بازگشت نمایشگاه قرآن به مصلای امام خمینی(ره)

نمایشگاه a href='http://zekr.tebyan.net'قرآن/a

ماه رجب كه از راه می رسد، وزیدن نسیم بندگی و عبادت را بیشتر حس می كنیم و با شمارش ایام به پیش بینی طلوع ماه مبارك می پردازیم و درك ایام البیض و عید مبعث را با طعم روزه داری در دلهایمان احساس می كنیم و ورود به ماه شعبان با آن اعیاد مبارك به ویژه جشن طلوع خورشید عدالت گستر، خبر از نزدیك شدن ماه میهمانی خدا می دهد.
با ورود ماه مبارك رمضان، دل های مومنان و سحرخیزان به ذكر مغفرت و تلاوت آیات الهی نرم می شود و بسیاری از مشتاقان كتاب خدا، برگزاری نمایشگاه قرآن را انتظار می كشند تا در بعضی از شب های ماه رحمت با گشت و گذار در این تفرجگاه معنوی، خاطره ای خوش را تجربه كنند.
جامعه قرآنی كه همه ساله از همین روزها چشم انتظار اعلام برنامه های نمایشگاه قرآن هستند، با شنیدن برپایی نمایشگاه امسال در مصلای تهران امیدوار شدند تا شاهد چشم اندازی زیبا و معنوی از این رویداد مذهبی و معنوی باشند، هرچند برگزاری نمایشگاه قرآن در دو سال گذشته در باغ موزه دفاع مقدس نیز تجربه ای بود كه خادمان شهرداری و دست اندركاران آن از هیچ كاری فروگذار نبودند.
حجت الاسلام محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی قرآن از مذاكرات صورت گرفته با مسئولان مصلای امام خمینی(ره) برای برپایی نمایشگاه امسال خبر داد و برپایی نمایشگاه قرآن بهانه ای شد تا بعضی دیگر از موضوع های قرآنی را با او در میان بگذاریم.

** برپایی دوباره نمایشگاه قرآن در مصلی
حشمتی گفت كه مذاكرات برای برگزاری نمایشگاه با مسئولان مربوطه و موافقت مدیران مصلای امام خمینی(ره) نهایی شده و تمام برنامه های مصلی نیز در ایام برگزاری نمایشگاه غیر از مراسم های ویژه شب های قدر، تعطیل خواهد شد.
وی زمان دقیق برگزاری نمایشگاه قرآن را به آینده موكول كرد ولی نمایشگاه تقریبا از دهم ماه مبارك رمضان تا شب های قدر خواهد بود.
حشمتی گفت: مسئولان مصلای امام خمینی(ره) آمادگی خود را اعلام كرده اند تا نمایشگاه را در شبستان اصلی به اضافه چهار بازارچه در شبستان های شرقی برگزار كنیم و جزییات بیشتر نمایشگاه مانند معرفی مسئولان كمیته ها و برنامه های دیگر را اعلام خواهیم كرد.

** نمایشگاهی با كوله باری از تجربیات
یكی از پیشنهادهایی كه جامعه قرآنی همواره برای بهتر برگزار شدن نمایشگاه قرآن ارائه می كنند، استفاده از تجربیات نمایشگاه های گذشته است كه امسال به گفته حشمتی این كار انجام شده است.
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌ از پایان نمایشگاه بیست و سوم برای دریافت آثار و پیشنهادهای مردمی فراخوان زدیم تا ضمن جمع آوری نظرات و پیشنهادها، نشست هایی با حضور صاحبنظران در این زمینه برگزار شود.
البته حشمتی مهرماه سال گذشته با صدور حكمی حجت الاسلام علیرضا حشمتی برادر خود را به عنوان رئیس دبیرخانه بیست و چهارمین نمایشگاه قرآن معرفی و با اشاره به لزوم دائمی بودن این دبیرخانه بر ضرورت برپایی جلسات مرتب و بهره گیری از خادمان و فعالان قرآن به ویژه محققان و اندیشمندان تاكید كرده بود.
رئیس بیست و چهارمین نمایشگاه قرآن گفت: اكنون كتابچه ای برای ارائه به برگزاركنندگان نمایشگاه امسال آماده شده تا كار مطالعات، بررسی و ارزیابی نمایشگاه قبلی را مرور كرده و بر اساس نظرات ارائه شده به طراحی نمایشگاه بیست و چهارم می پردازد.
وی از فعال بودن دبیرخانه در این چند ماه و دریافت نظرات برخی فعالان این حوزه سخن گفت و به بیان نكاتی درباره نحوه انتقال مفاهیم قرآنی در نمایشگاه پرداخت.

