انتشار فراخوان جشنواره سی‌و‌پنجم تئاتر فجر

فراخوان سی‌و ‌پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در 10 بخش تخصصی منتشر شد.

به گزارش ایسنا،‌ فراخوان و آیین‌نامه سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برای برگزاری در بهمن ماه 1395 منتشر شد و در آن جشنواره در بخش‌های تخصصی «نسل نو تئاتر ایران»، «مرور تئاتر ایران» که شامل تولیدات اجرا شده در تالارهای نمایشی کشور و برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی می‌شود، «تئاتر ملل»، «میهمان»، «اجراهای محیطی، تعاملی و دیگر گونه‌های اجرایی تئاتر بیرونی» که شامل زیر بخش های مرور، تولید جدید و مسابقه است، همچنین بخش «به علاوه فجر»، «مسابقه نمایشنامه‌نویسی» ، «مسابقه و نمایشگاه عکس» و «مسابقه و نمایشگاه پوستر و هویت بصری» برگزار خواهد شد.

بخش رقابتی این دوره از جشنواره شامل «مسابقه تئاتر بین‌الملل» و «مسابقه تئاتر جوانان» خواهد بود.

ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، کوشش برای نگاهی ویژه به اقتصاد مقاومتی در جهت تحقق کاربردی آن، مسئولیت‌پذیری اجتماعی در همه عرصه‌های زندگی و هنر، بهره‌گیری از مفاهیم و جلوه‌های فرهنگ، تاریخ و ادبیات غنی ایرانی اسلامی، توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعه فرهنگی، نگاه کاوشگرانه و مدبرانه به جامعه، مسائل اجتماعی و اخلاق مدنی، اندیشه‌ورزی و ارتقاء ذائقه فرهنگی و هنری جامعه از طریق هنر شریف تئاتر، اهمیت دادن به روابط بینافرهنگی و بهره‌گیری از زمینه‌های بومی، توجه به مفاهیم و ارزش‌های والای فراگیر، جهانی و مشترک انسانی، نفی خشونت، کشتار، تروریسم و جنگ طلبی و کوشش برای صلح جهانی، محور های مورد تاکید فراخوان جشنواره سی و پنجم تئاتر فجر به شمار می‌آیند.

در بخشی از مقدمه این فراخوان آمده است: «افق کنونی تئاتر ایران نشان می‌دهد که علیرغم تمامی تنگناها و کاستی‌ها و رنج توان‌فرسا برای آفرینش هنرمندانه و نگاه‌داشت تئاتر در ایران، چشم‌انداز این هنر روشن و قابل اعتناست. اگر سویه عملکرد مدیریت تئاتر ایران باید به سوی رفع این تنگناها باشد سویه نگاه جشنواره می‌باید به توانمندی‌ها و نقاط پر بهای این تئاتر معطوف شود. تئاتر ایران اکنون نسل‌های متفاوتی از کنشگران فعال و خلاق را در خود دارد که با اتکا به توان تولیدی بخش دولتی و خصوصی، نسبت به سالیان پیشین، بر کمیت آثار ارائه شده بر صحنه تماشاخان‌های دولتی و غیر دولتی افزوده و البته باید بکوشد با خودآگاهی بیشتر، این کمیت افزوده را به کیفیتی فراتر و بهتر برساند.

جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر فرصتی مغتنم برای سنجش واقعیت موجود تئاتر ایران، گردهم آوری و نمایش بخشی از کیفیت به دست آمده و البته مشوق و ترغیبی برای افزایش آن در آینده خواهد بود.»

سعید اسدی در بخش دیگری از این مقدمه آورده است: «دوره سی و پنجم جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز در تداوم ایده‌ها و رویکردهای جشنواره پیشین گام بر می‌دارد و همچنان بر ارتقای ارزش حرفه‌ای جشنواره با اهمیت دادن به هویت و نقش گروه‌های تئاتری در فرایند تولید نمایش تأکید دارد و در مسیر توجه به برآیند تولیدهای به انجام رسیده در تئاتر سراسر ایران (مرور تولیدهای صحنه‌ای) و پرهیز از تولید شتابزده آثار جدید برای جشنواره (جشنواره گرایی) گام بر می‌دارد. با مراجعه به مقدمه و بخش بندی فراخوان جشنواره پیشین و ویژگی های مندرج در آن می‌توان دریافت که تا چه پایه دوره سی و چهارم جشنواره گام‌های نخستین را برای تحقق اهداف یاد شده‌اش برداشته است. دوره ی پیش رو نیز، تحول و تغییراتی را در راستای نظام بخشی بیشتر و تعریف حرفه ای خود در بر خواهد داشت.»

براساس این گزارش، هنرمندان تئاتر می توانند با مطالعه دقیق فراخوان و جدول زمانبندی هر بخش که به تشریح در فراخوان درج شده نسبت به ارسال مدارک لازم و فرم پرشده تقاضای حضور اقدام کنند.

نشانی دبیرخانه: خیابان استاد شهریار. خیابان هانری کوربن. شماره 18 . طبقه سوم. دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر کد پستی:1133734913 و شماره تلفن های 66748045-66747976 ، نمابر:66747969 برای ارتباط با هنرمندان اعلام شده است.

سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از یکم تا دوازدهم بهمن ماه 1395 به دبیری دکتر سعید اسدی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتشار فراخوان جشنواره سی‌و‌پنجم تئاتر فجر» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X