نامه امام خمینی به شاه درباره حق رای زنان ! / شایعه 0504

مخالفت امام خمینی با سو استفاده رژیم از زنان در لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی بود ، نه اصل رای زنانمتن و پاسخ شایعهمتن شایعه

" آیت الله خمینی در سال 1341 ، حق رای زنان را موجب نگرانی علماء اعلام و سایر طبقات مسلمین دانسته بود. بسم الله الرحمن الرحیم حضور مبارک اعلیحضرت همایونی پس از اهداء تحیت و دعا، به طوری که در روزنامه ها منتشر است. دولت در انجمن های ایالتی و ولایتی اسلام را در رای دهندگان و منتخبین شرط نکرده و به زنها حق رای داده است و این امر موجب نگرانی علماء اعلام و سایر طبقات مسلمین است. برخاطر همایونی مکشوف است که صلاح مملکت در حفظ احکام دین مبین اسلام و آرامش قلوب است. مستدعی است امر فرمایید مطالبی را که مخالف دیانت مقدسه و مذهب رسمی مملکت است از برنامه های دولتی و حزبی حذف نمایید تا موجب دعاگویی ملت مسلمان شود. الداعی (دعاگو) روح الله الموسوی "

 

پاسخ شایعه

1. این متن پس از انتشار لایحه‌ انجمن‌های ایالتی و ولایتی توسط دولت، از سوی امام خمینی(ره) و در  قالب تلگرافی به تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۴۱ و با هدف دادن پند و اندرز به شاه ارسال شد. 

http://yon.ir/Telegeraf

2. سه موضوع "حذف شرط مسلمانی" ، "تبدیل سوگند به كتب آسمانی به جای قرآن" و "كشاندن ابزاری زنان به صحنه‌ سیاسی" با هدف اسلام‌زدایی و سلطه‌ استعمار در کشور تهیه شده بود که اعتراض علما را بر انگیخت.

http://yon.ir/pahlaviha

3. اعطای حق رأی به زنان و تسهیل به‌کارگیری آن‌ها در مشاغل، در آن مقطع از برنامه های هدفمند پهلوی جهت آرام سازی و استحاله جامعه مطابق با زیر ساخت های فرهنگی و اجتماعی جدید در غرب بود.

4. امام بارها اصل رای زنان را تایید کردند و موضع آن سال ایشان به علت نیت رژیم در سو استفاده از زنان بود. این مخالفت به دلیل حرام دانستن کلیت کارهای مجلس بود نه نفس انتخاب زنان.

http://yon.ir/RayZanan

5. ایشان قبل و بعد از انقلاب، مشارکت زنان در جامعه‌ را ضروری می‌شمردند و مخالفت موردی ایشان برای مقابله با اهداف دیکته‌ شده آمریکاییها در ایران بود.

http://yon.ir/womensvote

6. عبارت "داعى" در پایان تلگراف به معنى دعوت كننده به دین خداوند و راه صحیح است و امام آن را به معنی دعاگو به کار نبرده اند!

http://yon.ir/Daaee


حق جو وحق طلب باشیم

لینک مطلب جهت انتشار:
http://shayeaat.ir/post/577

[ منبع این خبر سایت شایعات می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نامه امام خمینی به شاه درباره حق رای زنان ! / شایعه 0504» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شایعات منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X