** حاضر به واگذاری تمام نمایشگاه هستیم
سخن از دبیرخانه نمایشگاه و فراخوان با ضرورت كاهش تصدی گری دولت گره خورد و این سوال مطرح شد كه آیا زمان آن نرسیده كه نمایشگاه قرآن را به بخش خصوصی واگذار كنید.
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌ خط مشی ما این است تا حد امكان كارهای نمایشگاه را به كمیته های مختلف به ویژه بخش خصوصی و موسسات واگذار كنیم و بر اساس فراخوان نمایشگاه قرآن برخی اشخاص و موسسات اعلام آمادگی كردند ولی طبق ارزیابی و بررسی به این نتیجه رسیدیم كه تصدی نمایشگاه از توان برخی موسسات و اشخاص خارج است.
وی افزود:‌ از بسیاری شخصیت ها و موسسات قرآنی دعوت می كنیم تا در برگزاری نمایشگاه قرآن مشاركت كنند و البته حاضریم تمام نمایشگاه قرآن را به بخش خصوصی واگذار كنیم ولی نكته مهم این است كه بخش خصوصی باید از عهده این كار برآید.
حشمتی با اشاره به تجربه 20 ساله خود در برپایی نمایشگاه قرآن گفت: تجربه نشان داده كه انتقال كار در چنین طرح هایی از بخش دولتی به بخش خصوصی باید مرحله به مرحله انجام شود تا هم توان بخشی خصوصی افزایش یابد و هم كارهایی از این دست انجام داده باشند و لذا نمی توان ریسك كرد.

** انتقال مفاهیم قرآنی و ضرورت مخاطب شناسی
حشمتی انتقال مفاهیم قرآنی در نمایشگاه مقوله ای تخصصی دانست كه بایستی با درنظر گرفتن مخاطب نمایشگاه صورت گیرد.
وی اظهار داشت:‌ اقشار مختلفی از نمایشگاه قرآن بازدید می كنند و لذا باید با توجه به علاقه مندی و استعدادهای هر نوع مخاطب، مفاهیم قرآنی باید به شكلی مناسب ارائه شود و لذا تنوع خاصی در این نمایشگاه حاكم است و باید برای كودكان، هنرمندان، نخبگان، دانشجویان و افراد عادی به شكلی خاص برنامه ریزی كرد.
حشمتی گفت:‌ انتقال مفاهیم در نمایشگاه قرآن كار سختی است ولی وظیفه ما تعیین قالب ها مانند هنر، فضای مجازی، حوزه، دانشگاهی، كودك و نوجوان و مانند آن است.
وی معتقد است كه نمایشگاه قرآن محلی برای ارائه فعالیت های قرآنی و انتقال تجربیات به بازدیدكنندگان است. مثلا موسسات قرآنی، بخش مكتوب یا بخش نرم افزارها به ارائه آخرین محصولات خود در نمایشگاه می پردازند و حتی هنرهای جدید و هنرهای مفهومی در قالب نگارگری یا كار حجمی ارائه می شود و از طرف دیگر باید شاهد نوآوری در نمایشگاه باشیم.

