موسيقي نواحي از مهمترين ميراث هاي كهن معنوي و فرهنگي ايران است

به گزارش روز يكشنبه روابط عمومي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كرمان عليرضا رزم حسيني افزود: موسيقي نواحي ايران با غناي فرهنگي بي نظير و برخورداري از مضامين انساني و ارزشي كه ريشه در باورها و اعتقاداتي و خداپرستي ساكنان آن در طول تاريخ دارد، يكي از مهمترين ميراث هاي كهن معنوي و فرهنگي اين سرزمين است.
وي گفت: استان كرمان نيز به دليل تنوع فرهنگي و اقليمي داراي بيشترين گونه هاي متفاوت موسيقي نواحي بوده و بخش مهمي از تاريخ اين نوع موسيقي را در خود جاي داده است.
وي ادامه داد: اما امروز اين ميراث ارزشمند هنري به دليل كم توجهي رو به افول و فراموشي مي باشد.
استاندار كرمان گفت: از اين رو استانداري كرمان در راستاي دغدغه هاي فرهنگي خود اقدام به انعقاد تفاهم نامه همكاري با وزير فرهيخته فرهنگ و ارشاد اسلامي جناب آقاي جنتي در راستاي برگزاري جشنواره موسيقي نواحي و استقرار دائمي دبير خانه اين جشنواره نمود تا به سهم خود بتواند گامي در جهت پاسداشت اين ميراث فرهنگي تاريخي بردارد.
وي اظهار كرد: البته بايد در نظر داشت كه از جمله بهترين راهكارها در جهت حفظ و حراست از اين ميراث ارزشمند انتقال آن به نسل جوان است و در همين چارچوب ايجاد جذابيت مي تواند در انتقال آن به نسل جوان موثر باشد.
رزم حسيني افزود: راهكار ديگر در جهت مانايي موسيقي نواحي، پيوند آن با اقتصاد و استفاده از ظرفيت هاي مغفول مانده اين نوع موسيقي به عنوان جاذبه گردشگري فرهنگي در جذب گردشگران داخلي و خارجي و علاقه مند به آن مي باشد كه مي بايست براي آن تدبير و برنامه ريزي هاي مناسب در دستور كار قرار گيرد.
وي گفت: اميد دارم برگزاري نهمين دوره جشنواره موسيقي نواحي بعد از وقفه ١٠ ساله در استان كرمان و استقرار دبيرخانه دائمي اين جشنواره نقطه عطفي باشد براي پاسداشت و ترويج اين هنر و موجب افزايش سهم اين نوع موسيقي در رويدادهاي موسيقي كشور شود.
نهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران كه روز جمعه هفدهم ارديبهشت در كرمان گشايش يافت تا 20 ارديبشهت ادامه دارد.
7437/3028

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «موسيقي نواحي از مهمترين ميراث هاي كهن معنوي و فرهنگي ايران است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X