ارتقاء قاب تصویر ۱۰ شبکه تلویزیونی از امروز

نسبت تصاویری که از شبکه‌های یک، دو، چهار، پنج، نمایش، قرآن، ورزش، آموزش، سلامت و نسیم پخش می‌شوند، از فرمت ۴:۳ به ۱۶:۹ ارتقاء یافت.

به گزارش تسنیم، نسبت تصاویر دریافتی مخاطبان در سراسر کشور از وضعیت غیرعریض ۴:۳ به وضعیت عریض استاندارد ۱۶:۹ ارتقاء یافت و مردم می‌توانند تصاویر مطلوب عریض را بدون حالت دفرمه در نمایشگرهای عریض خود مشاهده کنند.

مخاطبان رسانه ملی می‌توانند ارتقاء کیفیت پخش برنامه‌های تلویزیونی را از فرمت ۴:۳ به ۱۶:۹ از طریق گیرنده‌های تلویزیونی خود در منازل مشاهده کنند.

تا پیش از این، گیرنده‌های تلویزیونی عریض مخاطبان، تصاویر را ۴:۳ پخش می‌کرد و در کناره‌های تصویر باند سیاه رنگی مشاهده می‌شد که بینندگان با ورود به قسمت تنظیمات گیرنده‌های خود، برای حذف سیاهی‌ها، اندازه‌ی تصویر را به فرمت ۱۶:۹ تغییر می‌دادند که این امر باعث دِفُرمه شدن تصاویر می‌شد، لیکن با این اقدام معاونت فنی رسانه ملی، تصاویر از مبداء یعنی استودیوهای پخش برنامه های تلویزیونی با فرمت ۱۶:۹ ارسال می شود که نه تنها دفرمه نیست بلکه مانند پرده عریض سینما حاشیه‌های بیشتری از تصاویر را در معرض دید بیننده قرار می دهد.

ضمن اینکه ۲۷ دوربین استودیویی موجود در۹ استودیوی پخش سازمان به این قابلیت یعنی (SD۱۶:۹) ارتقاء پیدا کردند. همچنین تصاویری که به شکل تامینی قبلا تولید شده‌اند به این قابلیت ارتقاء پیدا کرده و دست آخر اینکه تولید گرافیک، متن و لوگوی شبکه ها توسط Graphic Systems و Character Generator باید با استاندارد عریض ۱۶:۹ صورت بگیرد که سیستم های قبلی برای پیدایی این قابلیت، ارتقاء یافتند.

در مورد تصاویر تامینی که قبلا تولید شده اند نیز تجهیزات سِروِر پخش (Playout Server) و سایر ملزومات چرخه پخش چند رسانه ای از جمله Injest Servers و Non linearEditings به استاندارد ۱۶:۹ سوئیچ شدند. در عین حال ملاحظاتی در فرستنده و انتقال سیگنال باید صورت می‌گرفت و بخش تولید نیز آمادگی تامین محتوای پخش به صورت عریض (۱۶:۹wide) را کسب می‌کرد که با تمهیدات اندیشیده شده، این ارتقاء فنی میسر شد.

[ منبع این خبر سایت الف-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ارتقاء قاب تصویر ۱۰ شبکه تلویزیونی از امروز» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت الف-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X