خارجی‌ها سرمایه گذاری نکنند، تنها فایده برجام واردات است

به گزارش خبرنگار مهر محمد جواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان بعدازظهرهر امروز در نشست هم اندیشی فراکسیون امید در مسجد سلمان فارسی نهاد ریاست جمهوری گفت: امروز در دنیایی زندگی می کنیم که مهمترین مشخصه آن تعدد بازیگران  و تنوع روش های نفوذ و جلوگیری از آسیب پذیری است.

وی با اشاره به اینکه در این دنیا سیاست خارجی  نیازمند درک عمیق از شرایط بین الملل و ظرفیت های ملی است افزود: در دنیای کنونی اشتباه در محاسبه می تواند آثار خطرناک و وخیمی را داشته باشد و محاسبه صحیح می تواند کشوری را چندین برابر قدرت ظاهری آن نقش دهد.

ظریف تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر آموزه های امام راحل که بر مبنای خودباوری است و نیز استفاده از رهنمودهای رهبری، قدرتی فوق العاده در منطقه رقم بزند، در این شرایط، هوشمندی، دقت و درک درست از روابط بین المللی  ضروری است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان عنوان کرد: در شرایط حساس منطقه و امروز که به لطف خدا و حرکت حضور مردم و خون شهدا و نیز پیام جهانی انقلاب اسلامی تنها  کشور امن در منطقه هستیم، نیاز است سیاست هایی را حساب شده بکار گیریم تا این امنیت را تعمیق بخشیده و معضلاتی که به دلیل برخی تندروی ها ایجاد شده را از بین ببریم.

ظریف با اشاره به اینکه هدف برجام استفاده از این شرایط برای حل مشکلات بود که بر سیاست داخلی و منطقه ای سایه افکنده و دشمنان هر اقدامی را در قالب آن توجیه می کردند، گفت: بی دلیل نیست که می نگریم دولتی مثل رژیم غاصب صهیونیستی یا دولت های پوشالی منطقه بیشترین نگرانی را از توفیق این مذاکرات داشته اند.

وی خاطرنشان کرد: امروز در منطقه ما کسی ایران را تهدید حساب نمی کند و کار با ایران را هزینه مند نمی دانند.

وزیرخارجه کشورمان گفت: تلاش های بسیاری صورت می گیرد که ایران را غیر قابل اطمینان جلوه دهد به همین دلیل مهمترین وظیفه ما ضمن تاکید بر حقوق ملت این است که فضای آرامش و امنیت برای سرمایه گذاری در کشور ایجاد کنیم.

نمی خواهیم مجددا درهای کشور را به واردات بی رویه باز کنیم

وی با اشاره به اینکه البته ما نمی خواهیم واردات بی رویه به کشور داشته باشیم و مجددا درهای کشور را به واردات بی رویه باز کنیم خاطرنشان کرد: شرکای خارجی ما باید احساس کنند می توانند با اطمینان در جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری کنند بدون نگرانی بازگشت تحریم ها در ایران حضور جدی داشته باشند.

ظریف گفت: اگر این اطمینان حاصل نشود تنها فایده برجام، واردات است البته برجام فواید زیادی برای کشور داشته است ولی اینها کف فواید برجام است.

ظریف گفت: نباید شرایطی را فراهم کنیم که نتیجه این همه مقاومت مردم و حضور شکوهمند در انتخابات ۹۲، ۹۴ و ۹۵ باز شدن کشور برای واردات کالا باشد. برای اینکه این هدف حاصل شود سرمایه گذار خارجی باید احساس کند که ایران شریکی امن و درازمدت برای سرمایه گذاری است.

وی گفت: نیازمند این هستیم که آب به آسیاب دشمنان ایران و اسلام نریزیم و شعار صهیونیست ها را تکرار نکنیم.

وزیرامورخارجه کشورمان تصریح کرد: اجازه بدهیم کسانی که می خواهند بر اساس نیاز اسلام هراسی و شیعه هراسی از جمهوری اسلامی مجددا خطری ایجاد کنند؛ این بزرگترین نیاز ما برای موفقیت برجام است.

ظریف افزود: یقین داریم با مجلس خوبی که تشکیل شده قوه مقننه مثل گذشته در کنار دولت خواهد بود ما به کمک شما و نقد شما دل بسته ایم. نیاز داریم از شما نقد مشفقانه بشنویم و در کنار حمایت های شما تذکراتتان هم به سوی ما رون باشد البته نه به اندازه مجلس قبل!

