درآمد ميليوني كمپ‌ها از ترک اعتیاد/چرا معتادان، زندان را به كمپ ترجيح مي‌دهند؟

۱۳۹۵/۰۲/۱۸ - ۱۴:۵۹ - کد خبر: 182133 درآمد ميليوني كمپ‌ها از ترک اعتیاد/چرا معتادان، زندان را به كمپ ترجيح مي‌دهند؟

سلامت نیوز:روش كمپ كه در اصل يك روش تنبيهي است حداقل در جامعه امروز جوابگو نيست؛ چون در جامعه مدرن كنوني فردگرايي جاي خود را به جمع گرايي داده است؛ به اين اعتبار هرچند در كمپ نظارت كامل باعث مي‌شود فرد به اصطلاح پاك بماند اما وقتي در جامعه بزرگتر كه آزادتر است وارد مي‌شود فردگرايي حاكم بر آن يك تفاوت ماهوي با فضاي كمپ پيدا مي‌كند؛ اين تفاوت قواعد بين فضاي كمپ و جامعه به دليل جوامع فردگراي جديدي است كه به جاي استفاده از روش‌هاي تنبيهي گذشته از روش ترميمي استفاده مي‌كند. روش ترميمي براي ترميم افراد از ناهنجاري است و در آن از حداقل تنبيه استفاده مي‌شود. بنابراين كمپ با قواعد تنبيهي خود يك ناهمخواني با جامعه كنوني پيدا مي‌كند كه فرد را آسيب‌پذيرتر مي‌كند.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه روزان نوشت:«اينجانب... همسر مجيد اعلام مي‌دارم در صورت هرگونه آسيب يا مرگ در مركز كمپ... هيچگونه مسئوليتي متوجه اين مركز نمي‌باشد.» اين تعهدنامه‌اي است كه قبل از انتقال مجيد به كمپ ترك اعتياد توسط همسرش امضا شد. روزانه تعداد زيادي از اين تعهدنامه‌ها توسط خانواده‌ها تكميل مي‌شود به اين اميد كه با بردن فرد معتاد به اين مكان‌ها بهبودي حاصل شود؛ يا حتي در برخي اوقات با علم به عدم بهبودي به هدف خلاصي از آزار و اذيت فرد بيمار اين امر صورت مي‌گيرد.

در چند سال اخير مكان‌هايي خصوصي به عنوان كمپ و به هدف ترك مواد مخدر شكل گرفته كه گفته مي‌شود به دليل درآمدزايي بالايي كه دارد بسياري از مشاغل مختلف را به تغيير كاربري كشانده است.

هر 5 كيلومتر يك كمپ

تا همين چند سال اخير هيچگونه نهادي با اين عنوان براي درمان معتادان وجود نداشت؛ ولي به دلايل عديده‌اي در همين 5، 6 سال گذشته در يك فاصله بسيار كوتاهي جامعه ما شاهد رشد قارچگونه شمار قابل توجهي از محل‌هاي نگهداري افراد مبتلا به اعتياد مواد مخدر شد؛ به طوري كه روزانه در خيابان‌هاي تهران بر روي بسياري از ديوارها و. . . به آگهي‌هايي از اين نوع به اصلاح‌ها كمپ‌ها بر مي‌خوريم. هرچند كه به نظر مي‌رسد تعداد اين محل‌ها در شهرهاي ديگر بيشتر از تهران باشد. به طور مثال در يكي از شهرهاي استان همدان در يك فاصله 30 كيلومتري(ميان دو شهر نهاوند و فيروزان) 6 كمپ وجود دارد.

تغيير كاربري گاوداري به كمپ

اين كمپ‌ها قبلا كاربري‌هاي متفاوتي داشته اند كه در اين چندسال صاحبان آنها تصميم به تغيير كاربري گرفته‌اند. به گفته چند تن از اهالي اين منطقه همدان، 6 كمپ مذكور قبلا كاربري گاوداري، پرورش قارچ، 2 رستوران، ويلا و يك ساختمان كه قبلا دفتر جهاد سازندگي بوده است، داشته‌اند. اين تغيير كاربري‌ها در حالي صورت گرفته كه بنا به عرف، هر بنگاهي بايد متناسب به وضعيت جديدش تغييرات اساسي از لحاظ معماري و دكوراسيون داخلي صورت گيرد؛ اما مطابق گفته‌هاي افرادي كه در اين كمپ‌ها بستري شده اند؛ امكانات در حد بسيار نازلي بوده است.

