امکان استفاده از خانه‌های پانسیونی و پیگیری تحصیل فرزندان ترخیصی بهزیستی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه دادستان عمومی و انقلاب تهران از اولین مرکز خیر جمعی به نام «بنیاد شهید دکتر بهشتی» به منظور هماهنگی و همکاری هرچه بیشتر این مرکز با خدمات سازمان بهزیستی کشور، بازدید کرد.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، علی ربیعی در حاشیه بازدید از بنیاد شهید دکتر بهشتی که به عنوان اولین مرکز خیرجمعی ایران شناخته می‌شود، اظهار کرد: در این مرکز از کودکان بدسرپرست، بی‌سرپرست، دارای خانواده‌های معتاد و همچنین کودکانی که دارای والدینی با مشکلات قضایی هستند، نگهداری می‌شود.

وی در ادامه ضمن بیان آنکه کودکان حاضر در این مرکز دانش‌آموزان موفقی هستند که برخی از آنان در مسابقات ورزشی و حوزه‌های هنری رتبه‌های خوبی را به دست آورده‌اند تصریح کرد: این کودکان به دلیل مجرم بودن والدین خود آسیب دیده هستند به همین دلیل در این مرکز نگهداری می‌شوند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که اتفاقاتی در آن رخ می‌دهد و به دلیل برخی برنامه‌ریزی‌های نادرست و یا مشکلات فرهنگی و... برخی افراد به سوی جرم و بزه سوق داده می‌شوند.

ربیعی ادامه داد: مصلحت آن است که در کنار خانواده‌ها و فرزندان این افراد قرار بگیریم و از فرزندان آنان حمایت کنیم.

وی در ادامه ضمن تاکید بر آنکه هر ایرانی مسوول ایران است و جامعه باید خود را در مقابل همه آحاد مردم اعم از مجرم و غیرمجرم مسوول بداند، گفت: خیرجمعی باید در جامعه گسترش یابد و به همین منظور باید زمینه مشارکت مردمی را در چنین مراکزی تقویت کنیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه خیرجمعی فقط کمک مالی و مادی نیست، اظهار کرد: حتی نشاندن یک لبخند بر لبان چنین کودکانی خیرجمعی است.

ربیعی در ادامه عنوان کرد: کودکان در این مرکز می توانند از طریق خیر جمعی از آموزش، نقاشی، ورزش و یا هنرهای دیگر از سوی داوطلبان مردمی برخوردار شوند.

وی ضمن بیان آنکه باید خیر جمعی در جامعه گسترش یابد تا بتوان از ظرفیت جامعه در جهت رشد و پرورش هرچه بهتر این کودکان بهره مند شویم گفت: این مرکز اولین مرکز خیریه دولتی است که با عنوان "صغار" در سال 1317 توسط وزارت دادگستری وقت و به وسیله علی اکبر خان داور در جهت حمایت از کودکانی که خانواده‌های آنان در زندان‌ها به سربرده و یا بد سرپرست و معتاد هستند راه اندازی شد.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی این مرکز به "بنیاد شهید دکتر بهشتی" تبدیل شد که زیر مجموعه قوه قضاییه بوده و از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست نگهداری می‌کند.

ربیعی در ادامه تاکید کرد: اگر حمایت‌های اجتماعی از این کودکان صورت نگیرد، آنها رها می‌شوند و نمی‌توان آسیب آنان را کنترل کرد، به همین دلیل یکی از مهم ترین اهداف ما گسترش خیر جمعی در این حوزه است.

وی در ادامه به نحوه ترخیص کودکان حاضر در بهزیستی در سال‌های گذشته انتقاد کرد و گفت: متاسفانه کودکان حاضر در این مراکز پس از سن 18 سالگی با اخذ پول کمی ترخیص و به جامعه وارد و سرگردان می شدند این درحالیست که اقدامات مددکاری و مشاوره بعد از ترخیص برای این افراد بسیار ضروری است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: از سال 1393 اصلاح فرآیند ترخیص این کودکان را از دوسال قبل از خروجشان از مراکز آغاز کردیم، زیرا نیاز جدی است که از این افراد حمایت کنیم. وی افزود: در اصلاح این فرآیند امکان استفاده آنان از خانه‌های پانسیویی به همراه پیگیری‌های تحصیلی آنان ایجاد شده و هم چنین طی همکاری با صندوق کارآفرینی امید مقدمات راه اندازی اشتغال خرد آنان را فراهم کرده‌ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان عنوان کرد: خوشبختانه در حال حاضر اقدامات خوبی در قوه قضاییه با وجود مراکزی چون "بنیاد شهید دکتر بهشتی"، کمیته امداد و همچنین مجموعه مراکز سازمان بهزیستی کشور در حوزه کودکان بدسرپرست و بی سرپرست صورت گرفته است.

به گزارش ایسنا، جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز در حاشیه این بازدید اظهار کرد: "بنیاد شهید دکتر بهشتی" نشان دهنده نظارت دادستانی و دخالت آن در امور اجتماعی است.

وی ادامه داد: با وجود آنکه چنین مراکزی جز وظایف ذاتی قوه قضاییه نیستند اما به علت آنکه دادستانی نمی‌تواند این کودکان را رها کند، این مرکز را احیاء و خدمات خود را به این کودکان که خانواده‌های آنان به نوعی دچار مشکلات قضایی هستند، ارائه می کند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنین عنوان کرد: امیدواریم بازدید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از این مرکز سرآغاز خوبی برای تشدید همکاری‌های بین دو نهاد باشد.

به گزارش ایسنا، در این مرکز 29 کودک پسر در سنین دبستان تا دبیرستان نگهداری می‌شود که تمامی 29 پسر حاضر در این مرکز در مدارس شاهد و یا نمونه دولتی تحصیل می کنند.

به گفته مسئولان این مرکز، کودکان تا سن 15 سالگی در این مرکز حضور داشته و بعد از آن به مراکز بهزیستی ارجاع و تا 18 سالگی در مراکز بهزیستی حضور خواهند داشت.

زیربنا این مرکز 2580 متر مربع بوده و زمین آن وقف شده است. در حال حاضر نیز دارای دو بخش خوابگاهی برای کودکان سن دبستان و همچنین کودکان مقطع راهنمایی تا دبیرستان است.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امکان استفاده از خانه‌های پانسیونی و پیگیری تحصیل فرزندان ترخیصی بهزیستی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X