاقد ماهیت پیچیده قضایی را در این شوراها مورد رسیدگی قرار داد تا ضمن تسهیل در رسیدگی، به مسائل مردم وجهه قضایی و انتظامی داده نشود.
7440/3028

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بیش از 44 هزار فقره پرونده در کرمان به صلح و سازش رسید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X