** چرا نمایشگاه قرآن تكراری است؟
نوآوری در نمایشگاه قرآن این سوال را برای حشمتی به دنبال داشت كه آیا عرضه آثار تكراری در نمایشگاه، مردم را خسته نكرده و او در پاسخ گفت كه علت این تكراری بودن، نداشتن تولید در حوزه های مختلف قرآنی است.
حشمتی گفت: چون تولید نداریم، نمایشگاه اینگونه می شود. یعنی وقتی دستمان خالی باشد و آثاری جدید ارائه ندهیم، مجبوریم آثار سال های گذشته را نمایش دهیم. البته باید توجه داشته باشیم كه نقش نمایشگاه عرضه محصولات تولیدشده است و نمی تواند از خود چیزی تولید كند.
وی نمایشگاه قرآن را بلاتشبیه به نمایشگاه خودرو مثال زد كه با عرضه یك مدل خاص خودرو ، مردم را بی رغبت كند.
حشمتی ادامه داد: اگر از سوی دانشگاه ها، ‌موسسات قرآنی، سازمان های متولی و حتی نویسندگان و هنرمندان، اثر قابل عرضه ای تولید نشود، دست اندركاران مجبورند كه آثار سال های قبل را ارائه دهند.
وی دوباره از نقش نمایشگاه به عنوان یك متولی و دست اندركار یاد كرد و گفت: اگرچه معاونت قرآن و عترت طبق قانون وظایفی را به عهده دارد ولی در نمایشگاه بیشتر نقش متولی را داریم و چون در حوزه محصولات قرآنی، تولید كمتری صورت می گیرد، لذا می توان نمایشگاه را عرصه ای برای تعیین میزان پیشرفت تولیدات قرآنی در زمینه های مختلف ارزیابی كرد.
وی به عنوان نمونه از نرم افزارها و بازی های قرآنی یاد كرد و گفت: سال گذشته بازی قرآنی جدیدی نداشتیم ولی در حوزه حفظ قرآن پیشرفت هایی داشتیم كه در نمایشگاه بخشی از این پیشرفت ها دیده شد.
حشمتی كه معتقد است در حوزه فیلم های قرآنی كوتاه در آغاز راه هستیم، گفت كه تلویزیون كارهای خوبی تولید كرده و فیلم های كوتاه مفهومی نیز از سوی موسسات و نهادها مانند كمیته امداد امام خمینی(ره) و موسسه فرهنگی اوج تولید شده است.
وی یكی از آثار برپایی نمایشگاه قرآن را تشویق هنرمندان به تولید فیلم دانست و گفت: فیلم های بسیاری مانند فیلم های صد ثانیه ای با مفاهیم معنوی و دینی تولید شده ولی بسیاری از آنها به نمایش درنیامده و نكته جالب این كه ما حتی فیلم های خارجی دریافت كرده ایم كه می توان با زیرنویس ارائه كرد.

** بخش بین الملل، شاید وقتی دیگر
سخن از فیلم های خارجی شد كه راهی به بخش بین المللی نمایشگاه قرآن گشوده شد و این سوال مطرح شد كه آیا نمایشگاه قرآن به واقع یك نمایشگاه بین المللی است؟
حشمتی در پاسخ به این سوال گفت:‌ یكی از مشكلات ما در بخش بین الملل نمایشگاه این است كه اهل سنت نسبت به ماه مبارك رمضان حساسیت دارند و به ویژه برای شب های قدر یعنی از بیستم تا پایان ماه مبارك اهمیت ویژه ای قائل هستند و كمتر به مسافرت می پردازند.
وی افزود: البته ممكن است چهره های سیاسی اینگونه نباشند ولی چهره های دینی در ماه رمضان كمتر سفر می كنند و لذا نمی توان چهره های درجه یك را برای 10 روز به نمایشگاه قرآن دعوت كرد.
رئیس بیست و چهارمین نمایشگاه قرآن اضافه كرد: در سال های گذشته هم دیده شده كه میهمانان بخش بین الملل بیشتر از چهار یا پنج روز در ایران نمی مانند.
وی كه از وضعیت بخش بین الملل در نمایشگاه های گذشته راضی به نظر نمی رسید از بازنگری جدی در این زمینه حكایت كرد و گفت:‌ به دنبال راهكاری هستیم تا از حضور این افراد بین المللی در زمان ویژه ای بعد از ماه مبارك رمضان یا در فصلی غیر از نمایشگاه استفاده كنیم.
البته حشمتی بازنگری در بخش بین الملل را با ضرورت نگاه اقتصاد مقاومتی و صرفه جویی در هزینه ها پیوند زد و گفت: شاید امسال بخش بین الملل نداشته باشیم تا بتوانیم در فضایی دیگر، برخی از چهره های موثر را با هزینه های كمتری دعوت كنیم. مثلا افراد صاحبنظر خارجی را كه در همایش های بین المللی شركت می كنند، برای برگزاری میزگردهای تخصصی دعوت كنیم.
با این حال حشمتی عقیده دارد كه اندیشمندان خارجی كارهای خوبی را برای ارائه در حوزه علوم قرآنی و تفسیر دارند و كشورهای مصر و تونس نیز صاحبنظران مهمی در حوزه های قرآن دارند.

