طرح جامع توسعه قطب زیارتی جنوب کشور محروم از اعتبارات دولتی/ طرحی که با نذورات مردمی و لاک پشتی پیش می‌رود

بی بی حکیمه(س) گچساران طرح جامع توسعه امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) در گچساران به دلیل کمبود اعتبارات به کندی پیش می‌رود و این امام‌زاده در سال گذشته اعتبار دولتی به آن اختصاص داده نشد و با نذورات مردمی اداره می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گچساران، بارگاه مطهر امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) دختر بلافصل حضرت امام موسی کاظم(ع) و خواهر حضرت امام رضا(ع) در فاصله یک کیلومتری ضلع شمال روستای بی‌بی حکیمه(س) از توابع شهرستان گچساران (دوگنبدان)، حد فاصل شهر بندری گناوه به دوگنبدان در دامنه کوه زرد، میان تنگی عظیم و طویل در فاصله 100 کیلومتری شهر دوگنبدان قرار دارد.

بارگاه مطهر امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) شاخص‌ترین امام‌زاده در استان کهگیلویه و بویراحمد و شاخص‌ترین بقعه متبرکه در جنوب کشور بوده است.

این امام‌زاده که به دلیل اینکه در طول سال پذیرای مسافران و زائران بسیاری از اقصی نقاط کشور و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس بوده، به قطب زیارتی جنوب ایران معروف است.

متأسفانه این امام‌زاده اکنون مشکلات و کمبودهای بسیاری دارد و وجود این مشکلات سبب نارضایتی شدید زائران این امام‌زاده شده و سال‌ها بوده که این مشکلات و کمبودها برطرف نشده است.

طرح جامع توسعه حرم مطهر امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) از چند سال پیش جهت ایجاد امکانات بهتر برای رفاه زائران آغاز شد و چند فاز این طرح اجرایی شد ولی متأسفانه اجرای این طرح به دلیل کمبود اعتبارات به کندی پیش‌ می‌رود.

حرم مطهر بی‌بی حکیمه(س) در سال گذشته از اعتبارات دولتی محروم بود

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گچساران در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در راستای ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات مناسب جهت رفاه زائران، اجرای طرح جامع توسعه حرم مطهر امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) در دستور کار قرار گرفت.

فرزین بهمنی‌آزاد با اشاره به اینکه در قالب این طرح پیش‌بینی شده که 12 هزار متر مربع زیرساخت و امکانات در حرم مطهر امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) اجرا شود، افزود: در قالب این طرح قرار است زائرسرا، مجتمع خدمات رفاهی، پل و امکانات و زیرساخت‌های مناسب و مطلوب برای زائران احداث شود.

وی با اشاره به اینکه طرح جامع توسعه حرم امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) از حدود 15 سال پیش آغاز شده است، گفت: تاکنون در این قالب این طرح 3 پل و ساختمان اصلی حرم در دو طبقه احداث شده است.

امام‌زاده بی‌بی حکیمه خاتون(س) با نذورات مردمی اداره می‌شود

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گچساران تصریح کرد: متأسفانه سال گذشته اعتبارات دولتی به حرم مطهر امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) اختصاص داده نشد و این امام‌زاده با نذورات مردمی اداره می‌شود.

بهمنی‌آزاد عنوان کرد: این امام‌زاده به دلیل پذیرا بودن از زائران بسیار از اقصی نقاط کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس به عنوان قطب زیارتی جنوب کشور معروف بوده و ضروری است توجه بیشتری به زیرساخت‌های این امام‌زاده صورت بگیرد.

وی افزود: این امام‌زاده در طول سال میزبان زائران داخلی و خارجی بوده و انتظار می‌رود که دولت اعتبار خاصی برای برطرف شدن مشکلات این امام‌زاده اختصاص دهد.

امام‌زاده بی‌بی حکیمه خاتون(س) زائرسرا ندارد

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گچساران گفت: این امام‌زاده در حال حاضر مشکلات بسیاری دارد و متأسفانه از داشتن زائرسرا و امکانات رفاهی و حتی جاده مناسب محروم است.

