جزئیات توافق جدید ۴ بندی اشتغال/ توافق ایران و یونیدو در بازارکار

به گزارش خبرگزاری مهر، سید حمید کلانتری با «الساندرو آمادیو» نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) در زمینه همکاری دو جانبه در اجرای برنامه توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

این تفاهم‌نامه شیوه‌های همکاری بین یونیدو و معاونت امور تعاون را درچارچوب طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) تبیین می‌ کند. این برنامه با تشریک و تجمیع ظرفیت سازمان های مرتبط، به شناسایی و  توسعه کسب و کارها و ظرفیت‌های اشتغال در کشور با توجه به گروه‌های هدف (جوانان، زنان و ناتوانان جسمی) می‌پردازد.

این اهداف از طریق سیاست‌های استراتژیک زیر دنبال می شوند:

توسعه همکاری‌های مشترک مالی و فنی در جهت ارتقای کسب و کارهای هدف و اشتغال پایدار در ایران

تجمیع منابع و ظرفیت‌ها در راستای توسعه اشتغال پایدار متناسب با گروه‌های هدف به ویژه فارغ‌التحصیلان و نخبگان، جوانان، زنان و ناتوانان جسمی

شناسایی ذینفعان و پیاده‌سازی برنامه متناسب با بخش تعاون

همچنین این تفاهم نامه به شناسایی، تقویت و گسترش ظرفیت‌های اشتغال پایدار در رسته کسب و کارهای منتخب خواهد پرداخت.

رسته‌های انتخابی اولیه شامل گردشگری، صنایع نساجی و پوشاک، صنایع دستی، فن‌آوری اطلاعات (IT)، کفش و مصنوعات چرمی، صنایع تبدیلی کشاورزی، مشاغل خانگی و خدمات آموزشی هستند. مسئولیت‌های معاونت امور تعاون در همکاری با یونیدو شامل همکاری در اجرای برنامه در شناسایی، ساماندهی و توانمندسازی کسب و کارهای هدف، همکاری در تدوین سیاست‌های مرتبط با اشتغال با رویکرد حمایت از کسب و کارهای منتخب موضوع تفاهم‌نامه در سطوح استانی و ملی، حمایت از کسب و کارهای شناسایی و تعریف شده از سوی یونیدو در استان‌های منتخب از طریق تخصیص و اعطای کمک‌های فنی و اعتباری، مشوق‌ها و نیز پشتیبانی اداری، اختیار معاونت تعاون در حمایت از طرح‌های کسب و کار بر اساس سیاست‌های این معاونت، طراحی مکانیزم مناسب به منظور حمایت مالی از پروژه‌های بخش تعاون و یا پروژه‌هایی که منجر به ایجاد تعاونی در رسته‌ها و گروه‌های هدف می‌شوند، تسهیل و تامین مالی برگزاری کارگاه‌های آموزشی، سمینارها و سایر فعالیت‌های مشابه و مرتبط با گروه‌های هدف بخش تعاونی در حدود اعتبارات و امکانات اجرایی، همکاری در تعریف زیر پروژه‌های متناسب با اشتغال زنان سرپرست خانوار در بخش تعاون در حدود اعتبارات و امکانات اجرایی، همکاری در تشکیل و تقویت شبکه‌های همکاری متناسب با گروه‌های هدف در کسب و کارهای منتخب در بخش تعاون، همکاری در تامین مالی برنامه به منظور به کارگیری متخصصان داخلی و مشاوران بین‌المللی متناسب با ماموریت‌های معاونت امور تعاون و اهداف برنامه است.

همچنین سایر مسئولیت های معاونت تعاون شامل همکاری در تخصیص مشوق‌هایی مانند مشوق سهم بیمه تامین اجتماعی کارفرما در کسب و کارهای منتخب متناسب با گروه‌های هدف، تعریف پروژه مشترک به منظور طراحی نظام تامین مالی کسب و کارهای خُرد با محوریت تعاونی‌ها، تسهیل در استفاده از ظرفیت بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون در تامین مالی و صدور ضمانت‌نامه‌های مورد نیاز برای پروژه‌های مشترک و معرفی نماینده تام‌الاختیار معاونت امور تعاون در ستاد و استان‌های منتخب برای تسهیل ارتباط با یونیدو است.

بر اساس این گزارش مسئولیت های یونیدو نیز شامل پیاده‌سازی برنامه توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار تحت توافق امضاء شده بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و یونیدو، در صورت لزوم، معرفی متخصصان و مدیران زیر پروژه برای عقد قرارداد با معاونت امور تعاون، همچنین تعهد به نظارت و مدیریت بر فعالیت آنها و ارزیابی لازم از عملکرد آنها، معرفی فعالیت‌ها و برنامه‌ها، شامل استراتژی‌های پیاده‌سازی، هزینه‌ها و غیره به معاونت امور تعاون جهت حمایت موضوع به طور کامل یا بخشی از آن توسط معاونت امور تعاون، معرفی پروژه‌ها و زیرپروژه‌های واجد شرایط بخش تعاون برای تعیین مکانیزم تامین مالی توسط معاونت امور تعاون، کمک به جذب نیروی کار ماهر متناسب با رسته فعالیت‌های کسب و کاری در استان‌های منتخب در بخش تعاون، کمک در پتانسیل‌یابی منطقه‌ای جهت معرفی پروژه‌های مناسب سرمایه‌گذاری، ارائه امکانات صنعتی و تکنولوژی‌های روز از سوی یونیدو در داخل کشور و در راستای ایجاد اشتغال و کارآفرینی در قالب شرکت‌های تعاونی با توجه به امکانات و نیروی انسانی داخلی، کمک به تأسیس تعاونی‌های کشت و صنعت در کشور، همکاری در جهت توافقات چندجانبه محیط زیستی با تعاونی‌ها، همکاری در توسعه مسئولیت اجتماعی تعاونی است.

سایر مسئولیت ها شامل حمایت از اتصال تعاونی‌های فعال در کسب و کارهای منتخب به بازارهای جهانی، معرفی کسب و کارهای تعاونی ایران به کشورهای عضو به منظور جذب سرمایه‌گذار خارجی، اقدام به جذب همکاری‌های نهادی و مالی سازمان‌های دیگر در راستای توانمندسازی گروه‌های هدف معاونت امور تعاون در قالب تفاهم نامه با سایر سازمان‌های مرتبط با برنامه، آموزش مدیران و کارشناسان معاونت امور تعاون و سازمان‌های استانی و متخصصان با روش‌های نوین توسعه کسب و کار، همکاری در بازدیدهای میدانی از تجارب موفق در داخل و خارج کشور و  معرفی نماینده تام الاختیار برای هماهنگی اجرای تفاهم نامه است. این  تفاهم نامه از تاریخ امضاء به مدت سه سال اعتبار خواهد داشت و در صورت موافقت طرفین تمدید خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جزئیات توافق جدید ۴ بندی اشتغال/ توافق ایران و یونیدو در بازارکار» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X