پیوست الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت برای برنامه ششم به مجلس ارائه شد

الگوی اسلامی پیشرفت علی کشوری، کارشناس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: پیوست الگو برای برنامه ششم توسعه کشور به مجلس ارائه شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری خبرگزاری تسنیم«پویا»؛ حجت‌الاسلام علی کشوری، کارشناس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت درخصوص ارائه یک «پیوست الگو برای برنامه ششم» گفت: جهت رفع کاستیهای برنامه ششم از منظر الگو، پیوستی به مجلس ارائه شده است.

وی خاطرنشان کرد: طی سال 94 و 95 این سؤال راهبردی در مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بررسی شد که این الگو به‌صورت مشخص چه پیشنهادی برای برنامه ششم دارد؟

کشوری افزود: این موضوع که در قالب 5 موضوع مطرح و پیشگیری شد سرفصلهای «معایب نظام برنامه‌ریزی کشور در 70 سال گذشته»، «انتظار تفکر انقلاب اسلامی از نظام برنامه‌ریزی کشور»، «روش دولت‌سازی اسلامی»، «چگونگی شناسایی و رفع عدم توازن فرهنگی» و نهایتاً «شناسایی عدم توازنهای فرهنگی حاد و ارائه برنامه برای این موضوع» را دربرمی‌گرفت.

وی با تأکید بر اینکه مأموریتهای تعریف شده در ماده واحده «تثبیت رویکرد الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی در نظام برنامه‌ریزی کشور» با هدف «رفع تدریجی عدم توازنهای حاد فرهنگی» تعریف شده‌اند، خاطرنشان کرد: «شناسائی٬ تبیین و رفع عدم توازنهای فرهنگی» نقطه آغاز «بسط دولت اسلامی» در تمامی بخشها محسوب می‌شود.

پیوست الگو پیش از این در خبرگزاری تسنیم منتشر شد. متن این پیوست از این قرار است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

در راستای تحقق گام اول تغییرات در نظام برنامه‌ریزی کشورمبتنی بر مفاهیم الگوی پیشرفت اسلامی- با تأکید بر ده سال گفتمان‌سازی برای تبیین الگوی پیشرفت اسلامی – دستگاه‌ها و سازمانهای ذیل موظف می‌شوند مأموریتهای مندرج در ماده واحده تثبیت رویکرد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نظام برنامه‌ریزی را عملیاتی نموده و گزارش آن را برای بررسی و تکمیل در برنامه هفتم، در نیمه اول سال پنجم برنامه در اختیار قوای سه‌گانه و نهادهای مرتبط با الگوی پیشرفت قرار دهند:

الف: برای بهبود فضای حاکم بر نهاد خانواده

1-      وزارت آموزش و پرورش با همکاری شهرداریهای مناطق و حمایتهای وزارت مسکن و شهرسازی موظف هستند به‌ منظور تقویت ماهیت محلات و تقویت نهاد خانواده رویکرد تمرکز مدارس در محلات را دنبال نمایند.

2-      وزارت آموزش و پروش مکلف است به‌ منظور تقویت سلول بنیادین جامعه اسلامی آموزشها و مهارتهای مرتبط با نهاد خانواده را در تمام پایه‌ها گسترش دهد.

تبصره: تدوین کتب آموزشی مربوطه و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این زمینه با هماهنگی حوزه علمیه قم انجام شود.

3-      سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مکلف است به منظور تقویت نقش و حضور بانوان در نهاد خانواده نسبت به تغییر قوانین اشتغال بانوان و آسان‌سازی این قوانین اقدام نماید و لایحه مربوط به قوانین اشتغال بانوان را تا پایان سال دوم برنامه برای تصویب به مجلس تقدیم نماید.

ب: برای تحقق پیش‌گیری بنیادین اسلامی از جرم

4-      قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران موظف است برای جلوگیری از ایجاد و گسترش جرم از مجرای برنامه‌ها و قوانین مصوب، با همکاری قوه مقننه زمینه حضور کارشناسان حوزه پیشگیری از جرم را در جلسات کمیسیونها و صحن علنی مجلس فراهم آورد.

5-      قوه قضائیه جمهوری اسلامی موظف است به منظور گسترش فضای تصمیم‌سازی مبتنی بر پیشگیری بنیادین اسلامی از جرم به‌صورت فصلی در مورد زمینه‌های ساختاری، فرهنگی، حقوقی، سیاسی و اقتصادی وقوع جرم گزارشهای راهبردی تفصیلی را منتشر نماید.

ج: برای مقابله با فضای ترجمه‌گرایی در تدوین پایان نامه‌ها

6-      وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی موظف است به منظور ارائه راه حل‌های علمی برای مسائل مرحله دولت‌سازی اسلامی مرکز شناسایی، تفاهم و حمایت از نظام مسائل این مرحله را – با تأکید بر استفاده از مفاهیم الگوی پیشرفت اسلامی - ایجاد نماید.

د: برای گسترش مقاومت اقتصادی

7-      سازمان اوقاف و امور خیریه مکلف است به منظور حل مشکلات معیشتی مردم و مقاوم‌سازی اقتصاد حداکثر تا ظرفیت 1000 خانوار به ایجاد محله‌ها وقفی اقدام نماید.

تبصره: طراحی محله‌ها و معماری آنها باید از اصول الگوی پیشرفت اسلامی تبعیت نماید.

تذکر:

مأموریتهای تعریف شده در ماده واحده تثبیت رویکرد الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی در نظام برنامه‌ریزی کشور با هدف رفع تدریجی عدم توازنهای حاد فرهنگی در کشور تعریف شده‌اند. به استناد اسناد پشتیبان این ماده واحده؛ شناسائی٬ تبیین و رفع عدم توازنهای فرهنگی نقطه آغاز بسط دولت اسلامی در همه بخشها محسوب می‌شود.»

انتهای پیام / *

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیوست الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت برای برنامه ششم به مجلس ارائه شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X