اهرم هاي اقتصادي ژاپن براي حل مناقشات ارضي باروسيه

مهمترين محور اختلاف دو كشور به مناقشات ارضي در شمال ژاپن و شرق روسيه يعني مجمع الجزاير«كوريل»شامل چهار جزيره كه در كنترل روسيه قرار دارد و ژاپن آنها را هوكايدو ناميده ومتعلق به خود مي داند، باز مي گردد.
اين جزاير در اواخرجنگ جهاني دوم توسط نيروهاي شوروي سابق تصرف و به خاك اين كشور ضميمه شدند تا قديمي ترين و مهمترين اختلافات ارضي توكيو و مسكو را رقم بزنند.
همين اختلاف موجب شد تا دو كشور نتوانند پس از پايان جنگ جهاني دوم و با گذشت 70 سال، معاهده صلحي امضا كنند.
اين جزايرعلاوه برآنكه ازبعد استراتژيك وسوق الجيشي براي دو كشور اهميت دارد، از نظر ملي گرايي نيز براي مسكو و توكيو اهميت فوق العاده اي دارند و حفظ و برگرداندن اين جزاير همواره يكي از شعارها و خواست هاي مردم و دولت اين كشورها بوده است.
ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه كه به سبب كاهش قيمت نفت و برخي تحريم هاي غرب عليه اين كشور به دليل الحاق كريمه تحت فشار اقتصادي قرار دارد، بعد از ديدار با شينزو آبه تاكيد كرد كه به رغم مشكلات سياسي موجود بين دو كشور، مسكو از سرمايه گذاري شركت هاي ژاپني در روسيه استقبال و حمايت مي كند.
شينزو آبه نخست وزير ژاپن نيز پس از اين ديدار به حل و فصل مناقشه ارضي دو كشور ابراز اطمينان كرد.
اما اين گفته ها، سخناني بود كه در برابر رسانه ها عنوان شد و تحليلگران معتقدند كه توكيو براي آنكه در اين بازي برنده شود نياز دارد چند برگ برنده وارد كند.اين برگ ها بيشتر بعد اقتصادي خواهند داشت.
ژاپن در درجه اول به تقويت همكاري اقتصادي با روسيه مي انديشد و تلاش دارد تا از اين مسير در جزايري كه روسيه كنترل آنها را در اختيار دارد وارد شده و بتواند پيمان صلح را با روسيه نهايي كند.
كندي رشد اقتصادي روسيه با توجه به كاهش قيمت نفت و بالا رفتن تورم و كاهش ارزش روبل اين كشور به اهرمي در دست ژاپني ها تبديل شده تا از طريق اين اهرم بتوانند خواسته هاي خود را بر روسيه تحميل كنند.
توكيوهمچنين معتقد است پوتين با محوريت شرق، برنامه هاي توسعه اي خود در اين منطقه و سيبري كه غني از منابع زيرزميني است متمركز كرده و دوست دارد اين كار را به نام خود به پايان ببرد.
ژاپن هم اميدوار است تا مذاكرات صلح و مشاركت هاي اقتصادي به طور موازي و همزمان صورت گيرد.
آبه در مذاكرات با پوتين، طرحي هشت ماده اي براي احياي مجدد حيات در شرق دور روسيه ارايه كرد و نحوه همكاري مسكو و توكيو را در اين طرح مشخص كرد.
اين هشت طرح شامل توسعه انرژي، بهبود روابط در زمينه كشاورزي، صنعت، تكنولوژي، تبادل نيروي انساني، بهداشت و سلامت، حمل و نقل شهري و تجارت در شرق دور روسيه بود.
آبه اعلام كرد كه دو كشور به سمت دستيابي به معاهده صلح در حال حركت هستند ودو طرف توافق كردند بدون هرگونه پيش شرط ونگاه به گذشته، در خصوص معاهده صلح مذاكرات را ادامه داده وبه دنبال ايجاد روابطي آينده گرا باشند.
