پيوستگي فرهنگي ايران و افغانستان جداناشدني است

به گزارش عصر شنبه گروه فرهنگي ايرنا، محمدافسر رهبين افزود: ايران و افغانستان با يك فرهنگ و زبان و رسوم انساني گذشته، به يكديگر گره خورده‌اند و اين ارتباط جداناشدني است.
وي ادامه داد: وقتي از ارتباطات و اشتراكات فرهنگي ياد مي‌كنيم، از دين تابع فرهنگ (دين فرهنگ‌ساز) و فرهنگ تابع دين (فرهنگ دين ‌ساز)، سخن به ميان مي‌آوريم؛ در اين حوزه هم ايران و افغانستان، با هم پيوستگي دارند و از فرهنگ و دين مشترك بهره مي‌برند.
رهبين، در بخش ديگري با بيان اينكه هر دو كشور در زمينه نبود آشنايي مردم ايران و افغانستان از همديگر مسئول هستند، افزود: شاهد هستيم كه افغان‌ها خود را معرفي نمي‌كنند و ايران هم در معرفي درست افغانستان به مردم خود، كم‌‌تر موفق بوده است. براي نمونه يك شاعر افغان جوان مي‌‌تواند شاعران بزرگ ايران معاصر را معرفي كند و درباره او، آثار و انديشه او صحبت كند؛ ولي شاعران ايراني حتي شاعران بزرگ افغانستان را كمتر مي‌شناسند.
رايزن فرهنگي افغانستان با تأكيد دوباره بر اينكه در ساختار روابط انساني ايران و افغانستان، فرهنگ، ادبيات و دين دو كشور، اشتراكات بسياري وجود دارد، گفت: براي اينكه ارتباطات فرهنگي دو كشور و دو ملت قوي ‌تر شود، روابط فرهنگي دو كشور بايد تنگاتنگ شود.
وي يادآور شد: در هر ساختار و ايجاد فرهنگ، دو موضوع زبان و آيين و دين، اثرگذار هستند. خاستگاه زبان فارسي در بلخ و تخارستان است و بلخ، مرو، هرات و نيشابور، 4 شهر بزرگ خراسان بزرگ بودند؛ پس جايگاه افغانستان در حوزه ايران فرهنگي مشخص است و هر دو كشور هم داراي يك دين هستند، پس مانعي براي ايجاد ساختار فرهنگي مشترك بين دو كشور وجود ندارد.
رهبين خاطرنشان كرد: زبان فارسي تنها يك زبان نيست؛ بلكه يك فرهنگ است. بايد به اين زبان توجه بيشتري شود و با مانع شدن از ورود گويش‌هاي متفاوت به اين زبان، از آسيب رسيدن به آن جلوگيري كرد.
به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رهبين گفت: بايد نسبت به پيشينه و فرهنگ و ادبيات خود و سرمايه مشترك فرهنگي متعهد باشيم.
بيست‌و‌ نهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران در مجموعه نمايشگاهي شهر آفتاب از 15 تا 25 ارديبهشت در حال برگزاري است.
فراهنگ**1353**9362**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پيوستگي فرهنگي ايران و افغانستان جداناشدني است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X