** مستند ایزوتسا در نیمه راه
سخن كه به اندیشمندان و قرآن پژوهان خارجی رسید، صحبت از توشی هیكو ایزوتسو پژوهشگر مسلمان ژاپنی شد و مستندی كه قرار است از وی ساخته شود.
حشمتی در ابتدا از پیشرفت خوب فیلم سخن گفت كه تقریبا نیمی از كار انجام شده و با پایان یافتن فیلمبرداری داخل كشور، قرار است فیلمبرداری بخش خارجی در ژاپن و چند كشور دیگر انجام شود.
معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد درباره ایزوتسو گفت:‌ شخصیت ایزوتسو از آن جهت مهم است كه به عنوان یك اندیشمند ژاپنی و متخصص در رشته زبانشناسی توجه و علاقه ای به زبان عربی پیدا می كند و به دنبال آن با زبان قرآن آشنا می شود و تا جایی پیش می رود كه جزو شورای زبان دانشگاه الازهر مصر می شود.
وی از تسلط كامل این دانشمند ژاپنی به 21 زبان سخن گفت و اظهار داشت: ایزوتسو تحقیقات خود را ادامه داد و به ایران سفر كرد و با فرهنگ شیعی و نگاه علامه سید محمد حسین طباطبایی به عنوان فیلسوف شیعی آشنا شد و در واقع گمشده خود را در ایران پیدا كرد.
حشمتی با بیان تفاوت های هانری كربن دانشمند فرانسوی با این اندیشمند ژاپنی گفت:‌ ایزوتسو یك شخصیت فوق العاده است كه در سفر به ایران با شخصیت های مهم فلسفی و عرفانی شیعی آشنا شده و تحت تاثیر آنان قرار می گیرد.
وی افزود: داستان این شخصیت مذهبی می تواند برای جوانان بسیار جذاب باشد كه چگونه یك زبانشناس ژاپنی تا جایی به علوم قرآنی تسلط می یابد كه در رشته زبانشناسی قرآن، صاحب نظریه می شود و به عنوان یك شخصیت محوری در این حوزه شناخته می شود.
حشمتی ساخت مستند ایزوتسو را از نظر بین المللی بسیار مهم دانست و گفت: خود ژاپنی ها نیز تعجب می كنند كه ما برای این شخصیت ژاپنی فیلم مستند می سازیم.
وی تولید این مستند را كاری بزرگ دانست و گفت كه قرارداد ساخت این فیلم در دو مرحله داخلی و خارجی بسته شده و هزینه ساخت این مستند نیز طبق قرارداد است كه معمولا هزینه یك ساعت و نیم فیلم مستند یك هزینه متعارف است.
طبق برآورد معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد می توان گفت كه ساخت هر دقیقه فیلم مستند با توجه به این كه درجه 2 یا یك باشد، در حدود 20 تا 30 میلیون ریال است كه نیم ساعت از این مستند مربوط به داخل كشور و یك ساعت آن نیز به بخش خارجی اختصاص دارد.
البته انتقاد برخی افراد از ساخت این فیلم را ناشی از نبود شناخت از ایزوتسو دانست و گفت:‌ برای ساختن مستندی با موضوع زندگی نامه یك شخصیت قرآن پژوه ژاپنی كارهای زیادی باید انجام داد و این فیلم در راستای ترویج قرآن و دانشمندان قرآنی است كه اگر به خوبی ساخته شود تاثیر مهمی خواهد داشت.
حشمتی وعده داد كه بخش خارجی مستند ایزوتسو تا پایان شهریور تحویل معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شود و هرچه زودتر این فیلم آماده شود.

