مردمی‌کردن اقتصادمقاومتی مهم‌ترین گام عملیاتی‌شدن/ ضرورت ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی بین مسئولان اصفهان

حسین انوری رئیس بسیج سازندگی اصفهان 1 رئیس بسیج سازندگی استان اصفهان با بیان اینکه گفتمان اقتصاد مقاومتی در بین همه مسئولان استان رایج شود، گفت: اصلاح الگوی مصرف، مردمی کردن اقتصاد، رونق اشتغال، افزایش میزان تولیدات، ایجاد صنایع کوچک در استان باید مد نظر قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، تأکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی و لزوم عملیاتی‌شدن این مهم برای شکوفایی اقتصادی در همه زمینه‌ها و ابعاد ما را بر آن داشت که این فرمان مهم و حیاتی رهبر انقلاب در زمنیه "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" را در حوزه‌های مختلف استان بررسی و کنکاش کنیم.

سازمان بسیج سازندگی از دیرباز برای رفع مشکلات، محرومیت‌ها و دغدغه‌های اقشار مختلف مردم از جمله مردم کم‌بضاعت در صف نخست خدمت‌رسانی قرار داشته و شاید یکی از بهترین نمونه‌های عملیاتی‌شدن اقتصادی مقاومتی را به‌خوبی بتوان در اقدامات و خدمات بسیج سازندگی جست‌وجو کرد.

سرهنگ حسین انوری رئیس بسیج سازندگی استان اصفهان باری دیگر میهمان دفتر خبرگزاری تسنیم در اصفهان شد تا پیرامون پرسش‌های خبرنگاران تسنیم درباره فعالیت‌های این نهاد ارزشمند در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و اقدامات رفع مشکلات‌ محرومیت‌های مناطق مختلف استان پاسخ دهد.

در ادامه پاسخ‌های رئیس بسیج سازندگی استان اصفهان را پیرامون پرسش‌های خبرنگاران تسنیم می‌خوانید:

تسنیم:مقام معظم رهبری در طول سال‌های گذشته همواره بر بحث اقتصاد مقاومتی تأکید فراوان داشتند و امسال نیز دستور عملیاتی‌شدن این مهم را صادر فرمودند، در بسیج سازندگی استان اصفهان، اقتصاد مقاومتی چگونه تبیین و اجرایی شده است؟

حسین انوری: مجموعه سازمان بسیج سازندگی از سال 91 که مقام معظم رهبری بر بحث اقتصاد مقاومتی تأکید داشتند به دنبال این بود که در اجرایی کردن فرمان رهبر انقلاب وظیفه‌ای را برای خود در سطح کلان کشور و در سطح استان برای خود ببیند.

تحریم‌ها که آغاز شد، بخش عمده‌ای از آن در سال 91 موضوع بحث امنیت غذایی مردم را مورد تهدید قرار می‌داد و زمانی که امنیت غذایی مردم مورد تحریم باشد مشکلاتی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

در همین راستا از دستگاه‌های متصدی بحث آموزش مانند مرکز تحقیقات پژوهشی جهاد کشاورزی و سازمان فنی و حرفه‌ای برای آموزش‌های اقتصاد مقاومتی کمک گرفتیم و این کلاس‌ها را برگزار کردیم.

برای ایجاد عرصه اقتصاد مقاومتی در بحث نظارت بر نحوه اجرا از سازمان جهاد کشاورزی کمک گرفتیم و سال 92 نخستین تجربه کاری ما بود و در سال 93 وضعیت بهتر شد. در سال 94 سعی کردیم با 2 گرایش حرکت در مسیر ظرفیت‌های شهرستان و علاقه‌مندی مردم به بحث کشاورزی و عرصه‌های قطبی شدن شهرستان‌ها اقدامات را انجام دهیم، هم‌چنین بحث صنایع تبدیلی نیز در سال 94 در دستور کار قرار گرفت.

در سال 94 سامانه‌ای درباره ارتباط تولیدکننده و متقاضی با سازمان جهاد کشاورزی راه‌اندازی شد تا مشکلات تردد به حداقل برسد و در بحث نظارت آنلاین از عرصه‌ها و رصد وضعیت تولیدکنندگان تأثیر به سزایی داشت.

تسنیم: با توجه به زیرساخت‌های فراهم‌شده در بحث اقتصادمقاومتی در حوزه کشاورزی، خروجی این برنامه‌ریزی‌ها به چه صورت بوده است؟

حسین انوری: در سال 94 از تعداد 4 هزار و 170 نفری که در دوره‌های آموزشی ما شرکت کردند، 3 هزار و 30 نفر با توجه به فراهم شدن زیرساخت‌ها شرایط دریافت تسهیلات را پیدا کردند، برای 2 هزار و 220 نفر عرصه‌های اقتصاد مقاومتی ایجاد شد و بیش از 4 هزار و 765 نفر مشغول به کار شدند.

سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان برای 12 رشته کاری در عرصه‌های اقتصاد مقاومتی 37 میلیارد تومان تسهیلات در اختیار افراد قرار دادیم و سمت و سوی فعالیت‌های ما در سال 95 در 2 حوزه قطب‌های بخش کشاورزی، دام و طیور در سطح شهرستان‌ها و رونق صنایع تبدیلی در سطح استان با توجه به ظرفیت‌های موجود در شهرستان‌ها است.

اگر صنایع تبدیلی در سطح استان گسترش پیدا کند، حجم بالایی از محصولات با تبدیل به صنایع خشک امکان فروش پیدا می‌کند و اشتغال زیادی را برای افراد فراهم می‌کند. در همین راستا نظارت بر محصولات کشاورزی در نقاط مختلف استان و استاندارد‌سازی صنایع تبدیلی در دستور کار قرار گرفته است.

تسنیم: برای تبدیل محصولات کشاورزی مازاد به محصولات خشک و صادرات آن به چه میزان اعتبار در نظر گرفته شده است؟

حسین انوری: سعی ما بر این است که بنا به ظرفیت موجود در هر شهرستان و همت کشاورزان و دامداران برای ورود به این عرصه اعتبار مورد نیاز را تأمین کنیم و از فرمانداران و مسئولان دستگاه‌ها می‌‌خواهیم که به یاری بسیج سازندگی بیایند تا از ظرفیت‌های نهفته در شهرستان‌های در راستای اقتصاد مقاومتی بهترین استفاده صورت گیرد.

تسنیم: در سال‌های گذشته خشک‌سالی ضرر‌های جبران‌ناپذیری را به بخش کشاورزی زده و کمبود آب سبب کاهش محصولات در نقاط مختلف استان شده و خشک‌سالی مانع توسعه کشاورزی در استان شده است. این وضعیت تا چه میزان در افزایش متقاضی برای حمایت سازمان بسیج سازندگی از آن‌ها داشته است؟

حسین انوری: سال گذشته مشکلات زیادی در زمینه خشک‌سالی در شرق اصفهان داشتیم و پیشنهاد شد که عرصه‌هایی از اقتصاد مقاومتی در این منطقه توسعه پیدا کند که کمترین نیاز به آب را داشته باشد و بتوان از رونق اقتصادی را در این منطقه به خوبی انجام داد.

در حال حاضر کمبود آب سبب افزایش تمایل متقاضیان به عرصه‌های اقتصاد مقاومتی شده است و در تعاملی که با جهاد کشاورزی استان داشتیم، تصمیم گرفته شد عرصه‌هایی از کشاورزی تبلیغ شود که کمترین نیاز به آب را داشته باشد مانند توسعه کاشت پسته و زعفران، پرورش قارچ و محصولات گلخانه‌ای در شرق اصفهان.

باید توجه داشت که استان اصفهان تنها مصرف‌کننده محصولات خود نیست بلکه بخشی از محصولات کشاورزی و دامی به خارج از استان و کشور صادر می‌شود بنابراین این ظرفیت وجود دارد که با شناسایی ظرفیت‌های هر استان، علاوه بر تأمین نیاز داخل، صادرات محصولات را نیز مطابق با نیاز کشورها افزایش دهیم.

تسنیم:در انظار عمومی این‌گونه تصور می‌شود که اقدامات بسیج سازندگی و جهاد کشاورزی موازی‌کاری است، تفاوت اقدامات بسیج سازندگی و جهاد کشاورزی چیست؟ آیا فعالیت‌های در حال انجام هم‌پوشانی ندارد؟

حسین انوری: رسالت اصلی سازمان جهاد کشاورزی در عرصه‌های بزرگ کار می‌کند، به‌طور مثال در بحث اعطای مجوز برای گلخانه‌ها، به گلخانه کمتر از 3 هزار متر مجوز نمی‌دهد اما سازمان بسیج سازندگی به دنبال استفاده از ظرفیت‌های کوچک در بحث کشاورزی، دام و طیور و صنایع تبدیلی و اشتغال‌زایی برای افراد منطقه است.

