افول اخلاق و توسعه نيافتگي در جامعه

درادامه اين گفت وگو مي خوانيم: موضوع توسعه هميشه يكي از دغدغه هاي اصلي دولت مردان بوده و خواهد بود. اينكه توسعه چيست و از چه ابعادي تشكيل مي شود و موانع دستيابي به توسعه در يك جامعه مشخص كدام است؟ اين موضوعات را با دكتر علي ديني تركماني كه در حوزه توسعه به تحقيق و پژوهش مشغول است در ميان گذاشتيم. متن اين گفتگو را در ادامه مي خوانيد.
علي ديني تركماني استاديار موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني در گفتگو با فرارو گفت: «توسعه قطعا پديده اي جامع است و هم اقتصاد و فرهنگ و هم سياست را در بر مي گيرد. اينكه يك جامعه فضائل اخلاقي بيشتري دارد شاخصي از توسعه يافتگي آن جامعه است. اينكه يك جامعه مي تواند تنش هاي بوجود آمده در حوزه سياست را با حداقل هزينه حل و فصل كند نشان دهنده توسعه يافتگي آن جامعه است. اينكه در يك جامعه سطح درآمد، طول عمر و ميزان باسوادي بالا است نشان دهنده توسعه يافتگي آن جامعه است. بنابراين توسعه يك مفهوم جامع است و نمي توان آن را به يك حوزه خاص سياسي، اقتصادي يا فرهنگي تقليل داد.»
وي ادامه داد: «در ابتدا اقتصاددان ها تصور مي كردند كه همه تحولات توسعه اي را مي توان با سرمايه گذاري فيزيكي توضيح داد؛ اما بعد متوجه شدند برخي كشورها سرمايه گذاري زيادي كردند و كارخانه ساختند و ماشين آلات به كار بردند اما رشد و توسعه آنها پايدار و عميق نيست. لذا به عامل سرمايه انساني توجه و گفته شد سرمايه انساني كليد تحولات توسعه اي است.»
وي افزود: «لذا گفته شد اگر سرمايه انساني وجود داشته باشد هم از زيرساخت هاي فيزيكي و لجستيكي مي توان بهتر استفاده كرد و هم آن كشور به جايي مي رسد كه خود مي تواند به اتكا دانشمندان و مهندسان خود توليدكننده ماشين آلات باشد.»
اين استاد دانشگاه اظهار كرد: «اما طي 20 سال اخير بحث جديدي مطرح شده مبني بر اينكه سرمايه انساني در جامعه اي شكل مي گيرد كه سرمايه اجتماعي قوي داشته باشد. لذا امروز گفته مي شود سرمايه اجتماعي لايه زيرين تحولات توسعه اي است.»
وي ادامه داد: «سرمايه اجتماعي، در يك تعريف ساده موجودي فضايل اخلاقي در هر جامعه است. سرمايه اجتماعي يعني اينكه افراد چقدر به هم اعتماد دارند و بين مردم و دولت چه رابطه اي وجود دارد. هر چقدر سرمايه اجتماعي قوي تر باشد به اين معنا است كه شبكه هاي اجتماعي قوي تري در يك جامعه وجود دارد و لايه زيرين را براي بهره وري بالاتر سرمايه انساني و سرمايه مالي و فيزيكي فراهم مي كند.»
وي افزود: «به عبارت ديگر هر چه افراد راستگوتر و درستكارتر باشند و وجدان كاري بيشتري داشته باشند آن جامعه سرمايه اجتماعي بيشتري دارد و روابطي كه در چنين جامعه اي شكل مي گيرد و شبكه هايي كه بوجود مي آيد در جهت انجام فعاليت هاي مثبت است و لذا كارايي را بالا مي برد.»
ديني اظهار كرد: «اما اگر سرمايه اجتماعي ضعيف باشد يعني سطح اعتماد افراد به يكديگر پايين باشد (كه مي تواند معلول عوامل مختلفي باشد) در اين صورت سرمايه انساني هم كيفيت و بهره وري خود را از دست مي دهد و به عنوان مثال آن جامعه درگير مخاطرات اخلاقي مي شود و بهره وري سرمايه فيزيكي هم كاهش پيدا مي كند.»
وي ادامه داد: «به عبارت ديگر اگر فضايل اخلاقي در سطح پاييني باشد در چنين جامعه اي اگرچه شبكه هاي اجتماعي شكل مي گيرد، اما اين شكل گيري نه براي انجام كارهايي كه منافع اجتماعي را بالا مي برد بلكه به ضرر جامعه و براي پيشبرد منافع افرادي است كه به صورت باندي با يكديگر ارتباط دارند. مانند جامعه ايران كه دزدي هاي سه هزار ميلياردي در شبكه بانكي روي مي دهد كه نشان دهنده افول سرمايه اجتماعي و سقوط فضائل اخلاقي از يك طرف و شكل گيري شبكه ها و باندهايي است كه به بهاي تحميل هزينه هاي سنگين بر جامعه، منافع خود را تامين مي كنند.»
ديني در پاسخ به اين سوال كه موانع توسعه در ايران چيست؟، گفت: «اگر بپذيريم سرمايه و اخلاقيات اجتماعي در جامعه ايران به شدت افول كرده و جامعه و اقتصاد ايران در تله‌ي بي اعتمادي اجتماعي گرفتار شده كه باعث مي شود اقدامات جمعي مانند «غربال يارانه بگيران به روش خوداظهاري» شكست بخورد، آنگاه در ريشه يابي اين مسئله مي توان موانع را شناسايي كرد.»
وي ادامه داد: «به نظر من جامعه ايران درگير مشكلي به نام «تو در تويي نهادي» است. «تو در تويي نهادي» باعث مي شود سيستم شفاف نباشد و مراكز قدرت متعددي در نظام تصميم گيري وجود داشته باشد، پاسخگويي و مسئوليت پذيري كاهش يابد، دور زدن قوانين و درگير شدن در فساد بالا باشد و بي ثباتي ساختارهاي سازماني قوي باشد كه اين عوامل باعث مي شود هم عملكرد اقتصادي و هم عملكرد فرهنگي و اجتماعي ضعيف شود و عملا اين «تو در تويي نهادي» درگير شدن در فساد را بازتوليد مي كند.»
وي افزود: «البته علاوه بر عامل فوق، قطعا توزيع نابرابر غيرموجه درآمد و ثروت يكي ديگر از موانع اصلي توسعه در ايران است. يعني وقتي افرادي در جامعه يك شبه ره صد ساله را مي روند نظم اجتماعي را بهم مي ريزند.»
* منبع: پايگاه خبري فرارو
** اول ** 1337

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افول اخلاق و توسعه نيافتگي در جامعه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X