ایجاد موزه تنوع زیستی در اراک/قطار سریع‌السیر در اراک راه‌اندازی می‌شود/انتقال دفاتر مرکزی و فروش صنایع به اراک‌

تاج آباد / رئیس شورای شهر اراک رئیس شورای شهر اراک گفت: دره گردو در معرض ورود آلودگی‌های پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه قرار دارد و با ایجاد فضای سبز در این منطقه می‌توان به رفع آلودگی کمک کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، اسماعیل تاج‌آباد ظهر امروز در صحن علنی شورای اسلامی کلانشهر اراک با اشاره به مشکلات اراک اظهار داشت: یکی از با اهمیت‌ترین مسائل فعلی در این شهرستان مسئله بیابان‌زایی است که در این زمینه بهداشت جهانی به‌منظور جلوگیری از این امر فعالیت‌های چشم‌گیری دارد.

وی افزود: تالاب میقان از اهمیت بالایی برای این شهر برخوردار است و باید در حفظ مناطقی که گیاهان خودروی تالابی در آن توانایی ریشه‌زنی دارند بکوشیم زیرا این مناطق و این خاصیت علاوه بر کمک به بهداشت محیطی، مانع از بین رفتن این تالاب مهم در استان می‌شود.

تاج‌آبادی تصریح کرد: حدود 20 هزار هکتار این تالاب گیاهان خودرو روییده که مانع بیابان‌زایی در این منطقه شده است.

راه‌اندازی موزه تنوع زیستی در اراک

رئیس شورای شهر کلانشهر اراک با اشاره به راه‌اندازی موزه تنوع زیستی در اراک گفت: در نظر داریم که در محیط پارک‌وحش اراک، طرح موزه تنوع زیستی را اجرائی کنیم چراکه این پارک وحش علاوه بر محیط تفریحی، یک دانشگاه علمی از جانواران محسوب می‌شودکه بسیاری از عموم مردم و دانشجویان برای مشاهده و بررسی حضوری به این پارک مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد: در ارتباط با تکمیل‌گونه‌های جانوری موجود در این پارک، لیستی از حیواناتی که در این پارک وجود ندارند تهیه و به تهران اعلام شده تا پیگیری و پس از بررسی به مجموعه پارک‌وحش اراک اضافه شوند.

پروژه‌های مقابله با آلودگی هوا و حوادث جاده‌ای در اراک سرعت می‌گیرد

رئیس شورای شهر کلانشهر اراک با اشاره به پروژه‌های شهری اراک گفت: باید به اجرای پروژه‌های تقاطع‌های غیرهمسطح سنجان، فراهان و ملک‌آباد سرعت دهیم و اگر ابتدا و انتهای کنارگذر جنوبی به جاده اصلی وصل شود وسایل نقلیه زیادی برای تردد این کنارگذر را انتخاب می‌کنند و این عمل سبب کاهش آلودگی شهری می‌شود.

تاج‌آباد عنوان کرد: برای هرکدام از این پروژه‌ها مبلغی حدود 300 میلیارد ریال هزینه شده و هدف ما رفاه حال همشهریان و سرعت بخشیدن به مبحث آلودگی و حوادث جاده‌ای است.

وی افزود: اقدامات دولت به منظور رفع آلودگی این شهر آنچنان که باید نبوده و باید با تولید فضای سبز درمهار آلودگی کوشا باشیم و با توجه به وجود صنایع مادر در استان و حجم بالای آلودگی باید به فضای سبز اهمیت ویژه‌ای بدهیم.

حاشیه‌نشینی در اراک یکی از معضلات شهری است

رئیس شورای شهر کلانشهر اراک با اشاره به مهاجرت مردم به مناطق حاشیه‌ای نزدیک به اراک گفت: معضل دیگر فعلی ما، گرویدن جمعیت شهری به مناطقی مانند روستاهای چقا و شهرجرد است و دلیل این مهاجرت قیمت پایین زمین و مناسب بودن شرایط مسکن‌گزینی برای افرادی که توانایی خرید مسکن در سطح شهر را ندارند.

تاج‌آباد تصریح کرد: اگر این ساخت‌وسازها ادامه پیدا کند فضاهای میانی این دو روستا به طور کامل اشغال شده و بعد از گذشت مدتی، برای تملک و استفاده از این اراضی با مشکل بزرگی مواجه هستیم.