این مهم سبب می‌شود که اگر در آینده در بحث اقتصاد کشور بحرانی پیش آمد، این ظرفیت‌ها و صنایع کوچک و افراد که گسترده هستند و بازارهای کوچک دارند، آسیب نبینند و نکته مهم دیگر این است که ما موظف هستیم در راستای تثبیت جمعیت روستاها و جلوگیری از مهاجرت از روستاها به شهرها کار کنیم که با توسعه همین ظرفیت‌ها و صنایع تبدیلی کوچک می‌توان زمینه اشتغال را در داخل روستاها و شهرهای کوچک ایجاد کرد.

سال گذشته در بحث صنایع تبدیلی یک هزار و 13 فرصت شغلی در 233 کارگاه استان اصفهان ایجاد شده و اکنون سمت و سوی مردم به سمت عرصه‌های اقتصاد مقاومتی سوق پیدا کرده است.

تسنیم:درباره فعالیت‌های ستاد اقتصاد مقاومتی در استان اصفهان صحبت کنید. ارزیابی شما از عملکرد این ستاد چگونه است؟

حسین انوری: بعد از دستور مقام معظم رهبری به هیئت دولت مبنی بر تشکیل اقتصاد مقاومتی، استانداران به عنوان رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی در استان‌ها انتخاب شدند و سازمان برنامه‌ریزی به عنوان دبیر این ستاد انتخاب شد که تا کنون در استان اصفهان جلساتی نیز با حضور مسئولان دستگاه‌ها تشکیل شده است. سمت و سوی این ستاد شرح وظیفه برای دستگاه‌های مبنی بر سیاست‌های 24 گانه اقتصاد مقاومتی بوده که با هماهنگی بین دستگاه‌ها امید داریم که در آینده نزدیک تأثیرات این ابلاغیه‌ها دیده شود.

فعال‌سازی کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل استان، ایجاد زمینه‌های ورود افراد به بازار کار و رونق اقتصادی در سطح اصفهان در اولویت فعالیت‌های این ستاد در استان است اما این مهم به شرطی محقق می‌شود که تمام دستگاه‌ها این ستاد را به عنوان یک ستاد فرماندهی عملیاتی بدانند.

استان اصفهان دارای قابلیت‌ها و توانمندی‌های مختلف است و نیاز است که گفتمان اقتصاد مقاومتی در بین همه مسئولان استان رایج شود و در بحث اصلاح الگوی مصرف، مردمی‌کردن اقتصاد، رونق اشتغال، افزایش میزان تولیدات، ایجاد صنایع کوچک در استان با توجه به ظرفیت هر شهرستان فعالیت کنند.

سازمان بسیج سازندگی جدای از ظرفیت استانی، ظرفیت ملی دارد و با توجه به این موضوع، اعلام کردیم که ظرفیت اعتباری خوبی در بخش تسهیلات داریم و بسیج سازندگی می‌تواند در ایجاد و فرهنگ‌سازی در سطح تمام روستاها برای حضور مردم در عرصه‌های اقتصاد مقاومتی کمک کند و در آموزش مردم، رونق اقتصادی در سطح روستاها به جهاد کشاورزی کمک کند. این سازمان می‌تواند در بخش صنایع کوچک، صنایع تبدیلی و صنایع‌دستی در روستاها زمینه اشتغال و رونق اقتصادی را پدید آورد.

در بخش صنایع‌دستی باید گفت که استان اصفهان ظرفیت بسیار بالایی در این زمینه دارد و سازمان بسیج سازندگی می‌تواند بحث توسعه گردشگری و ایجاد تعاونی‌های محصولات روستاها کمک کند.

تسنیم:سازمان بسیج سازندگی در حوزه صنایع‌دستی تا چه حد ورود پیدا کرده و با توجه به‌ضرورت توسعه مشاغل خانگی، این سازمان توانسته است، صنایع‌دستی منسوخ شده را در دل روستاها و شهرهای کوچک احیاء کند و زمینه اشتغال را فراهم آورد؟

حسین انوری: سال گذشته بسیج سازندگی در شرق اصفهان به‌ویژه شهرستان‌های نائین و اردستان به بحث فرش دستباف ورود پیدا کرد اما به این نتیجه رسیدیم که برخی از صنایع‌دستی مغفول مانده هستند که در گذشته رونق اقتصادی خوبی داشتند اما اکنون به دلایلی فراموش شده و با هم‌فکری که با سازمان میراث فرهنگی داشتیم، قرار شد که زمینه احیا و فروش این صنایع فراهم شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مردمی‌کردن اقتصادمقاومتی مهم‌ترین گام عملیاتی‌شدن/ ضرورت ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی بین مسئولان اصفهان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X