فتوای یک عالم عثمانی: سیگار حرام است و کسی که آن را حلال بداند کافر است!

فتوای یک عالم عثمانی: سیگار حرام است و کسی که آن را حلال بداند کافر است! وبلاگ > خبر وبلاگ - دکتر رسول جعفریان در مطلب تازه خود در وبلاگ نخبگان خبرآنلاین درباره رساله ای از یک عالم سنی بر ضد روش تکفیر نوشته است.

این پژوهشگر تاریخ اسلام در آغاز مطلبش نوشته است:

«اواخر قرن دوازدهم هجری، یکی از علمای عثمانی، فتوای به حرمت سیگار داد و بالاتر آن که گفت اگر کسی آن را حلال بداند کافر است. عالم دیگری به نبرد با وی شتافت و با رویه تکفیرگرایی او به مقابل برخاست. وی در این رساله، روی این اصل تاکید کرد که تکفیر روش مجتهدان و فقیهان متین نیست و این رویه افراد ساده اندیش است که به خاطر اندک چیزی دیگران را تکفیر می کنند... مع الاسف فرهنگ تکفیر به قدری در متون کهن نیرومند و چنان پایه های آن استوار است که صد البته به این سادگی امکان مقابله با آن نیست، اما همین که رساله ای از یک عالم سنی یا شیعی یافت شود که با تکفیر به مقابله برخاسته باشد، باید خدا را شاکر بود...»

این عضو وبلاگ نخبگان در ادامه مطلبش می نویسد:

«نویسنده این رساله شیخ محمد مدنی، به نوشته خودش از روی غیرت دینی، در سال 1181 این رساله را در یک شب و در نقد آن فتوا نوشته و خمشگینانه آن مفتی را به خاطر صدور این فتوا توبیخ و کلمات تندی نسبت به وی بیان کرده است. شگفتی او این است که چطور چنین امری که در زمان رسول(ص) نبوده، چنین حکم صریحی در باره اش صادر شده و بهتر است همان طور که شرع در این باره ساکت مانده، ما هم ساکت باشیم. اما بحث اصلی وی تکفیر است و این که چرا به راحتی این شخص به اسم اجتهاد، قائل به حلیت شرب دخان را کافر دانسته است...»

برای خواندن متن کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.

کلید واژه ها: رسول جعفریان - سیگار - فقه اسلامی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-وبلاگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فتوای یک عالم عثمانی: سیگار حرام است و کسی که آن را حلال بداند کافر است!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-وبلاگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X