ظریف با بیان اینکه منطقه ما با چند واقعیت روبرو شده است که می تواند از برجام هم برای امنیت ملی مهمتر باشد اظهار کرد: اولین واقعیت، ناکارآمدی نظام سیاسی موجود در منطقه برای برطرف کردن نیازهای مردم این منطقه است.

وی افزود: ما در امور داخلی کشورهای منطقه نمی خواهیم دخالت کنیم اما باید تصمیماتی بگیریم که بتواند منافع ما جبهه مقاومت را پیش ببرد.

وزیرامورخارجه کشورمان تاکید کرد: این ناتوانی در پاسخگویی به نیازهای مردم باعث شده است که حرکت هایی از درون منطقه با حضور خارجی ها منجر به بروز افراط گرایی شود.

وی با اشاره به جمله ای از رئیس دولت اصلاحات گفت: وی می گفت تروریست روی دیگری از استفاده از زور توسط قدرت های جهانی است.

ظریف ادامه داد: حرکت های افراطی، ضد دینی و ضد اسلامی امروز به نام اسلام در یک قالب خشن و وحشی گری انجام می شود. کشورهای منطقه به خاطر پاسخگویی به این خطر می خواهند جهت آن را به سمت شیعه، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی سوق دهند.

وزیرامورخارجه کشورمان افزود: جمهوری اسلامی توانسته پرده های ایران هراسی ناشی از مسئله هسته ای را کنار بزند اما معاندان ما می خواهند مجددا ایران را به عنوان یک تهدید معرفی کنند.

ظریف خاطرنشان کرد: افراط، مرز نمی شناسد. افراطی که سوریه را تهدید می کند عربستان، ایران، عراق، اروپا و آمریکا را هم تهدید می کند اما این خطر قبل از اینکه خطری برای ما باشد خطری برای کشورهای منطقه است.

سیاست خارجی موضوع دعوای جناحی نشود

وزیرامورخارجه کشورمان گفت: مردم ما مردمی هستند که می خواهند تغییر خود را به جای شمشیر زدن و گردن زدن پای صندوق های رای نشان دهند.

وی تصریح کرد: ایرانِ برون آمده از یک قالب بی معنای تهدیدانگاری، تبدیل به یک بازیگر آزادی شده است که می تواند در منطقه تاثیرگذار باشد. بنابراین معاندان می خواهند برای تحت تاثیر قرار دادن آن اختلافات قومی – مذهبی و جنگ شیعه و سنی ایجاد کنند.

ظریف تاکید کرد: هر حرکت احساسی که ایران را به عنوان یک تهدید در منطقه تبدیل کند آب به آسیاب دشمنان کشور ریختن است. مبنای سیاست خارجی ما نه فقط هماهنگی و همکاری بلکه حضوری عزتمند، معتدل، روشنگر و تعیین کننده در معادلات بین المللی است.

وزیر امورخارجه کشورمان اظهار داشت: ما نیازمند این هستیم که سیاست خارجی در بستری ملی و فراتر از درگیری های جناحی مسیر خود را ادامه دهد. ما نیاز داریم که سیاست خارجی موضوع دعوای جناحی نباشد.

وی خاطرنشان کرد: بیایید با هم توافق کنیم که برجام نه ۱۰۰ است و نه صفر بلکه برجام یک تلاش عزتمندانه برای بهره برداری از یک ظرفیت در برابر شش قدرت جهانی است. برجام بیشترین امکانات را در برابر این شش قدرت جهانی برای ما فراهم کرده است.

برجام اقتصاد مقاومتی را دنبال کنیم

ظریف ادامه داد: ما باید به جای دعوا با یکدیگر بر سر اینکه برجام همه چیز ما را به باد داده است بدانیم که تهدیدی بزرگ از سر این کشور برداشته شد و باید از فرصت برجام استفاده کنیم.

وزیرامورخارجه کشورمان با بیان اینکه به هر اندازه که می توانیم کشور را بسازیم و پایه های اقتصاد آن را تقویت کنیم گفت: باید برجام ِاقتصاد مقاومتی را دنبال کنیم و بتوانیم از این فرصت بهره ببریم.

وی تاکید کرد: اگر فرصت را تلف کنیم از فضای برجام و فرصت بر آمده از آن چیزی باقی نخواهد ماند. معاندین ما سخت در تلاشند و می خواهند فضا را به سمت ایران هراسی گذشته بازگردانند. در این راستا رسالت دولت و قوای کشور این است که از این فرصت استفاده کنند.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خارجی‌ها سرمایه گذاری نکنند، تنها فایده برجام واردات است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X