بهمنی‌آزاد تأکید کرد: ضروری است که مسئولان نگاه ویژه‌ای به این امام‌زاده داشته باشند و در راستای برطرف شدن مشکلات و کمبودهای آن تلاش و همکاری کنند.

بهمنی‌آزاد اظهار داشت: با توجه به هماهنگی‌های انجام شده قرار است که به احتمال فراوان کنگره بین المللی امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) در اواخر امسال برگزار شود.

ضرورت بهسازی جاده حرم مطهر بی‌بی حکیمه(س)

رئیس اداره راه و شهرسازی گچساران در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به جاده حرم مطهر امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) اظهار داشت: جاده این امام‌زاده از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده و بهسازی آن یک ضرورت است.

جعفر برکتی افزود: بهسازی جاده حرم مطهر امام‌زاده حضرت بی بی حکیمه خاتون(س) در دستور کار اداره راه و شهرسازی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی بهسازی و ترمیم جاده این امام‌زاده چند ماهی بوده که آغاز شده است، گفت: عملیات اجرایی پروژه ترمیم و بهسازی حرم مطهر امام‌زاده بی بی حکیمه(س) در چند فاز پیش‌بینی شده است.

برکتی با اشاره به اینکه این پروژه به میزان 10 کیلومتر از گچساران تا روستای آب شیرین اکنون در دست اجرا است، خاطرنشان کرد: میزان اعتبار پیش‌بینی و در نظر گرفته شده برای اجرای فاز نخست بیش از 50 میلیارد ریال بوده است.

با نذورات مردمی نمی‌توان حرم مطهر بی‌بی حکیمه(س) را توسعه داد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: متأسفانه زیرساخت‌های حرم مطهر امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) مناسب نیست.

حجت‌الاسلام سید نورالله جنتی‌پور با بیان اینکه از زیرساخت‌های این امام‌زاده راضی نیستیم، تصریح کرد: این امام‌زاده قطب فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد و قطب زیارتی جنوب کشور بوده ولی متأسفانه توجهی مناسبی به آن نمی‌شود.

وی گفت: آیا امام‌زاده‌ای که در طول سال پذیرای زائران داخلی و خارجی بوده و در سطح جنوب کشور شاخص‌ترین امام‌زاده بوده نباید از امکانات و زیرساخت‌های مناسب برخوردار باشد.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: این امام‌زاده زائرسرا ندارد و وضعیت جاده ارتباطی آن هم مناسب نیست.

جنتی‌پور با اشاره به اینکه امکانات و زیرساخت‌های این امام‌زاده مناسب نیست، تأکید کرد: ضروری بوده که مسئولان توجه بسیار ویژه‌ای به حرم مطهر امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) داشته باشند.

وی از مسئولان استانی و شهرستان گچساران درخواست کرد که اعتبار ویژه‌ای برای برطرف شدن مشکلات و کمبودها و توسعه حرم مطهر امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) اختصاص دهند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد توسعه این امام‌زاده را نیازمند همکاری دستگاه‌های اجرایی و تأمین اعتبارات دولتی دانست و افزود: با نذورات مردمی نمی‌توان این امام‌زاده را توسعه داد.

جنتی‌پور ابراز کرد: از همکاری و تلاش مسئولان استان و شهرستان گچساران در پیگیری مشکلات این امام‌زاده تشکر می‌کنیم ولی انتظار داریم که مسئولان توجه بیشتری به مشکلات و کمبودهای این امام‌زاده داشته باشند و برطرف شدن مشکلات این امام‌زاده را در اولویت برنامه‌های کاری قرار دهند.

گزارش از احسان طالبی

انتهای پیام/ج

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طرح جامع توسعه قطب زیارتی جنوب کشور محروم از اعتبارات دولتی/ طرحی که با نذورات مردمی و لاک پشتی پیش می‌رود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X