تجلي كرامت در جهاد مدرسه سازي

به گزارش ايرنا كريم مرداني آذري/متولد 1313 شمسي در تبريز/ پس از فوت پدرش/محمد/ همراه مادرش زهرا و برادرانش علي و غلامرضا با روحيه و عزم قوي و خستگي ناپذير به امر مقدس مدرسه سازي و ساير امور خيريه از جمله بيمارستان سازي پرداخت.
امروز پس از سال ها بذل و بخشش در آييني به بهانه نكوداشت آنان مي توان ادعا كرد كه نشان آذر اين خانواده سند افتخار آذربايجان و عزم استوارشان تبلور غيرت اين مردمان است.
برادران مرداني آذري مدارس پسرانه را به نام پدرشان محمد و مدارس دخترانه را به نام مادرشان زهرا نامگذاري كردند و معتقدند كه كليد خزانه الهي در دستان آنان است و تا روزي كه اين كليد را در اختيار دارند براي هزينه در امورخيريه فرهنگي آمادگي كامل دارند.
آنان مي گويند امكانات مالي شان در خارج از كشور غير قابل تصور است و تلاش مي كنند تا اين ثروت خدادادي را به جريان مدرسه سازي در ايران متصل كنند تا نهضت مدرسه سازي برادران مرداني آذري هرگز متوقف نشود.
استاندار آذربايجان شرقي گفت: وجود اين خيران نيازي به اين آيين ها ندارند اما ما نياز به اين محافل داريم و بايد بزرگان خود را به نسل جديد معرفي كنيم.
اسماعيل جبارزاده روز شنبه در اين آيين نكوداشت، افزود: اين خير مدرسه ساز مراتب كمال نفس را به معناي واقعي طي كرده است.
وي گفت: مرداني آذري الگويي براي انسان هاي معاصر است و افتخار مي كنم كه در اين آيين بوسه اي بر دست اين بزرگوار مي زنم.
وي افزود: كريم مرداني آذري همراه با برادرانش در نهايت فقر كار را شروع كردند و امروز با وجود اينكه همه چيز دارند، مدعي هستند كه هيچ چيز ندارند و همه را از آن مردم مي دانند.
رييس انجمن خيران مدرسه ساز ايران گفت: هسته مركزي انجمن خيران مدرسه ساز 19 سال پيش با تعدادي انگشت شمار در جوار حرم ثامن الحجج آغاز به كار كرد اما امروز احداث حدود 35 درصد از كل مدارس كشور را در كارنامه خود دارد.
محمدرضا حافظي به عضويت 600 هزار نفر خير داخلي و يك هزار نفر خير در خارج از مرزهاي ايران اشاره كرد و افزود: زندگي نامه بسياري از خيران همچون اكبر ابراهيمي و برادران مرداني آذري عبرت آميز است.
وي گفت: اين انجمن نمونه بارز سپردن كار مردم به خودشان است و تاثير آن در زندگي دنيوي و اخروي خيران نمايان است.
معاون فني و عمراني استانداري آذربايجان شرقي با اشاره به بيمارستان فوق تخصصي كه با هزينه كريم مرداني آذري در تبريز احداث شده است، گفت: اين خير تبريزي همواره در تامين هزينه طرح هاي عمراني جلوتر از مشاوران و طراحان است.
محمدصادق پور مهدي افزود: ايشان هرگز كار خير امروز را به فردا موكول نمي كند و اين سبقت در امور خير درس بزرگي براي همه ماست.
دختري روشن دل كه در مدرسه مرداني آذري حصيل كرده است، گفت: نامم زينب و نام خانوادگي ام مرداني آذري است چون وي پدر معنوي همه بچه هاي مدرسه مرداني آذري است.
وي شعري را با مضمون ' كسي از اهل جنت در زمين است/همين حاجي كريم نازنين است/ من او را دوست دارم همچو بابا و خود را دخترش مي نامم هرجا / محبت هاي او بر ما چو باباست/ و اين بسيار ارزشمند و زيباست/ ره او راه پاك انبيا است/ چون او با بينوايان آشنا است' قرائت و اشك حاضران را جاري كرد.
رييس دانشگاه علوم پزشكي تبريز گفت: زماني سلامت را به عنوان نبود بيماري تلقي مي كرديم اما امروز آن را رفاه كامل جسمي، روحي و رواني، معنوي و اجتماعي مي دانيم و محور معنوي و اجتماعي آن در انفاق و ايثار تجلي مي يابد.
دكتر محمدحسين صومي افزود: تنها توجه به نيازها نمي تواند ما را به بلوغ و پختگي برساند و از منظر تمام مكاتب روانشاسي تعالي فرد در بي تفاوت نبودن به نيازهاي ديگران است.
وي گفت: خيران ايثار، از خودگذشتگي، بخشش و توجه به محيط زيست را فقط با نيت خير انجام مي دهند اما سلامت و سعادت دنيا و آخرت را براي خود به ارمغان مي آورند.
وي افزود: اعمال خيرخواهانه سبب بهود سلامت رواني و احساس رضايتمندي مي شود و حتي در سيستم ايمني و سطح استرس و تنظيم فشارخون تاثير مثبت دارد و نشاط دروني را به ارمغان مي آورد.
به گزارش ايرنا برادران مرداني آذري حدود 30 مدرسه، 6 پانسيون و هفت خوابگاه با 500 كلاس را از سيستان و بلوچستان تا تبريز و تهران تقديم عرصه آموزش علم كرده اند و در زمان حاضر بيش از 10 هزار دانش آموز در اين مدارس به تحصيل اشتغال دارند.
در اين آيين از كتاب كريم كريم است، مربوط به زندگي نامه اين خير و تمبر اختصاصي وي رونمايي و لوحي به پاس نكوداشت از سوي استاندار آذربايجان شرقي به وي تقديم شد.
نامگذاري يكي از بلوارهاي تبريز به نام اين خير بزرگوار از سوي شهرداري تبريز نيز از ديگر بخش هاي اين آيين بود.
گزارش از عليرضا فولادي
3072/518

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تجلي كرامت در جهاد مدرسه سازي» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X