** بیمه فعالان قرآن در انتظار اعتبار دولت
صحبت از هزینه فیلم ایزوتسو، فتح بابی برای سایر هزینه های قرآن وزارت ارشاد به ویژه بیمه فعالان قرآنی شد؛ بیمه ای كه مسئولان مربوطه بارها و بارها وعده تحقق آن را داده بودند ولی به دلیل كمبود اعتبارات، تیرشان تاكنون به سنگ خورده است.
حشمتی با بیان مقدمه ای، سابقه و وضعیت موجود را تشریح كرد و در نهایت گفت كه اعتبار بیمه فعالان قرآنی در بودجه امسال دیده شده ولی با اما و اگر همراه است و در نهایت هیچ راهی به جز اعتبار دولت وجود ندارد.
این مقام مسئول گفت:‌ وزارت ارشاد مسئولیت بیمه هنرمندان را قبول كرده و ما بیمه بخش فعالان قرآنی را پذیرفتیم و در سال های 90 و 91 اعتباری برای بیمه فعالان قرآنی در نظر گرفته شد و تقریبا هر كسی كه واجد صلاحیت بود از این بیمه استفاده كرد.
وی افزود: اگرچه دولت بدهی های بسیاری دارد ولی بدهی بخش هنرمندان بالغ بر 500 میلیارد ریال است و ارشاد به تامین اجتماعی بدهكار است.
حشمتی اضافه كرد:‌ با این وضعیت سازمان تامین اجتماعی حاضر به بیمه هنرمندان نبود و لذا یك بازنگری در تمامی بیمه ها صورت گرفت و هنرمندان و فعالان قرآنی مورد پالایش قرار گرفتند.
وی همچنین گفت:‌ اگر اعتباری برای این كار تخصیص داده می شد، ما به عنوان وظیفه همه فعالان قرآن را تحت پوشش بیمه قرار می دادیم ولی در سال 94 از محل این اعتبار هیچ پولی پرداخت نشد. البته اعتبار آن در جدول 17 پیش بینی شده بود كه به جدول درصورت تحقق معروف است.
با این حال حشمتی گفت: اعتبار بیمه فعالان قرآنی در بودجه امسال نیز دیده شده ولی در صورت تحقق است و اگر این اعتبار دیده شود، افراد جدید را كه بالغ بر 6 هزار و 500 فعال است، بیمه می كنیم و گرنه با دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیمه همان سه هزار و 500 فعال قرآنی ادامه دارد.
وی تنها راه اعتبار بیمه فعالان قرآنی را اختصاص اعتبار از سوی دولت دانست و گفت:‌ ما برای هر فعال قرآنی سالانه 10 میلیون ریال پرداخت می كنیم. البته بیمه فعالان گذشته را می دهیم ولی مشكل مربوط به بیمه فعالان جدید است كه سهم دولت برای هر نفر 10 میلیون ریال است.
به گفته حشمتی پنج درصد از سهم بیمه به عهده خود فعالان قرآنی است و 17 درصد به عهده دولت است كه جمعا 23 درصد می شود و با یك حساب ساده باید گفت كه وزارت ارشاد بابت 17درصد برای هر فعال قرآنی باید 10 میلیون ریال بپردازد و در نتیجه 65 میلیارد ریال نیاز است.
معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد گفت: ما بر این اساس درخواست و پیش بینی یكصد میلیارد ریال در بودجه را داشتیم و این مبلغ را در ردیف های ذیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آورده بودیم كه چون سقف با محدودیت رو به رو بود دوباره آن را در جدول 17 قرار دادند.

