شهر آفتاب از بهبود وضعيت ترافيكي تا حضور خارجي ها در نمايشگاه كتاب

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، به نظر مي رسد تعداد زيادي از بازديدكنندگان براي تردد بهتر در مسير نمايشگاه به جاي بهره گيري از خودروهاي شخصي، به استفاده از وسايل نقليه عمومي روي آورده باشند و همين موضوع باعث كاهش بار ترافيكي در اين محدوده شده است.
باافزايش تعداد قطارهاي مترو، اكنون شمار بيشتري از بازديدكنندگان از مترو براي حضور در نمايشگاه كتاب استفاده مي كنند كه اين موضوع عاملي در جهت كاهش ترافيك شهر آفتاب پديد آؤرده است.
امير مسعود شهرام نيا قائم مقام و معاون اجرايي بيست و نهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران در اين باره مي گويد: به طورمسلم نمايشگاه كتاب داراي ترافيك است ولي ظرف چند روز گذشته با ترافيكي كه منجر به قفل شدن اتوبان شود، مواجه نبوديم.

** جابه جايي روزانه 180هزار با مترو
جانشين فني مديرعامل شركت بهره برداري مترو و معاون امور ايستگاه ها گفت: باتوجه به برپايي بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران در مجموعه شهر آفتاب، براساس برآوردهاي انجام شده، روزانه 180 هزار نفر از طريق مترو شهر آفتاب جا به جا مي شوند.
علي عبدالله پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا استقبال و استفاده شهروندان از مترو شهرآفتاب را فراتر از برآوردهاي مسئولان شركت بهره برداري مترو عنوان كرد و افزود: با توجه به استقبال بسيار خوب مردم از نمايشگاه بين المللي كتاب تهران به عنوان بزرگترين رويداد فرهنگي سال در مجموعه نمايشگاهي شهرآفتاب، تصميم بر اين شد كه قطارها در ساعاتي كه پيك ورود مسافران عادي است با سر فاصله هر 15 دقيقه به ايستگاه شهر آفتاب اعزام شوند.

**اسكان 3 هزار دانشجو و طلاب در اقامتگاه موقت شهر آفتاب
در سه روز اول نمايشگاه نزديك به 3 هزار دانشجو و طلبه در مكان‌هاي مشخص شده اسكان پيدا كردند.
اسكان 3 هزار دانشجو و طلاب در اقامتگاه موقت شهر آفتاب
با هماهنگي‌هاي صورت گرفته، مسئولان غرفه‌هاي ناشران شهرستاني مي‌توانند از اين مكان‌هاي اسكان در طول برگزاري نمايشگاه استفاده كنند.
همچنين در سه روز اول نمايشگاه، 5 هزار بسته و محموله كتاب خريداري شده و به بازديدكنندگان در 4 ايستگاه امانات تحويل گرفته داده شد. بيش از 50 تن بسته‌ پستي نيز از نمايشگاه كتاب به ساير نقاط كشور ارسال شد.

**نمايش اسناد و كتب خطي اصل در نمايشگاه كتاب
امسال بر خلاف سال‌هاي گذشته، غرفه سازمان اسناد و كتابخانه ملي، ارائه كننده اسناد و كتب خطي به حالت اصل نسخه است همين مسئله باعث استقبال بازديدكنندگان بسياري از اين نسخ و اسناد تاريخي شده است.
امسال 17 سند و 6 كتاب نفيس خطي با طرح اصل نسخه در غرفه سازمان اسناد و كتابخانه ملي در بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب به نمايش درآمده است.

**مصطفي رحماندوست: كتابخواني جدي گرفته نمي شود
مصطفي رحماندوست روز شنبه در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران با بيان اينكه كتابخواني در كشور جدي گرفته نمي شود گفت: در ايران به دليل اين كه كتاب در دسترس متقاضيان نيست و از طرفي براي ناشران و نويسندگان نيز صرفه اقتصادي ندارد، محلي براي عرضه كتاب به غير از نمايشگاه شكل پيدا نمي‌كند.
وي ادامه داد:‌ با اين دليل سالي يك بار كتابخوان‌ها را در اين نمايشگاه جمع مي‌كنند تا كتاب‌هاي مورد نظرشان را تهيه و خريداري كنند.
رحماندوست با اشاره به اين كه اين نمايشگاه مسكني براي درد اصلي و ديرينه است، گفت: درد اصلي نرسيدن كتاب به تمام مناطق كشور است و ريشه اين امر در عدم صرفه اقتصادي است.

