2200 هکتار از مزارع خدابنده علیه آفت سن گندم سمپاشی شد

سن گندم مدیر جهاد کشاورزی خدابنده گفت: به منظور مقابله با آفت سن گندم حدود ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از مزارع شهرستان خدابنده سم‌پاشی شد.

علی عیوضی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان اظهار داشت: سن گندم یک آفت همگانی است که هر ساله با حمله این آفت به مزارع، محصولات گندم و جو با خسارت فراوانی مواجه می‌شوند.

وی تصریح کرد: وجود آفت سن گندم در مزارع با توجه به شرایط آب و هوایی نقاط مختلف، از اواخر فروردین ماه تا اواسط اردیبهشت، با مهاجرت سن‌های مادر از اماکن زمستان‌ گذران آغاز شده و با برگشت سن‌های کامل نسل جدید از اواخر تا اواسط تیرماه به سوی اماکن به پایان می‌رسد.

مدیر جهاد کشاورزی خدابنده ضمن ارائه توضیحاتی از سیکل زندگی سن گندم خاطرنشان کرد: سن گندم آفتی است که زمستان را به صورت حشره کامل در کوهها و زیر علف‌های هرز می‌گذراند و در اوایل بهار، زمانی که شرایط محیطی مناسب باشد، محل‌های زمستانی را ترک کرده و به طرف مزراع گندم پرواز می‌کند و پس از تغذیه جفتگیری کرده و تخم‌گذاری می‌کند.

وی با بیان اینکه آفت سن گندم از لحاظ کمی و کیفی به محصول خسارت می‌زند، ابراز کرد: مناسب‌ترین زمان برای مبارزه با این آفت در مرحله پوره‌گی شماره 2 و سن مادر است که فرصت تخم ریزی از سن مادر گرفته شود.

عیوضی تصریح کرد: به منظور مقابله با آفت سن گندم در مرحله مادری 2 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان خدابنده سم‌پاشی شده است.

وی با اشاره به رصد تمامی مزارع گندم شهرستان خدابنده توسط کارشناسان کشاورزی ابراز کرد: تمامی مراحل آفت سن گندم از جمله پوره‌گی یک و تخم‌گذاری توسط کارشناسان رصد می‌شود و به محض رسیدن سیکل زندگی آفت به مرحله مادری و پوره‌گی شماره دو به منظور جلوگیری از رسیدن خسارت به مرحله زیان اقتصادی عملیات سم‌پاشی علیه سن گندم در مزارع خدابنده اجرایی می‌شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «2200 هکتار از مزارع خدابنده علیه آفت سن گندم سمپاشی شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X