فقر معماری سلطانیه ناشی از فقر مردم منطقه است

جواد رحمتی روز یكشنبه بابیان این مطلب به خبرنگاران افزود: سلطانیه یك سرمایه ملی با ثبت جهانی است و ارزشی تاریخی را در آن شاهد هستیم.
وی گفت: اقدام های قبلی انجام شده در سلطانیه نتوانسته است با وجود آثار قدیمی، خود را با معماری قدیمی تطبیق دهد و میراث فرهنگی هم در این زمینه ضعیف عمل كرده و فقط مشغول مرمت و ترمیم آثار بوده و جلوی مغایرت های بوجود آمده در دور و اطراف این آثار را مورد بررسی شایسته قرار نداده است.
رحمتی به تشكیل كمیته جدید تخصصی شهرسازی و معماری این شهر اشاره كرد و افزود: در این كمیته بررسی و تایید برای ساخت نمادهای شهری، بدنه شهری، جداره، پیاده راه و تمام بحث های مهمی كه مربوط به كلیت شهر می شود و تاثیر گذار است انجام خواهد گرفت تا با این حركت بتوانیم توسعه شهری را برای مردم سلطانیه به ارمغان بیاوریم.
معاون عمرانی استاندار زنجان گام اول این كمیته تخصصی را تدوین آیین نامه های اجرایی برای تعیین سیاست های كلی وضعیت معماری شهری دانست و اظهار كرد: هدف اصلی این كمیته به واقع ارتقای كیفی سیما و منظر شهر سلطانیه است.
وی درباره تركیب اعضای این كمیته افزود: معاونت عمرانی استانداری، دفتر فنی استانداری، اداره كل راه و شهرسازی استان، اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شهرداری سلطانیه و سه كارشناس اعضای تشكیل دهنده این كمیته هستند كه دبیرخانه آن نیز شهرداری یا معاونت عمرانی استانداری خواهد بود.
گنبد سلطانیه مقبره اُلجایتو است كه در ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ میلادی در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد و از آثار مهم معماری ایرانی و اسلامی از شیوه معماری آذری به شمار می‌رود و در مدت ۱۰ سال توسط سه هزار كارگر ساخته شد.
این گنبد در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.
تزیینات و نحوه ساخت این مقبره در واقع نقطه عطفی در معماری آن دوران بوده به این شكل كه سبكی جدید را در معماری به‌وجود آورده كه از معماری سلجوقی منفك شده‌است.
هم اكنون جمعیت این شهر تاریخی نزدیك به هشت هزار نفر است.
3216/6085

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فقر معماری سلطانیه ناشی از فقر مردم منطقه است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات



{literal} {/literal}
X