آخرین وضعیت جبهه ها و محورهای عملیات فلوجه/فرار خفت بار داعشی ها

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه السومریه،سرلشگر عبدالوهاب الساعدی فرمانده عملیات آزاد سازی فلوجه گفت: نیروهای عراقی به منطقه النعیمیه در جنوب شهر رسیده اند.پیشروی های دیگری در پل التفاحه و سچر و مناطق زوبع در جنوب شرق فلوجه به دست آمده است.

وی افزود: نیروهای مشترک به پیشروی های گسترده ادامه می دهند و در محورهای الکرمه در شرق و الصقلاویه در شمال به پیش می روند و داعشی قبل از اینکه به رویارویی بپردازند از مقابل نیروهای عراقی فرار می کنند.

الساعدی تاکید کرد: نیروهای امنیتی خطوط دفاعی داعش را در هم شکسته اند و طی ساعات آینده نتایج مهمی رقم خواهد خورد.

فرار داعشی ها

منابع عراقی از فرار داعشی ها از فلوجه خبر دادند و اعلام کردند: تروریست های تکفیری لباس های خود را از تن درمی آورند و پا به فرار می گذارند.

محورهای عملیات فلوجه

ستاد تبلیغات جنگ عراق محورهای عملیات فلوجه را به شرح زیر اعلام کرد:

محور نخست: در شمال به سوی ذراع دجله و منطقه البوسوده

محور دوم: شمال الصقلاویه به سوی منطقه البوشجل

محور سوم: محور الکرمه از پل الکرمه به سوی مرکز الکرمه

محور چهارم: از الصبیحات از کارگاه الازرق

محور پنجم: از منطقه اللیفیه و جمیله به سوی منطقه الشهابی

محور ششم: از جنوب غرب فلوجه به سوی بیمارستان الاردنی.

منابع عراقی همچنین اعلام کردند: لشگر امام علی(ع)  لشگر۱۴ ارتش عراق به پیشروی در مناطق البوشجل ادامه می دهند و عصائب اهل الحق و تیپ علی اکبر(ع) در الکرمه دستاوردهایی داشته اند.یگان های موشکی و توپخانه وابسته به گردانهای حزب الله و شاخه نظامی سازمان بدر مراکز داعش را در داخل فلوجه زیر آتش گرفته اند.

به گفته این منابع نیروهای پلیس و تیپ انصار مرجعیت و ارتش عراق در النعیمیه در جنوب فلوجه دستاوردهای مهمی به دست آورده اند.نیروی هوایی عراق الفلاحات و الزویه را زیر آتش گرفته اند.نیروی هوایی عراق کوی العسکری در فلوجه را زیر آتش گرفته است.نیروهای عشایر و مبارزه با تروریسم در المزرعه در جنوب شرق فلوجه نبرد سنگینی با داعش دارند و در حال پیشروی هستند.

منابع عراقی از آزاد سازی منطقه البوحدید الناصر در منطقه السجر در شمال شهر فلوجه از لوث داعش خبر دادند و افزودند: استحکامات داعش فرو پاشیده است.

بمباران مواضع داعش از سوی جنگنده های اف ۱۶

یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد: جنگنده های اف ۱۶ عراق یک کارخانه ساخت مواد منفجره داعش که تحت اداره تروریست های خارجی داعش بود را منهدم کردند.

این منبع بیان کرد: در جریان این حمله هشت داعشی از جمله ابوعبدالله التونسی کارشناس مواد منفجره و ابو یونس التونسی در منطقه السجر در اطراف فلوجه به هلاکت رسیده اند.این عملیات بر اساس دریافت گزارش های اطلاعاتی انجام گرفت.

تسلط نیروهای عراقی بر منطقه الحراریات فلوجه

منابع عراقی از تسلط نیروهای امنیتی و مردمی این کشور بر منطقه الحراریات در شهر فلوجه خبر دادند.این منابع به تنگ شدن حلقه فشار ضد داعش در محور پل ژاپنی در فلوجه اشاره کردند.