هرچند كه در حالت عرف هم به نظر نمي‌رسد بيشتر از يك اتاق 30 تا 50 متر فيزيكي يا سم زدايي، سالني بزرگتر براي بعد از مرحله ترك فيزيكي، چندين حمام و دستشويي،آشپزخانه نياز باشد؛ اما بنا به اظهارات اين افراد كمپ‌هاي گفته شده فاقد كيفيت مناسب به ميزان هزينه‌هاي پرداختي بيماران هستند.

درآمد 30 ميليوني هر كمپ در 21 روز

مجيد درباره كيفيت اين كمپ‌ها مي‌گويد: كمپي كه قبلا گاوداري بوده هنوز يك سوله است كه فقط چند اتاق جديد در آن تعبيه كرده‌اند. هزينه هر فرد براي يك دوره 21 روزه از 500 هزار تا 1 ميليون تومان در نوسان است. مجيد كه بسياري از اين كمپ‌ها را تجربه كرده است درباره ميزان درآمدزايي آنها مي‌گويد:شما در نظر بگيريد كه اينها به طور متوسط هركدام در هر دوره 21 روزه حدودا 30 بيمار جديد پذيرش مي‌كنند، حالا خودتان حساب كنيد ماهيانه چقدر درآمد دارند.

چرا معتادان، زندان را به كمپ ترجيح مي‌دهند؟

وعده‌هاي غذايي در اين كمپ‌ها بيشتر از انواع بسيار ارزان است؛ همچنين خدمه كساني هستند كه دوره ترك خود را گذرانده اند و به صورت رايگان حاضر شده اند در آنجا فعاليت كنند. آشپز و كمك آشپزها، مسئولان سرشماري و پذيرش، نگهبانان شب و روز، مسئولان خريد و مهمتر از اينها افرادي هستند كه وظيفه بگير و ببند دارند.

به گفته يك شاهد كافي است يك تماس از طرف خانواده معتادي گرفته شود؛ چند نفر از اين خدمه قوي هيكل براي جلب فرد مورد نظر با ابزارآلات مخصوصي مجري مي‌شوند. بدين لحاظ بسياري زندان را به كمپ ترجيح مي‌دهند و علت آن را نحوه اعمال قدرت فيزيكي و بسياري از آزار و اذيت‌هاي ديگر عنوان مي‌كنند و از تجربه‌هاي زيادي در اين زمينه سخن مي‌گويند. مجيد 29 ساله 15 مرتبه كمپ را تجربه كرده است؛ او علت عدم اثربخشي آن را بر روي خود همين رفتارهاي آسيب‌زا مي‌داند.

معتادان فقط با تنبيه و اجبار تغيير مي‌كنند

هرچند كارشناسان تنبيه بدني و آزار و اذيت را به طور جدي منع كرده و معتقدند در نهايت موجب نتيجه عكس مي‌شود؛ اما برخي ديگر هم تنبيه را براي كساني كه تخريب فكري و جسمي زيادي دارند، نتيجه بخش مي‌دانند. آنها مي‌گويند معتاداني كه شديدا تخريب شده اند توانايي تصميم‌گيري را از كف داده اند لذا تنها به صورت اجباري مي‌شود آنها را بر ريل درمان سوار كرد.

اما در اينجا نكته مهمي است كه شاهدان كمپ رفته عنوان مي‌كنند. آنها مي‌گويند كه بعد از بيرون آمدن از محيط كمپ به دليل دور بودن در اين مدت و تغييري اساسي كه در اين دوران در روح و جسم آنها صورت گرفته، دچار بهت و ناهماهنگي خاصي مي‌شوند كه توانايي آنها را در مقابله با آسيب‌هاي محيط بيروني شكننده مي‌كند.

محيط كمپ گلخانه‌اي است

محيط گلخانه‌اي كمپ مطمئنا جامعه‌اي كوچك از هم دردان است اما بعد از رهايي، بال‌ها براي پرواز، قدرت لازم را كسب نكرده است. محبوبه مهرابي، جامعه شناس در گفتگو با "روزان" درباره روش‌هاي متداول ترك اعتياد در ايران و تاثير آنها مي‌گويد: در ايران معمولا سه نوع روش براي ترك اعتياد وجود دارد كه شامل دارو درماني، كمپ درماني و ان.اي (معتادان گمنام) است. به گفته وي در نوع سوم به دليل اينكه بيشتر بر روي روان و جهان‌بيني فرد كار مي‌شود بيشتر از بقيه اثربخش است چون در اين روش تغيير در درون صورت مي‌گيرد و فرد در زمان تنهايي وقتي در معرض خطر قرار مي‌گيرد توانايي حفاظت از خود را پيدا كرده است لذا احتمال بازگشت بسيار پايين مي‌آيد.