وی عنوان کرد: برای حریم شهر و شهرسازی طرح‌هایی در نظر گرفته شده، همچنین در همه شهر‌ها برای اجرای پروژه‌های سنگین، نقشه و طرح پروژه توسط وزارت‌خانه و مشاوران مربوطه تهیه و به دستگاه‌های اجرائی ابلاغ می‌شود و اگر طرح و نقشه کامل نباشد به طور قطع پروژه آنچنان که مورد توقع واقع شده اجرا نمی‌شود.

طرح ایجاد فضای سبز در دره گردو در اراک اجرا می شود

رئیس شورای شهر کلانشهر اراک با اشاره به پروژه های شهری در اراک گفت: برای پروژه بزرگراه انتهای خیابان هپکو، حدود 7/24 هکتار زمین در نظر گرفته شده که 3 هکتار این زمین به تعاونی انتظامی واگذار و 16 هکتار آن تحویل و 6 هکتار آن هنوز تحویل داده نشده است.

تاج‌آباد خاطرنشان کرد: این پروژه رشد 30 درصدی داشته و اقدامات تقاطع‌های غیرهمسطح ورزش و تقاطع هم‌سطح جهاد قسمتی از این پروژه است که برای تسریع بخشی به انجام این عملیات نیازمند همکاری سازمان‌های مربوطه مانند سازمان آب، گاز و غیره هستیم.

وی ادامه داد: طبق تعهدات، دولت موظف است 1000 هکتار زمین به منظور کاهش آلودگی و ایجاد فضای سبز به ما تحویل دهد که از این 1000 هکتار تا به امروز 280 هکتار از زمین‌های روستای چقا در راستای تولید فضای سبز به بهره‌برداری رسیده و برای تحویل مابقی آن شهرداری متعهد شده است.

رئیس شورای شهر اراک عنوان کرد: در ارتباط با طرح ایجاد فضای سبز در دره گردو باید به موقعیت جغرافیایی این دره و به این مسئله که این دره در معرض آلودگی‌های ورودی به شهر از سمت پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه قرار دارد توجه ویژه‌ای داشت و دره گردو برای اقدام رسمی و اجرای کار به طور کامل تحویل داده نشده که تاکنون 2 میلیارد ریال برای این پروژه هزینه شده است.

تاج‌آباد تصریح کرد: برای انتقال آب برای این عملیات تا به حال با تانکر از قنات‌های شهری آب منتقل کرده‌ایم، همچنین در دوره قبلی روز درختکاری به دلیل نبود اراضی در دسترس درختی برای کمک به رفع آلودگی شهرمان کاشته نشد و این یک بحث درحال حاضر یک ضعف تلقی می‌شود.

طرح بازآفرینی شهری در اراک اجرا می‌شود

رئیس شورای شهر اراک بااشاره به اجرای طرح بازآفرینی شهری در اراک گفت: در بحث بازآفرینی شهری می‌توان به منطقه کوی سجادیه اشاره کرد که تاکنون 3 هزار هکتار از آن منطقه در دست ساخت‌وساز قرار گرفته که این اراضی از املاک دولتی بوده‌ که از این مجتمع‌های بهره‌برداری شده در حدود 80 واحد به شرکت ساختمانی آسمان تعلق دارد.

رئیس شورای شهر کلانشهر اراک با اشاره به منازل مسکونی فرسوده گفت: درخواست داریم این واحدها در اختیار خانواده‌هایی که منازل بسیار فرسوده دارند و مسیر مناسبی برای تردد در مواقع وقوع حادثه ندارند تحویل داده تا به بازسازی این منازل بپردازیم.

تاج‌آباد عنوان کرد: برای طرح مصوب ایجاد شهرک مشاغل مزاحم حدود 90 هکتار زمین درنظر گرفته شده اما برای این طرح بعد از گذشت 10 سال، تا به امروز زمینی تحویل نگرفته‌ایم و در این زمینه شهرداری موظف به همکاری با شورای شهر در راستای خارج‌سازی این مشاغل از سطح شهر است.

وی ادامه داد: برای دریافت این زمین، نباید مبلغ 350 میلیون ریال بپردازیم چراکه تحویل‌گیرنده‌های این مرکز، افرادی از قشر نسبتا ضعیف جامعه هستند که از مشاغلی مانند نجاری یا صاف‌کاری درآمد چندانی ندارند و ما درخواست تحویل رایگان این زمین را در راستای اجرائی کردن این پروژه داریم و اگر نمی‌توان به صورت رایگان تحویل بدهند، در بحث قیمت به توافق برسیم و قیمتی مناسب ارائه دهند در غیر این صورت، این پروژه از لیست برنامه‌ها حذف شود.

