سفير ايران در يونسكو:بايد مسائل توسعه با طبيعت آشتي كند

به گزارش ايرنا، جلالي، روز شنبه، در آيين رونمايي از سند ذخيره گاه زيستكره تنگ صياد – سبزكوه چهارمحال و بختياري در سالن شهيد آويني دانشكده كشاورزي دانشگاه شهركرد اظهار داشت:آموزش، مهمترين راهكار ارتقاي شاخص هاي زيست محيطي است و راهيابي طرح هاي توسعه اي به دانشگاه ها و فضاهاي دانشجويي، باعث موفقيت در بخش هاي مختلف مي شود.
وي افزود: توجه به آموزش در بخش هاي مختلف زيست محيطي، راه را براي رسيدن سريع تر به توسعه پايدار هموار مي كند.
رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي چهارمحال و بختياري نيز در اين آئين گفت: افزايش درآمد، اجراي طرح هاي اقتصادي و تأمين نياز مردم به ويژه در حاشيه جنگل ها و مناطق حفاظت شده، بايد به طور جدي مورد توجه قرار گيرد.
اسماعيل عامري گلستان تصريح كرد: حفظ محيط زيست و اجراي برنامه هاي توسعه اي در بخش هاي مختلف، از مهمترين اولويت هاي مسوولان چهارمحال و بختياري است.
وي بيان داشت: داشتن تعامل، همدلي و همراهي مديران، مسوولان، مردم و قشرهاي مختلف، نقش مهمي در اجراي طرح هاي توسعه اي دارد.
به گزارش ايرنا، ذخيره گاه زيست كره تنگ صياد و سبزكوه، سال گذشته در بيست و هفتمين اجلاس شوراي بين الملل هماهنگي برنامه انسان و كره مسكون يونسكو در پاريس به ثبت رسيد.
پروژه ثبت جهاني ذخيره گاه تنگ صياد و سبزكوه با اهداف حفاظتي، توسعه پايدار و اهداف تحقيقاتي آموزشي و به منظور جلوگيري از تغييرات برگشت ناپذير و بهره برداري از منابع طبيعي و طبيعت بصورت پايدار، اجرا مي شود.
اين ذخيره گاه دومين ذخيرگاه ثبت شده بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در يونسكو و همچنين نخستين ذخيره گاهي بوده كه برنامه جامع مديريتي دارد.
برنامه جامع مديريتي اين پروژه در 17 جلد تدوين شده است.
ذخيره گاه زيستكره، مناطق حفاظت شده طبيعي – زيستي بين المللي هستند كه علاوه بر حفاظت، دستاوردهايي نظير ارائه سايت هاي مطالعاتي كم نظير به دانشمندان و تجربه مهارت انسان در پشتيباني از توسعه پايدار را نمايان مي سازند.
اعلام ذخيره گاه هاي زيستكره براي جلوگيري از تغييرات برگشت ناپذير و بهره برداري ناپايدار از منابع طبيعي، در عين نياز به بهره برداري از طبيعت (باتوجه به رشد روز افزون جمعيت) شكل گرفته است.
منطقه حفاظت شده سبزكوه در 150 كيلومتري مركز چهارمحال و بختياري واقع است.
اين منطقه با مساحت 56 هزار و 308 هكتار در محدوده شهرستان هاي بروجن، لردگان و كيار واقع شده است.
منطقه حفاظت شده سبزكوه از سال 1365 بدليل ظرفيت غني گياهي و جانوري و توپوگرافي ويژه به عنوان منطقه شكار ممنوع مورد حفاظت قرار گرفته و پس از آن در سال 1369 به عنوان منطقه حفاظت شده به تصويب شوراي عالي حفاظت محيط زيست رسيد.
پارك ملي و منطقه حفاظت شده تنگ صياد نيز در سال 1349 از طرف شوراي عالي شكارباني و نظارت بر صيد و شكار به عنوان منطقه شكار و تيراندازي ممنوع اعلام شد.
تنگ صياد در سال 1352 با تصويب شوراي عالي محيط زيست به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد و در سال 1374 نيز چهار هزار و 372 هكتار از قسمت مياني آن به پارك ملي ارتقا يافت.
منطقه حفاظت شده تنگ صياد با مساحت 22 هزار و 896 هكتار و پارك ملي تنگ صياد با مساحت چهار هزار و 372 هكتار جزو مناطق مورد حفاظت محيط زيست چهارمحال و بختياري قرار دارد.
7362/2097

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سفير ايران در يونسكو:بايد مسائل توسعه با طبيعت آشتي كند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X