** سایتی جامع در حوزه قرآن
بیمه فعالان قرآنی را به دولت و مسئولان سپردیم و از دیگر كارهای باقی مانده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه فعالیت های قرآنی سراغ گرفتیم كه از جمله سایت جامع قرآنی بود، همان سایتی كه از دو سال پیش قرار بود راه اندازی شود.
معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد تاخیر بهره برداری از این سایت را نیز با كمبود بودجه در ارتباط دانست و گفت:‌ تمام كارهای فنی سایت جامع قرآنی به پایان رسیده و آر. اف. پی. یعنی نقشه راه سایت جامع مشخص شده و سال گذشته آماده قرارداد بودیم كه به دلیل كمبود اعتبارات موفق نشدیم.
وی اظهار امیدواری كرد تا قرارداد این سایت در ماه های آینده منعقد شود و البته وعده داد كه بخش عمده ای از كار را حتما تا پایان نیمه اول سال تحویل می دهند.
حشمتی در پاسخ به این سوال كه آیا این طرح موازی كاری نیست، گفت:‌ سایت های متفرقه كه به جمع آوری اطلاعات قرآنی می پردازند، زیاد است ولی جایی كه كاری كاملا حاكمیتی دیده شود و همه اطلاعات لازم در آن گنجانده شود، وجود ندارد.
وی درباره اطلاعاتی كه قرار است در این سایت بارگذار شود، گفت: بخشی از این سایت مربوط به بانك های اطلاعاتی قاریان، حافظان و پژوهشگران قرآنی و همچنین كتاب ها، پایان نامه ها و پژوهش های قرآنی است و برخی خدمات مانند اتاق گفت و گو نیز در آن پیش بینی شده است.
یكی از ویژگی های سایت جامع قرآنی به گفته حشمتی اطلاع رسانی درباره مشخصات و آخرین وضعیت قاریان و حافظان و كارنامه مورد تایید آنهاست و علاوه بر ارائه بخش های ترتیل و قرائت و مانند آن كه در بسیاری از سایت ها وجود دارد، خدماتی دیگر مانند ترجمه و تفسیر نیز دیده شده است.
معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد تاكید كرد:‌ اطلاع رسانی در حوزه های مختلف قرآنی در كشور وجود ندارد. مثلا ما نمی دانیم خوشنویس های قرآنی چه كسانی هستند كه اگر این اطلاع رسانی وجود داشته باشد برخی از موازی كاری ها كاهش می یابد. یعنی اگر كسی در زمینه خوشنویسی قصد انجام فعالیتی را دارد می تواند با مراجعه به این حوزه از سابقه كارهای انجام شده آگاه شود.

** تولیدات دانش بنیان قرآنی در انتظار پژوهشگران
یكی از مسائلی كه غیر از مانع بودجه به دلیل برخی مسائل دیگر همچنان متوقف مانده، تولیدات دانش بنیان قرآنی است كه به گفته حشمتی در این زمینه موفق نبوده ایم.
دی ماه سال گذشته بود كه معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد گفت كه از فعالیت های مربوط به تولیدات دانش بنیان در دانشگاه ها با تاكید بر تولیدات فكری در حوزه قرآن حمایت می كند و اكنون كه بیش از چهار ماه از این مساله می گذرد، هنوز استقبالی صورت نگرفته است.
حشمتی گفت: ما خیلی در این زمینه موفق نبوده ایم. به عبارت دیگر باید تولیدی وجود داشته باشد كه ما حمایت كنیم. مثلا نرم افزاری كه مبتنی بر علوم روز باشد یا فیلم یا حتی اسباب بازی و بازی های رایانه ای و حتی یك كار هنری با استانداردهای علمی باید باشد كه حمایت كنیم.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاكید كرد:‌ باید علمی ترین كارها در حوزه قرآن انجام شود و ما نیز حمایت می كنیم ولی تولیدات كمی داریم.
وی فیلم قرآنی را در دستور كار معاونت قرآن و عترت دانست و گفت: هالیوود هزینه های فراوانی را برای كارهای ضدقرآنی درنظر می گیرد و ما نیز باید برای تبلیغ قرآن هزینه كنیم.
حشمتی همچنین گفت:‌ بعضی از هنرمندان برای ما فیلمنامه قرآنی می آورند كه خیلی باارزش است ولی اعتبارات ما گاهی اجازه نمی دهد كه مثلا برای یك فیلم 20 میلیارد ریال بپردازیم و از طرف دیگر با یك میلیارد ریال نیز نمی توان فیلم قرآنی درخور توجه ساخت.
وی افزود:‌ كمبود اعتبارات و اقبال نكردن برخی شخصیت های هنری باعث شده تا سطح تولیدات ما قابل دفاع نباشد ولی وقتی قرار است مثلا در حوزه قرآن یك اپلیكیشن یا بازی رایانه ای تولید شود، باید آن قدر این كار قوی باشد كه همه از آن استقبال كنند.
حشمتی همچنین گفت:‌ بسیاری از جوانان بازی كلش را در گوشی های خود دارند و با آن بازی می كنند و خوب است بدانیم بابت ساخت این بازی بیش از 20 میلیون دلار هزینه شده و اگر بخواهیم با این بازی مقابله كنیم، باید معادل آن هزینه كنیم تا برنامه نویسان بتوانند بازی هایی قوی و جذاب تولید كنند.

