نجات جان 7 تا 10 نفر با اهدای اعضای یك بیمار مرگ مغزی

دكتر كتایون نجفی زاده روز یكشنبه در حاشیه كارگروه آموزش به پزشكان و متخصصان تاییدكننده مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشكی مازندران در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: سالانه شاهد پنج تا هشت هزار مرگ مغزی در اثر تصادف در كشور هستیم كه 50 درصد آنان ظرفیت اهدا دارند.
به گفته وی، از مجموع 2 هزار و 500 تا چهار هزار واجد شرایط اهدای عضو، كمتر از یك چهارم پیوند و اهدا انجام می شود كه بیشترین آمار با تعداد 808 نفر مربوط به سال گذشته است.
رئیس اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: به طور متوسط 12 نفر از افرادی كه در فهرست انتظار برای دریافت عضو قرار دارند هر روز جان می دهند.
وی با ذكر مثالی از مرگ یك مرد جوان با بیماری فیبروز ریه، ادامه داد: برادر دیگر این جوان كه او نیز جوان و تحصیلكرده بود ، با همین بیماری در فهرست انتظار قرار داشت كه متاسفانه متوجه شدم این جوان نیز از دنیا رفت.
به گزارش ایرنا، نخستین كارگاه آموزشی تخصصی هماهنگ كنندگان اهدای عضو بیماران مرگ مغزی از چهارشنبه گذشته در دانشگاه علوم پزشكی مازندران آغاز شده و تا سه شنبه این هفته ادامه دارد.
پرستاران، سرپرستاران و هماهنگ كننده های اهدای عضو در كارگاه های آموزشی مجزا، چگونگی اطلاع دادن مرگ مغزی به خانواده بیمار، چگونگی أخذ رضایت برای اهدای عضو و اهمیت این موضوع را آموزش می بینند.
همچنین كارگاه آموزشی برای تاییدكنندگان بیماران با مرگ مغزی به طور جداگانه برگزار می شود.
٧٣٢٩/1899/1042

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نجات جان 7 تا 10 نفر با اهدای اعضای یك بیمار مرگ مغزی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X