** راه اندازي غرفه حمايت از انتشار كتابهاي ايراني در بازارهاي جهاني
مديركل مجامع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از راه اندازي غرفه «حمايت از انتشار كتاب‌هاي ايراني در بازارهاي جهاني» در نمايشگاه كتاب تهران خبر داد.
علي فريدوني با اشاره به آيين‌نامه حمايت از انتشار كتاب‌هاي ايراني در بازارهاي جهاني افزود: غرفه حمايت از انتشار كتاب هاي ايراني براي اولين بار در نمايشگاه كتاب امسال به منظور حمايت از انتشار آثار ايراني در بازارهاي جهاني راه اندازي شده است.

** واگذاري صدور مجوز كتاب به انجمن ناشران
مديرعامل انتشارات سروش مي‌گويد: شرايط براي واگذاري صدور مجوز كتاب به انجمن ناشران بايد مهيا شود.
شرايط واگذاري مجوز كتاب به ناشران بايد مهيا شود
تقي رستم‌وندي روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه كتاب و ادبيات ايرنا در حاشيه برگزاري بيست و نهمين دوره نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران افزود: ديدگاه رييس‌جمهور درباره واگذاري صدور مجوز نشر به انجمن ناشران بوده اما بايد بسترهايي را براي واگذاري اين مجوز به انجمن ناشران در كتاب فراهم كرد.
وي با بيان اين كه در حال حاضر ادامه وضع موجود درباره صدور مجوز نشر از سوي وزارت ارشاد مطلوب است، اظهار كرد: حوزه نشر همواره با چالش‌هاي فراواني از ساليان گذشته روبه‌رو بوده و هست. براي اين كه بتوانيم كتاب‌هاي بسياري را در كشور با سلايق و ذائقه مردم و در خور نياز منتشر شود، بايد تسهيلاتي را در اين زمينه ايجاد كرد.

** تذكر كتبي و شفاهي به غرفه‌ داران
رئيس شوراي نظارت ارزيابي بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران گفت: تذكرات كتبي و شفاهي به غرفه داران براي رعايت آيين نامه ها ومقررات نمايشگاه داده شده است.
همايون اميرزاده رئيس شوراي نظارت و ارزيابي بيست و نهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران درباره فعاليت‌هاي اين شورا گفت: همزمان با آغاز نمايشگاه نظارت در بخش‌هاي مختلف انجام شده است و تذكراتي به برخي غرفه‌‍دارن مبني بر رعايت حقوق صنفي برابر آيين نامه‎ها و مقررات نمايشگاه داده شده است.

**حضور ويژه روسيه در نمايشگاه كتاب تهران با شعار 'باهم بخوانيم'
'سرگئي كايكين' رئيس 'اداره كل نمايشگاه هاي كتاب روسيه' حضور ويژه كشورش در بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران را اقدامي در راستاي تداوم همكاري هاي ايران و روسيه و آغازي جدي براي گسترش مناسبات فرهنگي دو كشور دانست.
'سرگئي واديماويچ كايكين' (Sergey V. Kaykin)، رئيس 'اداره كل نمايشگاه هاي كتاب روسيه' در حاشيه بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران كه اكنون در حال برگزاري است، در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا گفت: 'مهمان ويژه اين نمايشگاه بودن واقعا باعث خوشحالي است و در واقع اين نوع حضور در راستاي تداوم همكاري هاي ايران و روسيه است كه سال گذشته با شركت ايران به عنوان مهمان ويژه در نمايشگاه كتاب سن پترزبورگ به طور جدي كليد خورد و ايران نيز به گونه اي پررنگ و قابل توجه ظاهر شد.
بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران با حضور 1700 ناشر داخلي و 130 ناشر خارجي در 170 غرفه برگزار مي شود.
اين نمايشگاه با شعار «فردا براي خواندن دير است...» از ساعت 10 تا 20 روزهاي 15 تا 25 ارديبهشت در مجموعه نمايشگاهي شهرآفتاب برگزار مي شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خليج فارس (عوارضي اتوبان تهران - قم) ، روبه روي حرم مطهر امام خميني (ره) قرار دارد.
فراهنگ ** 1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شهر آفتاب از بهبود وضعيت ترافيكي تا حضور خارجي ها در نمايشگاه كتاب» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X