تبخیر شدید مهمترین چالش‌ منابع آبی کشور است

به گزارش خبرنگار مهر، پرویز گرشاسبی عصر شنبه در همایش ستاد توسعه فناوری های آب و خاک از سلسله همایش‌های تخصصی توسعه و تجاری سازی فناوری با اشاره به اینکه از مجموع  ۱۶ میلیارد مترمکعب واحد آبی دریاچه ارومیه  حدود ۱۰میلیارد مترمکعب سالانه تبخیر می‌شود، اظهار داشت:نباید احیای دریاچه ارومیه را تنها در محدوده دریا بلکه در یک پیوند جامع با عوامل مختلف  بخصوص عامل انسانی این احیا ممکن خواهد بود.

معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع آبخیزداری کشور افزود: توسعه فناوری در فرایند مدیریت جامع حوزه آبخیز، توسعه فناوری در مواهب طبیعی و اقتصاد محیط زیست، توسعه فناوری در کاهش تبخیر و  توسعه فناوری در پوشش خاک با رویکرد بخش خصوصی بخش‌های است که فناوران می توانند به این حوزه کمک کنند.

وی گفت: تبخیر شدید منابع آبی یکی از مهمترین چالش‌های  منابع آبی کشور است و ضروری است محققین دانشگاهی تحقیقات خود را به این حوزه سوق دهند و در نتیجه سالانه حدود ۷۰ درصد از بارش‌هاي كشور را به اتمسفر برمي‌گرداند.

معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع آب‌خیزداری کشور، با تاکید بر اجرای برنامه‌های مدون و مشخص در حوزه آب و خاک گفت: از موازی‌کاری، دوباره‌کاری و توجه بیش از حد به یک جا باید پرهیز شود  و مدیریت جامع حوزه آب خیر باید مورد توجه باشد.

گرشاسبی گفت: مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز، کنترل آب‌های خروجی بلا استفاده ازحوضه‌ها، به رهبرداری ازسیلاب‌ها و پخش سیلاب بر آبخوان‌ها،   کنترل و کاهش تبخیر در مناطق کوهستانی و منابع آب ناشی از کنترل رسوب در بالا دست حوزه سدها از جمله راهکارهای موثر در این این حوزه است.

گرشاسبی  باتاکید براینکه  حدود ۱۲۵ میلیون هکتار حوزه‌های آبخیز  کشور در قلمرو فرسايش آبي و ۳۲ميليون هكتار حوزه های آبخیز بیابانی  کشور در قلمرو فرسایش بادی قرار دارد، افزود:آسیب های اقتصادی ناشی از فرسایش خاک را بیش از ۱۰ میلیارد دلار و  متوسط فرسایش آبی معادل ۷.۱۶ تن در هکتار درسال است.

وی در پایان سخنان خود گفت : تعداد ۴۵۰ شهرو ۸۶۵۰ روستا و آبادی در معرض تهدید سیل قرار دارد و بیش از ۳۵۰۰ سیل در ۲۰ سال اخیر و متوسط خسارت هر سیل ۴۰۰ میلیارد ریال است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تبخیر شدید مهمترین چالش‌ منابع آبی کشور است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X