** ضرورت بازنگری در شورای توسعه فرهنگ قرآنی
حشمتی در میان تشریح عملكرد معاونت قرآن و عترت از ضرورت بازنگری در ساختار و اهداف شورای توسعه فرهنگ قرآنی سخن گفت و افزود:‌ وظیفه این شورا سیاستگزاری در سطح كلان است و باید به دنبال كسب اعتبارات مناسب برای دستگاه ها و تقسیم كار میان نهادهای مربوطه باشد.
وی با اشاره به فعالیت ها و برنامه های شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: به عنوان نمونه گروه پایش در این شورا ضمن بررسی عملكرد سازمان ها و نهادهای قرآنی به نقاط ضعف و قوت آنها می پردازد.
وی همچنین گفت:‌ شورای توسعه فرهنگ قرآنی تشكیل شد تا خط مشی نهادها را تعیین كند و با تفكیك وظایف تشكیلات و نهادها میان آنان رسیدگی كند و اعتبارات لازم را كسب كند و اگر قرار باشد كار خود را انجام ندهد، در كنار نهادهای 17 گانه قرار می گیرد و دوباره باید یك شورایی تشكیل شود كه این 18 نهاد را هماهنگ كند.
البته حشمتی این اشكال را متوجه ساختار اداری دانست و گفت: این شورا حتی نباید برای تقسیم اعتبارات كار اجرایی انجام دهد و باید با سیاست گزاری، حاكمیت خود را انجام دهد.
وی به عنوان نمونه از طرح ملی حفظ قرآن به عنوان یك طرح اجرایی یاد كرد و گفت كه باید حفظ قرآن را به سازمان هایی مانند اوقاف و امور خیریه و یا سازمان دارالقرآن سپرد و شورای توسعه فرهنگ قرآنی در این زمینه باید سیاستگزاری كند.
حشمتی تاكید كرد:‌ گاهی فكر می كنیم سیاستگزاری كاری كوچك است و لذا در كنار آن مشغول كارهای اجرایی می شویم و درنتیجه هر دو كار را ناقص انجام می دهیم.
معاون وزیر ارشاد اظهار امیدواری كرد تا با بازنگری در اهداف و وظایف شورای توسعه فرهنگ قرآنی، جایگاه واقعی این شورا به منظور سیاست گزاری و حمایت از نهادهای مربوطه صورت گیرد و با حضور در مجلس شورای اسلامی و همچنین در شورای عالی انقلاب فرهنگی بتواند مشكلات قانونگذاری در این زمینه را مرتفع كند.

** صدور مجوز موسسات قرآنی از ابتدای خرداد
چند سالی است كه موضوع ادغام موسسات قرآنی زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان دارالقرآن الكریم مطرح شده و آذرماه سال گذشته بود كه با تصویب اساسنامه اتحادیه موسسات مردمی و تشكل های قرآن و عترت كشور، قدمی مبارك در این زمینه برداشته شد.
حشمتی كه ریاست هیات رسیدگی به امور موسسات قرآنی را به عهده دارد از صدور مجوز موسسات از ابتدای خرداد خبر داد و گفت:‌ تاكنون هیات رسیدگی به موسسات قرآنی 29 جلسه تشكیل داده و چون 300 موسسه درخواست تمدید داشتند و با مشكلاتی روبرو بودند، قرار شد تمدید فعالیت این موسسات تا هفته آینده انجام شود و با امضای مشترك وزارت ارشاد و سازمان دارالقرآن مجوزهای مربوطه صادر شود.
فراهنگ**1003**1027


www.irna.ir

[ منبع این خبر سایت تبیان-قرآن می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازگشت نمایشگاه قرآن به مصلای امام خمینی(ره)» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-قرآن منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X