ساکنان فلوجه علیه داعش به پا خاستند

منابع خبری اعلام کردند: ساکنان فلوجه پس از اینکه تکفیری ها مانع از خروج آنها از شهر شدند و منع آمد و شد در این شهر برقرار کردند با داعشی ها درگیر شدند.

هلی برن موفق در داخل فلوجه

برخی منابع از هلی برن موفق نیروهای طلایی عراق در سه منطقه در داخل فلوجه خبر دادند.

فرو ریختن استحکامات دشمن در البوشجل

این منابع از فروپاشی استحکامات داعش در البوشجل خبر دادند و افزودند: نیروهای عراقی به پیشروی های خود ادامه می دهند.

بازدید العبادی از مرکز ویژه عملیات

همزمان تلویزیون عراق از درگیری های شدید میان داعش و نیروهای عراقی خبر داد و گزارش داد: حیدر العبادی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از مرکز فرماندهی ویژه عملیات فلوجه بازدید کرده است.

آزاد سازی ۹ منطقه در فلوجه

برخی منابع از آزاد سازی ۹ منطقه در فلوجه از لوث داعش خبر دادند و اعلام کردند: نیروهای مردمی و امنیتی عراق در حال خنثی سازی مین ها و بمبهای کارگذاشته شده از سوی داعش وو پاکسازی این مناطق هستند.

برخی منابع نیز از تسلط نیروهای مردمی عراق بر هفت منطقه مهم در فلوجه خبر دادند.

برآورد فرماندهان نظامی عراقی از تعداد تروریست ها داعش در فلوجه

یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق گفت: بر اساس گزارش های اطلاعاتی، تعداد تروریستهای داعش در فلوجه حدود ۴۰۰ تا۶۰۰ نفر است که بیشتر آنها تروریست های غیر عراقی ها تشکیل می دهند اما شماری نیز عراقی هستند.

وی افزود: بر اساس برآوردها تعداد شهروندان ساکن فلوجه بین ۵۰ تا۷۰ هزار نفر است.همه تلاش ما حفاظت از جان شهروندان و انتقال آنها به مناطق امن است.

هلاکت والی داعش در فلوجه

منابع وابسته به قرارگاه جنگی عراق اعلام کردند: نیروهای عراقی موفق به هلاکت والی داعش در فلوجه موسوم به حجی حمزه و برخی از معاونانش شده اند و تعدادی دیگر را زخمی کرده اند.در منطقه البو شجل ۳۰ تروریست به هلاکت رسیده اند.فرار جمع زیادی از تروریست ها از منطقه الروفه گزارش شده است.مواضع داعش در هم کوبیده شده و دشمن کاملا آشفته و سردرگم است و این از فریادهای متوالی کمک آنها مشخص می شود.ابوعامر الانصاری از سرکرده های داعش در البوشجل به هلاکت رسیده است.

کشف تونل متعلق به تکفیری ها

منابع وابسته به پلیس عراق از کشف تونلهای متعلق به داعش در ورودی های فلوجه خبر دادند.

وزیران دفاع و کشور  عراق ناظر عملیات

منابع آگاه اعلام کردند که خالد العبیدی وزیر دفاع و محمد الغبان وزیر کشور عراق به فلوجه برای نظارت برای این عملیات رفته اند.خالد العبیدی وزیر دفاع عراق اعلام کرد: داعش در شهر فلوجه از هم پاشیده است و نیازی به عملیات هلی برن در این شهر نیست.

مواضع سیاستمداران درباره عملیات فلوجه

حیدر العبادی نخست وزیر عراق در سخنانی در قرارگاه عملیات آزاد سازی فلوجه گفت: نیروهای عراقی بامداد امروز عملیاتی را از محورهای مختلف برای آزاد سازی مناطق تحت اشغال داعش در فلوجه آزاد کردند و انشاء الله عملیات با آزاد سازی کامل شهر خواهد بود.

