وزیر خارجه تركمنستان: باید همه بار ترانزیتی كریدور ریلی تهران-عشق آباد-آستانه جذب شود

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «رشید مردوف» وزیر امور خارجه تركمنستان در محل وزارت راه و شهرسازی با عباس آخوندی دیدار و گفت وگو كرد.
در این دیدار دو طرف درباره آخرین وضعیت تراتزیت از خط ریلی ایران - قزاقستان - تركمنستان، توسعه ترانزیت از طریق حمل و نقل جاده‌ای و ساخت پل سرخس - سرخس مذاكره كردند.
مردوف با ابزار خرسندی از توسعه روابط تجاری و اقتصادی بین دو كشور گفت: رئیسان جمهوری دو كشور در سال گذشته توافق هایی درباره توسعه همكاری‌ها و افزایش حجم روابط داشتند و دو طرف در راستای اجرای توافق ها، تلاش‌هایی به ویژه در قالب برگزاری كمیسیون مشترك اقتصادی انجام دادند.
وزیر امور خارجه تركمنستان درباره افزایش ترانزیت بین دو كشور نیز گفت: رئیسان جمهوری دو كشور سال گذشته در عشق‌آباد توافق كردند كه حجم بار جابجایی بین دو كشور از طریق ریل سالانه 6 میلیون تن و در 10 سال آینده به 60 میلیون تن افزایش یابد.
مردوف افزود: همچنین در دیدار رئیسان جمهوری دو كشور مقرر شد حجم مبادلات تجاری دو كشور در 10 سال به 60 میلیارد دلار افزایش یابد و روزانه یك هزار دستگاه كامیون بین مرزهای دو كشور تردد كنند.
وی گفت: حجم بار جابجایی از طریق ریل از مرز سرخس بین دو كشور 1.3 میلیون است كه گوگرد بخش زیادی از كالاهای ترانزیتی را شامل می‌شود اما به دلیل تغییر نرخ جهانی گوگرد میزان جابجایی كاهش یافته كه در حال پیگیری صادرات گوگرد به خارج از كشور هستیم.
وزیر امور خارجه تركمنستان ادامه داد: برای اینكه حجم بار را از طریق مرز سرخس افزایش دهیم تعرفه ها و تخفیف‌های خوبی برای راه‌آهن‌های بلغارستان و تاجیكستان در نظر گرفتیم لذا در سال های 2014 و 2015 حجم بار زیادی توسط این كشورها از طرف تركمنستان عبور داده شد.
مردوف با اشاره به لزوم جذب كشورها برای استفاده از مرز سرخس برای ترانزیت ریلی گفت: به ویژه باید كشورهای هند و چین را برای استفاده از این مسیر ترانزیتی بیشتر جذب كنیم. هندی‌ها بتازگی برای الحاق به كریدور ازبكستان-تركمنستان-ایران-عمان اعلام آمادگی كردند و ما باید این كریدور را فعال كنیم.
وی با بیان اینكه در سرخس امكانات و ظرفیت های زیادی وجود دارد ادامه داد: علاوه بر این در اینچه برون نیز امكانات خوبی وجود دارد هر چند پروژه بزرگی برای فعال سازی بیش از پیش این مسیر وجود دارد.
وی افزود: با چین نیز هماهنگی‌های لازم انجام و یك محموله برای آزمایش از طریق راه‌آهن از كشور چین با عبور از قزاقستان، تركمنستان و ایران به بندرعباس ارسال شد كه حدود دو هفته در زمان ارسال این محموله صرفه جویی به همراه داشت.
وزیر امور خارجه تركمنستان درباره اتصال خطوط عریض ریلی دو كشور به یكدیگر نیز تاكید كرد كه برای این موضوع باید راه حلی اندیشیده شود.
وی افزود: مهمتر از آن اعمال سیاست های جذب بار برای استفاده از كریدور ریلی ایران – تركمنستان و قزاقستان است. بنابراین پیشنهاد می كنم یك جلسه كارشناسی با موضوعیت جذب بارهای بیشتر از این مسیر در ایران یا تركمنستان تشكیل دهیم چراكه اگر فرصت و زمان را از دست دهیم این مسیر را نیز از دست خواهیم داد.
مردوف گفت: اگر به دنبال فعال‌سازی كردیدور اینچه برون هستیم باید یك نگاه عادلانه به همه كشورها برای استفاده از این كردیدور داشته باشیم اما روسیه و چین باید مورد توجه ویژه قرار گیرند تا حمل بارهای این كشورها را بیش از پیش به سمت استفاده از این كریدور جذب كنیم.

** هدف‌گذاری برای افزایش ترانزیت ریلی بین ایران و تركمنستان به 3 میلیون تن در سال
در این دیدار همچنین مدیرعامل شركت راه آهن با ارائه گزارشی از وضعیت ترانزیت و همكاری‌های دو كشور در زمینه ریلی گفت: خوشبختانه در سایه توجه و مدیریت وزیر خارجه تركمنستان همكاری‌های ریلی بین دو كشور رشد بسیار خوبی داشته به طوری كه سال گذشته میزان ترانزیت در مرز سرخس بیش از دو برابر افزایش یافت و نزدیك 1.3 میلیون تن رسید.
«محسن پورسید آقایی» با بیان اینكه هدف‌گذاری دو دولت این است كه میزان ترانزیت از مرز سرخس بین دو كشور افزایش یابد، گفت: در راستای تحقق این برنامه در نظر داریم امسال این میزان ترانزیت بین دو كشور به سه میلیون تن برسد.
پورسید آقایی گفت: البته بخش مهمی از این ترانزیت مربوط به كالای گوگرد بود كه توسط پالایشگاه تركمنستان به بندرعباس حمل می‌شد. اما بتازگی به دلیل مشكل در تعرفه، این ترانزیت متوقف شده كه در نظر داریم با اعمال سیاست‌هایی با همكاری راه‌آهن دو كشور این ترانزیت از سر گرفته شود.
مدیرعامل راه آهن از تدوین تعرفه مشترك ترانزیت ریلی بین ایران- قزاقستان- تركمنستان خبرداد و گفت: از طرف قزاقستان نیز در حال پیگیری هستیم تا بارهای این كشور از مسیر اینچه برون ترانزیت شود.
وی همچنین خواستار اتصال خطوط ریلی عریض دو كشور شد و گفت: این مشكل هنوز بین دو كشور برطرف نشده است در حالی كه در ابتدای افتتاح طرح توافق شد به طور موقت خط نرمال بین دو كشور متصل و سپس خطوط عریض ریلی نیز بین دو كشور وصل شود؛ در این زمینه نیازمند همكاری راه‌آهن تركمنستان هستیم. در این زمینه طرح فنی پروژه نیز توسط مشاور خارجی تهیه شده است.
پورسیدآقایی در ادامه به بدهی‌ چهار میلیون فرانكی راه‌آهن ایران به تركمنستان اشاره كرد و گفت: به دلیل مشكلات تبادلات مالی، مجبوریم بدهی‌های خود را از طریق یك كشور ثالث به حساب راه‌آهن تركمنستان واریز كنیم كه به لحاظ اقتصادی زمان‌بر و هزینه‌بر است. البته باوجود همه این مشكلات هفته گذشته 1.3 میلیون فرانك از طریق كشور ثالث به راه آهن تركمنستان پرداخت شد.

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر خارجه تركمنستان: باید همه بار ترانزیتی كریدور ریلی تهران-عشق آباد-آستانه جذب شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X