13 ذخیره گاه زیستکره ثبت شده یونسکو در ایران وجود دارد

به گزارش ایرنا، خانم استر لاروش روز شنبه در آیین ثبت ذخیره گاه زیستکره هامون در زابل اظهار داشت: هامون به چند دلیل شرایط ویژه ای برای ثبت جهانی ذخیرگاه زیستکره دارد زیرا در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی ایران و افغانستان قرار گرفته و نیز وجود آب شیرین و رودهای پرآب بر این مزیت افزوده است.
وی ادامه داد: همچنین حدود 30 گونه پستاندار در این ناحیه شناسایی و این امر سبب شده تا هامون ارزش اکولوژی بالایی داشته باشد.
رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران افزود: دریاچه هامون سیستان بزرگترین دریاچه آب شیرین درفلات ایران است که از سه بخش تشکیل می شود که در زمان پرآبی به یکدیگر متصل بودند و بین 2 کشور ایران و افغانستان امتداد داشته است.
لاروش گفت: با توجه به اینکه دریاچه هامون زیستگاه بسیاری از پرندگان و موجودات آبزی است و اهمیت بسیاری برای این 2 کشور دارد کار برای ثبت آن به عنوان ذخیره گاه زیستکره آغاز شده است.
رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران تصریح کرد: همچنین با سفارت افغانستان در ایران نیز مذاکراتی برای ثبت هامون به عنوان زیستکره شده و اینک برخی از مسئولان آن کشور از جمله معاون سفارت در این آیین حضور دارند.
وی با تبریک ثبت دریاچه هامون به عنوان زیستکره را به جوامع بین المللی و محلی ادامه داد: با ثبت هامون به عنوان ذخیره گاه زیستکره، ایران می تواند از تجربیات سایر کشورها در این حوزه استفاده کند.
وی افزود: دفتر منطقه ای یونسکو در تهران از 2 کشور افغانستان و پاکستان در مسایل مربوط به زیستکره هامون به منظور بهبود شرایط حمایت کامل می کند.
معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست امروز به همراه رئیس برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در پاریس و مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران به منظور شرکت در آیین اهدای لوح ثبت زیستکره هامون به زابل سفر کرده است.
استان سیستان و بلوچستان به علت بروز خشکسالی 18 ساله و وزش بادهای موسمی 120 روزه سیستان که در چند سال اخیر به 180 روز افزایش یافته و مونسون در دریای عمان و سواحل چابهار همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار بالایی روبروست که بعضا سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از 20 برابر حد استاندارد می شود.
7311 /8005 /6081

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «13 ذخیره گاه زیستکره ثبت شده یونسکو در ایران وجود دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X