قطار سریع‌السیر در اراک راه‌اندازی می‌شود

رئیس شورای شهر اراک بیان داشت: در جلسه بازآفرینی کشور، چند بند مهم وجود داشت که یکی ازآن‌ها بند 6 این مصوبه که به احیاء و بازسازی بازارهای قدیمی اشاره دارد است و باید طبق این اساس نامه سازمان میراث‌فرهنگی، راه‌وشهرسازی، استانداری و شهرداری این برنامه را در دستور کارشان قراردهند، اگر این اقدامات به مرحله اجراء برسد بازار بی‌همتای اراک می‌تواند به ثبت جهانی برسد و قطب مهمی برای عرصه گردشگری و جذب توریست باشد.

تاج‌آباد عنوان کرد: برای کاهش آلودگی کلانشهر اراک تمامی صنایع آلاینده در اطراف شهر باید 30 درصد از محوطه در اختیارشان را به فضای سبز اختصاص دهند و به هیچ‌عنوان حق سرپیچی ندارند، اگر مجموعه‌ای قادر به اجرای این طرح نبود سازمان فضای سبز و شهرداری باید به آن‌ها کمک کنند.

وی با اشاره به پروژه احداث قطار سریع‌السیر گفت: طرح احداث قطار سریع‌وسیر اراک ـ تهران مصوب شده و راه‌آهن استان خواستار در اختیار داشتن مطالعات انجام شده تا به امروز بوده تا بتواند برای طراحی ایستگاه‌ها برنامه‌ریزی کند و ما خواستار پی‌گیری مستمر این طرح هستیم زیرا با اجرائی شدن این طرح می‌توانیم رتبه شهریمان را به کلانشهری حقیقی برسانیم.

رئیس شورای شهر اراک ادامه داد: بند14 وزارت نیرو بیانگر موظف بودن وزارت نیرو در راستای تامین آب منابع طبیعی است، همچنین هرچه به تالاب آب ببخشیم به احیاء و شادابی شهرمان با وجود این تالاب کمک کرده‌ایم و تاکنون برای این بحث حدود 25 میلیارد ریال هزینه کرده‌ایم و سازمان آب منطقه‌ای بر این مسئله اظهار دارد که ما باید مبلغ 140 میلیون ریال بپردازیم تا برای ما آب وصل نمایند در صورتی که هزینه این پساب توسط مردم شهراراک پرداخت می‌گردد.

تاج‌آباد افزود: در حال حاضر 2538 تاکسی، 191 اتوبوس، 150هزار اتومبیل شخصی، 175 دستگاه ون با سوخت بنزین، هزار اتوبوس شهری در راستای سرویس رسانی و حدود 90واحد آژانس داریم که تا کنون برای استفاده از سهمیه‌مان برای تعویض تاکسی‌های فرسوده آمار هزارو صد تاکسی ثبت‌نام شده است.

وی عنوان کرد: از زمانی که شهر اراک، کلانشهر تلقی شده هیچ مبلغی به این شهر اختصاص داده‌ نشده و ما همچنان پی‌گیر این مسئله هستیم و می‌دانیم که توقع رفاهی مردممان در حد یک کلانشهر است، همچنین بودجه و شان کلانشهری اراک باید در دولت دیده شود.

دفتر فروش بسیاری از کارخانجات و صنایع مادر اراک، در تهران است

رئیس شورای شهر اراک با توجه به آلایندگی صتایع مادر گفت: دفتر فروش بسیاری از کارخانجات و صنایع مادر ما در تهران بوده و اگر قرار بر این است که این مراکز در شهر ما، و تحمل آلودگی حاصل از فعالیتشان برای ما باشد پس باید مالیاتشان را ما دریافت کنیم نه شهری که دفاتر این مراکز درآن وجود دارد.

تاج‌آباد ادامه داد: تقاضای تشویق همشهریانمان برای استفاده از پارکینگ‌های موجود در شهر را داریم و این مسئله باید فرهنگ سازی شود تا دیگر شاهد خیابان‌های مسدود شده به خاطر پارک وسایل نقلیه نباشیم.

وی افزود: سازمان آتش نشانی اقدام به تهیه نرم‍‌افزاری کرده‌است که در هنگام وقوع حادثه و به محض برقراری تماس با مرکز، آدرس دقیقا محل وقوع حادثه مشخص شده و این امر به تسریع خدمت رسانی در زمان حادثه کمک می‌کند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایجاد موزه تنوع زیستی در اراک/قطار سریع‌السیر در اراک راه‌اندازی می‌شود/انتقال دفاتر مرکزی و فروش صنایع به اراک‌» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X