اگر به اول نماز جماعت نرسیم، آیا پاداش‌های آن‌را از دست خواهیم داد؟

اگر به «بسم الله الرّحمن الرّحیم» و کلاً اول نماز جماعت نرسیم چه ثواب‌هایی را از دست می‌دهیم؟

با جست‌وجوی انجام شده؛ روایتی نیافتیم ‌که بیان کند اگر فردی از ابتدای نماز جماعت حاضر نشده و رکعت‌ها و یا بخشی از یک رکعت را از دست داده باشد، به دنبال آن، دقیقاً چه پاداش‌هایی را از دست خواهد داد.
اما این مطلب را می‌توان قطعی دانست که؛ افرادی که بعد از مدتی به نماز جماعت می‌پیوندند، این‌گونه نیست که ثوابی از نماز جماعت نبرند. بلکه شاید تنها فضیلت مقداری را که حاضر نبوده‌اند، از دست داده‌اند، همان‌طور ‌که در روایتی چنین نقل شده است:
عبدالله بن مسعود، روزى به تکبیر آغازین نماز جماعت نرسید و از این‌رو؛ یک بنده آزاد کرد و نزد پیامبر آمد و گفت: اى پیامبر خدا! یک روز به تکبیر آغازین نماز نرسیدم و بنده‌اى را آزاد کردم. آیا فضیلت آن [قسمت از دست رفته] را جبران کرده‌ام؟
پیامبر فرمود: «نه».
ابن مسعود گفت: اگر یک بنده دیگر آزاد کنم، آیا به فضیلتش می‌رسم؟
فرمود: «نه، اى ابن مسعود! اگر تمام آنچه را در زمین است، انفاق کنى، نمی‌توانى فضیلت آن‌را جبران کنى!».[1]
این روایت نشانگر آن نیست که او هیچ پاداشی نبرده، بلکه تنها بیانگر آن است که پاداش همان مقدار فوت‌شده نیز بیش از آن چیزی است که او به جبران آن انجام داده است.
 
[1]. شعیری، محمد بن محمد، جامع الأخبار، ص 77، نجف، مطبعة حیدریة، چاپ اول، بی‌تا.

اسلام کوئست

مطالب مرتبط :

از فایده های نماز جماعت اوّل وقت

فاصله زنان و مردان در نماز جماعت

آداب و فضیلت نماز جماعت

[ منبع این خبر سایت نیک صالحی-دینی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اگر به اول نماز جماعت نرسیم، آیا پاداش‌های آن‌را از دست خواهیم داد؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نیک صالحی-دینی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X