مقام هاي ژاپني رويكرد جديد را تغييردرمواضع ژاپن نمي دانند وهمچنان خواستارحل وفصل مناقشه درموردمالكيت جزاير اوتورفو، كوناشيري، شيكوتان و مجمع الجزايرهابومايي در شمال شرق هوكايدو كه در روسيه از اين جزاير به عنوان مجمع الجزاير كوريل نام برده مي شود، هستند.
دراين ميان سرگئي لاوروف وزير خارجه روسيه نيز از تلاش رهبران دو كشور براي كاستن از مناقشات دو كشور و سفر احتمالي پوتين به ژاپن در آينده خبر داد.
ژاپن معتقد است كه اختلافات دو كشور از جمله اختلافات ارضي تنها از طريق مذاكره بين رهبران قابل حل و فصل است ، اما اين روند در سال 2014 و پس از آنكه روسيه در اقدامي كريمه اوكراين را ضميمه خاك خود كرد متوقف شد.
پوتين در ديدار با آبه از وي براي شركت در نشست اقتصادي شرق دور در ولادي وستوك دعوت كرد تا اين دو فرصتي بيشتر براي رفع مناقشات داشته باشند.
آبه اميدواراست پيش از اين نشست در جريان اجلاس سران آسيا – اروپا در اولان باتور مغولستان و يا اجلاس جي 20 در چين با رئيس جمهوري روسيه گفت وگو كند.به اين اميد كه مشوق هاي اقتصادي چون توسعه طرح هاي نفتي و گازي و ساخت مراكز درماني و بيمارستان بتواند تاثير مثبتي در روند حل و فصل اختلافات ارضي بين دو كشور بگذارد.
شرق دور و سيبري روسيه كه سرشار از منابع انرژي بوده و پوتين اهميت زيادي بر اين مقوله در توسعه منطقه قائل است و ژاپن نيز علاقه مند است تا به منظور كاهش وابستگي خود به نفت خاورميانه، در اين زمينه وارد عرصه سرمايه گذاري شود.
تحليلگران معتقدند هرچند طرح توسعه شرق دور امتيازهاي فراواني براي توكيو به دنبال خواهد داشت اما براي رفع مناقشات ارضي بين توكيو و مسكو كافي نخواهد بود.
آنان معتقدند كه آبه براي سرمايه گذاري در منطقه سيبري و شرق دور در روسيه انگيزه بالايي دارد و همين مورد مقام هاي روسي را به شك انداخته اما شور وشوق مقام هاي روسي براي داشتن روابط اقتصادي نزديك با ژاپن، رهبران اين كشور را براي سازش نامحبوب با ژاپن متقاعد كرده است.
روسيه با پيشنهاد همكاري ژاپن در اين منطقه نه به صورت يكطرفه بلكه به صورت دو طرفه و سودمند براي هر دو كشور موافق است.
برقراري روابط و همكاري هاي اقتصادي علاوه بر اينكه زمينه توسعه شرق دور در روسيه فراهم مي كند ژاپن را نيز از وابستگي به نفت خاور ميانه خارج و به تنوع بيشتر انرژي مي رساند.
علاوه بر اين، ژاپن براي تاثيرگذاري بيشتر اهرم هاي اقتصادي در روابط با روسيه، به دنبال ارايه طرح هاي حمايتي از اين كشور است. ضمن اينكه دوست ندارد روابطش با آمريكا و متحدان غربي كه به خاطر رفتار روسيه در اوكراين آن را مورد تحريم قرار داده اند، متاثر شود.
مقامات ژاپن كه اوايل خردادماه سالجاري ميزبان سران جي هفت هستند، بايد به گونه اي رفتار كنند كه نه روابط با روسيه را از دست بدهند و نه روابط با آمريكا و كشورهاي غربي را.
از: محمد حسن دوستارگان
پايان

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اهرم هاي اقتصادي ژاپن براي حل مناقشات ارضي باروسيه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X