وی افزود: عملیات فراتر از حد انتظار بود و موفقیت های به دست آمده بیش از حد توقعات است.دشمن کاملا در هم شکسته است و نیروهای عراقی مواضع داعش را زیر آتش گرفته اند.

العبادی تاکید کرد: این طرح از دو ماه قبل آماده شده بود این عملیات قرار بود زودتر شروع شود اما مشکلاتی که در بغداد رخ داد آماده سازی را به تاخیر انداخت.

وی افزود: این عملیات برای آزاد کردن غیرنظامیان از چنگال داعشی است که همه قوانین آسمانی و قوانین در کره خاکی را زیر پا گذاشته اند.نیروهای شرکت کننده در این عملیات ارتش عراق، نیروهای مبارزه با تروریسم،نیروهای مردمی و عشایری و پلیس هستند.امیدواریم که فلوجه به زودی آزاد شود.به اطلاع شهروندان رسیده است که هر که می تواند از این شهر خارج شود و هرکه نمی تواند در این شهر بماند.

جمال الکربولی از نمایندگان پارلمان عراق با اشاره به عملیات فلوجه گفت: این عملیات همدلی نیروهای مردمی و عشایری را نشان می دهد و همه توطئه ها برای از بین بردن وحدت میان عراقی ها را خنثی کرد.آزاد سازی ام المآذن(فلوجه) سرآغاز پیروزی بزرگ در سراسر عراق است.همدلی نیروهای مردمی و عشایری و امنیتی و ارتش، در دل دشمن رعب و وحشت ایجاد کرد

وی افزود: آزاد سازی این شهر زمینه ساز آزاد سازی شهرهای عنه،راوه و القائم در الانبار است و نقش به سزایی در هم شکستن داعش در شهرهای نینوا و الشرقاط و دیگر مناطق دارد.

سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق بیان کرد: نبرد فلوجه آخرین میخ بر تابوت تروریسم در الانبار خواهد بود.باید تلاش شود که تلفات و خسارات وارده به غیرنظامیان در فلوجه به حداقل برسد و گذرگاههای امنی برای خروج آنها فراهم شود.

وی افزود: از خشم گسترده ساکنان فلوجه از داعش که در دوره اشغال این شهر متحمل رنج های بی شماری از داعش شده اند باید بهره برداری شود و این نقش مهمی در تسریع پیروزی و رقم زدن سرنوشت جنگ خواهد داشت.

عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق گفت: زمان خلاص شدن ساکنان فلوجه عزیز از داعش به دست نیروهای مردمی و ارتش و پلیس و عشایر فرا رسیده است.پیروزی نزدیک است.

حامد الخضری رئیس فراکسیون المواطن نیز بیان کرد: نیروهای مردمی و امنیتی می توانند به برکت امام مهدی عجل الله فرجه الشریف بشارت دهنده برای ما باشند به ویژه که در نیمه شعبان سالروز ولادت این امام بزرگوار به سر می بریم.همه گروه های سیاسی باید اختلافات را کنار بگذارند و این بهترین حمایت از نیروهای عراقی در نبرد فلوجه است.

قاسم الفهداوی رئیس ائتلاف وفای به الانبار گفت: ما عملیات آزاد سازی فلوجه را تبریک می گوییم و خواستار وحدت صفوف برای تحقق پیروزی هستیم.شهر مساجد باید آزاد شود و تروریست های داعش نابود شوند.داعشی هایی که قریب به دو سال است که فلوجه را در اشغال خود دارند.

همام حمودی عضو هیئت رئیسه پارلمان عراق بیان کرد: نابودی تروریسم در فلوجه سرآغاز آزاد سازی موصل است.

وی خواستار وحدت گروهها برای حمایت از نیروها در نبرد شد و نقش رسانه ها را در این زمینه مهم دانست.

 

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آخرین وضعیت جبهه ها و محورهای عملیات فلوجه/فرار خفت بار داعشی ها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X