ژن های ارزشمند ایرانی تقدیم به آمریکا!

فرار از ساختن کشور، فرار از احساس مسئولیت برای آینده ایران، فرار از هموطن، فرار از وطن! این جمله ها توصیفِ آنهایی است که در فرارشان از کشور، عنوان "مغز" را یدک می کشند! مهدی جابری-بخش اجتماعی تبیان فرار مغز ها

 به گزارش تبیان سالانه 15 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی از ایران خارج می شوند بی آنکه قصد بازگشت داشته باشند. طبق بررسی های پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ایران، 25درصد از کل تحصیلکرده های ایران در کشورهای توسعه یافته زندگی می کنند و 40 درصد از این مهاجران را زنان و دختران تشکیل می دهند. همچنین صندوق بین المللی پول در سال 2009 گزارش داد که ایران رتبه نخست مهاجرت را در بین 91 کشور در حال توسعه و توسعه نیافته داشته است! بر اساس این گزارش، خروج جوانان تحصیلکرده و نخبه از کشور، خسارتی معادل خروج 150 میلیارد دلار سرمایه سالیانه از ایران است! به این تحقیقات باید نتایج پژوهش مجلس شورای اسلامی را نیز اضافه کرد: " تا سال 1389، تقریبا 60 هزار نخبه ایرانی برای همیشه از کشور رفته اند!" همچنین در سال 1391 حدود 150 هزار دانشجو تقاضای خروج از کشور را کرده اند که بیشترشان دانشجوی دوره دکترا بودند!

 ژن های ارزشمند ایرانی تقدیم به آمریکا! می توان تصور کرد که اگر نخبگان و استعدادهای برتر ایرانی فرار را بر قرار ترجیح نمی دادند، امروز بسیاری از مرکز پزشکی، مهندسی و پژوهشی آمریکا که توسط ایرانی های مهاجر برپا شده است در خاک ایران قرار داشت و این اتفاق می توانست جایگاه علمی ایران را نسبت به شرایط مناسب کنونی بالاتر ببرد.

فرار و خروج نخبگان و تحصیلکرده ها از کشور، علاوه بر تحمیل خسارت های علمی به کشور، تاثیرات منفی و سوء در حوزه "جمعیت" دارد.
به رغم اختلاف نظرهای فراوان درباره تعداد ایرانی های مقیم خارج (که از 2 تا 5 میلیون نفر متغیر است)، آنچه مسلم است اینکه مهاجرت و فرار از وطن منجر به کاهش چشمگیر جمعیت ایران می شود؛ آن هم در شرایطی که کارشناسان نسبت به پیر شدن جمعیت ایران در آینده نزدیک هشدار می دهند. این هشدارها به این معناست که باید از هر اقدامی که "جمعیت کشور" را تهدید می کند دوری کنیم؛ یکی از این تهدیدها مهاجرت و فرار از کشور است.
حال اما عده زیادی از جوانان نخبه و مستعد با خروج همیشگی از کشور، بی آنکه قدر و قیمت ژن های ارزشمند خود را بدانند، آنها را خیلی ارزان و راحت به کشورهای مهاجرپذیر و "مهاجرفریب" تقدیم می کنند؛ به آمریکا، فرانسه، کانادا، آلمان و حتی امارات متحده عربی!
مروری بر آمار مهاجرت ایرانی ها نشان می دهد که آمریکا مقصد اصلی و نخست برای نخبگان و استعدادهای برتر است. بر اساس اطلاعات تایید نشده یک میلیون و 400 هزار ایرانی مقیم آمریکا هستند که یک-چهارم از آنها مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا دارند.
خروج همیشگی برخی افراد از کشور نشان می دهد که عده ای منافع شخصی خود را بر مصلحت عمومی جامعه ترجیح می دهند و "مغز" آنها در تحلیل و درک صحیح شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور ناتوان است؛ چراکه این افراد به جز ظاهر، چیزی نمی بینند و دنیای ساده مردم صبور ایران را به جهان رنگی غرب می فروشند.
می توان تصور کرد که اگر نخبگان و استعدادهای برتر ایرانی فرار را بر قرار ترجیح نمی دادند، امروز بسیاری از مرکز پزشکی، مهندسی و پژوهشی آمریکا که توسط ایرانی های مهاجر برپا شده است در خاک ایران قرار داشت و این اتفاق می توانست جایگاه علمی ایران را نسبت به شرایط مناسب کنونی بالاتر ببرد.

مغزهایی که ایران را تنها گذاشتند

عده زیادی از جوانان نخبه و مستعد با خروج همیشگی از کشور، بی آنکه قدر و قیمت ژن های ارزشمند خود را بدانند، آنها را خیلی ارزان و راحت به کشورهای مهاجرپذیر و "مهاجرفریب" تقدیم می کنند؛ به آمریکا، فرانسه، کانادا، آلمان و حتی امارات متحده عربی!

بی شک مشکلات و معضلاتی در جامعه ایران وجود دارد که می تواند بهانه ای برای مهاجرت و فرار باشد؛ اما هیچ جامعه ای در جهان عاری از مشکل و معضل نیست. آنچه اهمیت دارد این است که "بمانیم و وطن را بسازیم"؛ این یک شعار توخالی نیست و البته درک آن برای "مغزهای توخالی" سخت است.
مقایسه ایران دهه 90 با ایران دهه های 50 و 60 نشان می دهد که کشور ما در مقایسه با بسیاری از کشورها، مسیر توسعه را با گام های بلندتر و محکم تر پیموده است و اگر همان کشورهایی که مغزهای ما را فراری می دهند، جنگ های سرد و گرم و نرم را علیه ایران به راه نمی انداختند، قطعا شرایط امروز ما بهتر بود.
مردم ایران روزهای سخت امروز را نیز همچون گذشته در مسیر توسعه پشت سر خواهند گذاشت و هرچند حضور و همراهی نخبگان و استعدادهای برتر مقیم خارج می تواند پیمودن این مسیر را تسهیل کند اما نبود آنها مانع از اراده و عزم جوانان ایرانی برای آبادانی و شکوفایی وطن نمی شود.
جوانان مستعد ایرانی و نخبگانی که در وطن مانده اند، امروز آستین همت را بالا زده اند تا مشکلات را به جان بخرند و با درک صحیح از شرایط یک جامعه در حال توسعه و پذیرفتن دشواری های این مسیر، آینده ای روشن و پربار را تقدیم نسل های فردای ایران کنند اما بدون تردید بعدها در تاریخ ثبت خواهد شد "عده ای که عنوان نخبه و مغز را به دوش می کشیدند، هیچ باری از دوش خسته مردم ایران زمین در دهه های 60، 70، 80 و 90 برنداشتند و با ترک وطن، مردم خود را در مسیر توسعه تنها گذاشتند."
آری؛ فردا نامی از مغزهایی که رفتند در تاریخ وطن به جا نخواهد ماند اما آنهایی که ایستادند و برای آبادانی کشور در روزهای موشک باران، تحریم و جنگ نرم تلاش کردند در قضاوت تاریخ، سرافراز خواهند بود.[ منبع این خبر سایت تبیان-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ژن های ارزشمند ایرانی تقدیم به آمریکا!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X