دولت تاجيكستان به بازماندگان جنگ جهاني دوم كمك مالي اعطا كرد

نهمين روز ماه مي هر سال « 19ارديبهشت ماه» مصادف است با سالروز پايان جنگ جهاني دوم كه در تاجيكستان به عنوان« عيد غلبه» (پيروزي) نامگذاري شده و تعطيل عمومي است و هفته منتهي به اين روز نيز هفته «پاس خاطره» نام گرفته است.
270هزارنفر يا تقريبا يك پنجم از جمعيت وقت جمهوري تاجيكستان در جنگ جهاني دوم شركت كردند و نزديك به 90 هزار نفر از جمعيت اين كشور در آن جنگ كشته شدند.
به گزارش روز يكشنبه دفتر مطبوعاتي رياست جمهوري تاجيكستان اين كمك از محل اعتبارات رياست جمهوري به هر يك از شركت كنندگان و يا معلولان آن جنگ پرداخت شده است.
همه‌ساله دولت تاجيكستان به اين شركت كنندگان جنگ جهاني دوم و خانواده آن‌ها كمك مالي مي‌كند. سال گذشته از طرف رئيس جمهوري تاجيكستان به هر يك از بازماندگان حاضر در آن جنگ مبلغ 125 دلار كمك كرده بود. بازماندگان جنك جهاني دوم و خانواده آنها در تاجيكستان از برخي امتياز‌ها، نظير معافيت از ماليات، هزينه هاي درماني و مجاني بودن سكونت در آسايشگاهها برخوردار هستند .
«امامعلي رحمان» رئيس جمهور تاجيكستان امروز يكشنبه در پيام تلويزيوني خود به مناسبت هفتاد و يكمين سالگرد پيروزي متفقين برآلمان گفت: اين جشن براي هر فرد وطن‌دوست، وطن‌پرور و صلح جو و صلح‌پرور، بيشتر از همه، از آن جهت مهم است كه آن پيروزي عدالت بر جهالت و غلبه نيكي بر بدي است.»
رحمان سهم مردم تاجيكستان در پيروزي اين جنگ را ياد‌آور شد و گفت: «ا‌گر در سال‌هاي جنگ فداكاري و سهم شبانه‌روزي مردم نبود، هرگز چنين پيروزي بزرگ بدست نمي آمد.»
اتحاد جماهير شوروي كه تاجيكستان نيز جزئي از آن بود، سال‌هاي 1941 تا 1945 ميلادي عليه آلمان فاشيستي جنگيد. در اين جنگ كه ‌بخشي از جنگ جهاني دوم و در پهناي پساشوروي با نام «جنگ بزرگ وطني» معروف است، بر اساس آمارها، بيش از 50ميليون نفر از جمله 27 ميليون شهروندان شوروي سابق جان باختند. جنگ جهاني دوم با دهها ميليون قرباني خونين‌ترين جنگ در تاريخ بشريت به شمار مي‌رود.
54 شهروند تاجيكستان در اين نبرد‌ها به عنوان «عالي» قهرمانان اتحاد شوروي دست يافتند.
آساق**1663**1590

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دولت تاجيكستان به بازماندگان جنگ جهاني دوم كمك مالي اعطا كرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X