ممانعت از تخريب يك محوطۀ تاريخي در سيرجان

به گزارش روز يكشنبه گروه فرهنگي ايرنا از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ، چندي است در ادامه اقدامهاي برخي از سدسازان و راهسازان كه تاكنون به تخريب آثار ارزشمند تاريخي منجر شده ، معدن كاران نيز به صف تخريب كنندگان ميراث فرهنگي پيوسته اند به طوري كه در ادامه تجاوز و دست اندازي معدن كاران در ماههاي اخير به حريم اثر تاريخي منحصر بفرد ' دژ اسپهبد خورشيد' اين بار خبرها حاكي از دست درازي معدنكاران به ' تپه بي بي دن' است .
براساس اين گزارش، به دنبال انعكاس اخبار تعرض به تپه بي بي دن و موضع گيري بجاي رسانه هاي خبري ،موج حمايت هاي مردمي از بي بي دن به راه افتاد و طي برنامه اي باحضور گروه هاي مختلف مردمي زنجيره انساني در كنار اين تپه تاريخي تشكيل شد وگروههاي مختلف ورزشي از جمله اعضاي گروه دوچرخه سواري ، پاراگلايدر ، گروههاي دانشجويي، اعضاي شركت ها و انجمن هاي مردم نهاد ،دوستداران ميراث فرهنگي ، دوستداران و حافظان محيط زيست ، شعرا ، هنرمندان ،اعضاي انجمن رفتگران طبيعت سيرجان ، مردم روستاهاي هم جوار و...با صدوربيانيه اي پيام خود را در حمايت از باقي ماندن اين اثر باستاني به مسئولان شهرستان و استان رساندند.
مجيد زند بخشدار گلستان سيرجان با اشاره به اينكه از سال 89گروهي به دنبال گرفتن مجوز معدنكاري در اين منطقه بودند تصريح كرد :با بازديد بازرسان ميراث فرهنگي كشور و اقدامات گروه هاي و انجمن هاي مردم نهاد كار معدنكاران متوقف شد .
رضا عرفاني رئيس اداره ميراث فرهنگي سيرجان نيز با اشاره به مخالفت هاي اداره ميراث فرهنگي سيرجان و استان كرمان در زمينه فعاليت هاي معدنكاري در اين منطقه تصريح كرد : هم اكنون اقدامات و مراحل قانوني تكميل پرونده تپه باستاني بي بي دن براي ثبت در آثار ملي انجام شده است .
وي افزود: چند ماه قبل از بازرسي كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي كشور بازرسي براي بازديد از منطقه به سيرجان آمد كه توانستيم با ارايه اسناد ، مدارك، عكس ها و شهادت مردم وي رامتقاعد كنيم كه محل ياد شده يك تپه باستاني است و منتظر نظر قطعي از تهران هستيم تا شماره ثبت ملي آن را به ما اعلام كنند .
عرفاني اظهار داشت : هر چند هنوز كاوشي در اين محوطه انجام نشده ولي براساس آثار و سفالهايي كه در منطقه يافته شده مي توان اين تپه را هم دوره با قلعه سنگ دانست كه البته صحت آن منوط به انجام كاوش هاي باستان شناسي است .
مهدي حسيني نژاد معاون امور معادن سازمان صنعت ، معدن وتجارت استان كرمان نيز در اين باره گفت : در صورتي كه ميراث فرهنگي مختصات محوطه را اعلام كرده باشد معاونت معدني سازمان صنعت و معدن و تجارت استان كرمان هرگز مجوز معدن صادر نخواهد كرد .
وي افزود :اگر مجوزي صادر شده قطعا در زماني بوده كه مختصاتي از ميراث فرهنگي به سازمان صنعت و معدن ارسال نشده زيرا كه براي دريافت مجوز بايد از سازمان ميراث فرهنگي ،‌محيط زيست و منابع طبيعي استعلام هايي را داشته باشيم .
حسيني نژاد تأكيد كرد :حال نيز در صورتي كه سازمان ميراث فرهنگي مختصات را ارائه دهد به سرمايه گذار اعلام مي شود كه اين محدوده جزو ميراث فرهنگي است و اجازه فعاليت در آن را ندارد .
'بي بي دن' تپه‌اي است سنگي زيبا و ديدني و صخره‌اي باستاني با پيشنيه‌اي تاريخي در نزديكي روستاي 'دارستان' است كه از ديرباز يكي از مقصد‌‌‌‌هاي گردشگري شهرستان سيرجان بوده است.
بر اساس بند ج ماده 114 قانون برنامه 5 ساله چهارم تمامي وزارتخانه‌ها، سازمانها و موسسات دولتي موظفند؛ قبل از اجراي طرح‌هاي عمراني گسترده و درمرحله امكان‌سنجي و مكان‌يابي نسبت به انجام مطالعات فرهنگي- تاريخي ميراث فرهنگي در آن خصوص اقدام كنند و در طراحي و مكان‌يابي طرح‌هاي يادشده نتايج مطالعات را رعايت كنند.
فراهنگ**3079**1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ممانعت از تخريب يك محوطۀ تاريخي در سيرجان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X