ترك در كمپ به درد جامعه امروز نمي‌خورد

اين جامعه شناس مي‌افزايد: روش كمپ كه در اصل يك روش تنبيهي است حداقل در جامعه امروز جوابگو نيست؛ چون در جامعه مدرن كنوني فردگرايي جاي خود را به جمع گرايي داده است؛ به اين اعتبار هرچند در كمپ نظارت كامل باعث مي‌شود فرد به اصطلاح پاك بماند اما وقتي در جامعه بزرگتر كه آزادتر است وارد مي‌شود فردگرايي حاكم بر آن يك تفاوت ماهوي با فضاي كمپ پيدا مي‌كند؛ اين تفاوت قواعد بين فضاي كمپ و جامعه به دليل جوامع فردگراي جديدي است كه به جاي استفاده از روش‌هاي تنبيهي گذشته از روش ترميمي استفاده مي‌كند. روش ترميمي براي ترميم افراد از ناهنجاري است و در آن از حداقل تنبيه استفاده مي‌شود. بنابراين كمپ با قواعد تنبيهي خود يك ناهمخواني با جامعه كنوني پيدا مي‌كند كه فرد را آسيب‌پذيرتر مي‌كند.

معتاد با تنبيه ترك نمي‌كند

به گفته مهرابي از ديد كاركرگرايانه، در روش ترك در كمپ، منافع فرد در مقابل جامعه قرار دارد؛ لذا در اين جامعه وقتي فرد قواعد جامعه را رعايت مي‌كند كه منفعتي در اين چارچوب براي او متصور باشد؛ پس وقتي كه در اين مكان فرد تنبيه مي‌شود روحيه انتقام در فرد ايجاد مي‌شود كه او به محض ايجاد وضعيت مناسب مي‌خواهد انتقام خود را از جامعه بگيرد. او مي‌گويد در واقع بيمار مي‌خواهد رفتار فردي خود را در مقابل آن رفتارهاي اجتماعي بيشتر برجسته كند؛ لذا در جامعه كنوني كه نسبت به جوامع گذشته نسبتا نرم تر است تنبيه‌هاي بدني و روحي نتيجه عكس مي‌دهد.

بحثي ديگري كه اين استاد دانشگاه مطرح مي‌كند اين است كه وقتي جامعه تعريف اعتياد را از جرم به بيماري تغيير داده و اين تلقي هم در نگاه فرد معتاد نسبت به خود به وجودآمده است، روش تنبيهي خودبه خود نامتناسب و ناهنجار مي‌شود.

كمپ در ذات خود كاركرد منفي ندارد

البته اين استاد دانشگاه به اين نكته هم اشاره مي‌كند كه كمپ در ذات خود كاركردي منفي ندارد؛ بلكه قواعدي كه در آن حاكم است مي‌تواند مفيد يا مضر بودن آن را رقم بزند. اگر يك فضاي دوستانه مثل خانه سالمندان حاكم باشد مي‌تواند بسيار نتيجه داشته باشد. اگر افراد در يك محيط احساس كنند كه در حصار قرار دارند به شكل بسيار زيان‌آوري نارضايتي و افسردگي و حتي خشونت شكل مي‌گيرد. بنابراين بسيار مهم است كه در استفاده از اين روش اين موضوع را در نظر داشته باشيم. به اعتقاد او اين حصار مي‌تواند هم به شكل فيزيكي باشد و هم رواني.

مجيد اكنون بعد از 15 بار تجربه كمپ، 7 ماه است كه پاك است؛ چيزي كه به گفته او به كمك كلاس‌هاي ان.اي بوده است؛ اما به اين نكته هم اشاره مي‌كند كه در گذشته تجربه‌هايي بالاتر از 7 ماه هم داشته كه با اشتباهي به نقطه صفر سقوط كرده است.

مجيد، يك معتاد كمپ رفته در همدان: كمپ‌ها به طور متوسط هركدام در هر دوره 21 روزه 30 بيمار جديد پذيرش مي‌كنند. براي اين دوره از هر معتاد 500 هزار تا يك ميليون تومان مي‌گيرند؛ حالا خودتان حساب كنيد ماهيانه چقدر درآمد دارند.


[ منبع این خبر سایت سلامت نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «درآمد ميليوني كمپ‌ها از ترک اعتیاد/چرا معتادان، زندان را به كمپ ترجيح مي‌دهند؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت سلامت نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X