سازمان خبرنگاران بدون مرز: وضعیت آزادی مطبوعات در بحرین خطرناك است

به گزارش پايگاه اينترنتي الوفاق، سازمان خبرنگاران بدون مرز افزود: بحرين از جمله كشورهايي است كه در پايين ترين سطح آزادي مطبوعات قرار دارند.
رتبه بندي جهاني آزادي مطبوعات در نسخه 2016 خود نشان مي دهد كه موارد نقض آزادي رسانه و استقلال مطبوعات توسط برخي از دولت ها و يا در نتيجه وجود گرايش هاي ايدئولوژيك و منافع ويژه تا چه اندازه شديد است.
رتبه بندي ياد شده كه 180 كشور در سراسر جهان را در برگرفته ٬ جايگاه هر يك از كشورها را از نظر آزادي عمل رسانه اي نشان مي دهد.
در همين راستا كريستوف ديلوار دبيركل سازمان خبرنگاران بدون مرز گفت: متاسفانه بسياري از دولتمردان در سراسر جهان٬ به فعاليت قانوني خبرنگاري با شك و ترديد مي نگرند.
كريستوف ديلوار بر لزوم دفاع از مطبوعات شايسته و ايستادگي در برابر تبليغات و اخبار تهيه شده توسط طرف هاي نامرئي و يا داراي منافع ويژه تاكيد كرد و توضيح داد: تضيمن حق شهروندان در دستيابي به اخبار مستقل و قابل اعتماد ٬ يكي از راه هاي حل و فصل مشكلات داخلي و جهاني فراروي بشريت است.
رتبه بندي جهاني آزادي مطبوعات از سال 2002 ٬هر ساله توسط سازمان خبرنگاران بدون مرز انتشار مي يابد و طي آن با تكيه بر برخي از شاخص ها مانند تعددگرايي و استقلال رسانه هاي گروهي و محيط كار و قوانين و شفافيت و زيرساخت و موارد نقض آزادي بيان ٬ ميزان آزادي مطبوعاتي در 180 كشور جهان با هم مقايسه مي شود.
حمد بن عيسي آل خليفه حاكم بحرين سه شنبه هفته گذشته درسخنراني اي به مناسبت روز جهاني رسانه كه خبرگزاري رسمي اين كشور آن را منتشر كرد، مدعي شد كه در بحرين روزنامه نگار زنداني وجود ندارد.
پادشاه بحرين همچنين گفت : هيچ رسانه اي در اين كشور باوجود نقض قانون اساسي در آزادي بيان تعطيل نشده است.
پس از آن٬ رسانه هاي عربي و غربي به سرعت به اين ادعا واكنش نشان دادند و آن را دروغ گفتن به ملت بحرين دانستند كه از سال 2011 به خاطر مطالبه حقوق بديهي و قانوني خود در بحراني مستمر به سر مي برند.
اين رسانه ها خاطرنشان كرده اند كه بسياري از خبرنگاران در اين كشور كوچك در حوزه خليج فارس٬ به دليل ايفاي وظايف حرفه اي خود در پوشش تحولات بحرين ؛ بازداشت هاي ظالمانه و نقض حقوق و آزادي مردم اين كشور٬ توسط حاكمان به زندان افتاده و شكنجه شده اند.
رسانه ها تاكيد كردند كه شماري از خبرنگاران و تصويربرداران از جمله فيصل هيات بازداشت شده و يا برخي ديگر از جمله عادل مزروق، عباس بوصفوان، علي الديري ، حسين مرهون، عباس الجمري ، محمد السواد و وفاء العم مجبور شده اند از ترس به خطر افتادن جانشان از از بحرين فرار كنند.
« نزيه سعيد» از جمله خبرنگاران فعال در شبكه« فرانس 24» و « راديو مونت كارلو» به خاطر پوشش تظاهرات مسالمت آميز مردم بحرين در فوريه سال 2011 بازداشت و زنداني شد.
در سال 2012، سازمان « خبرنگاران بدون مرز» اعلام كرد كه 18 خبرنگار و تصويربردار براي بازجوئي به دادگاه بحرين فراخوانده شده و بازداشت شده اند و 36 مورد حمله نيروهاي بحريني عليه روزنامه نگاران ثبت شده است.
بحرين از ميان 180 كشور ، يكصد و شصت و سومين كشور جهان است كه در سال 2015 به آزادي رسانه ها اعتراف كرده است.
در گزارش سالانه سازمان خبرنگاران بدون مرز آمده است كه دستگاه امنيتي نظام حاكم در بحرين، روزنامه نگاران و كاركنان رسانه هاي اين كشور را سركوب كرده تا جايي كه اين كشور به سانسور كردن اخبار و زنداني و شكنجه كردن شماري از روزنامه گاران معروف است.
اين سازمان همچنين از سلب تابعيت برخي از روزنامه نگاران و خبرنگاران بحريني توسط نظام بحرين انتقاد كرده است.
مقام هاي بحريني تاكنون دو بار روزنامه بحريني الوسط را به دليل انتشار اخباري از واقعيت هاي اين كشور ( آوريل 2011 و اوت 2015 ) تعطيل كرده اند.
خاورم ** 1487 **2041**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سازمان خبرنگاران بدون مرز: وضعیت آزادی مطبوعات در بحرین خطرناك است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X