۳ توافق جدید آبی تهران-سئول/ ساخت سد بختیاری به کره‌ای‌ها رسید

به گزارش خبرگزاری مهر، طرح سد و نیروگاه بختیاری بر روی سرشاخه‌های رود دز در استان لرستان اجرا خواهد شد و دارای بدنه ای به ارتفاع ۲۷۵ متر و نیروگاهی به ظرفیت هزار مگاوات خواهد بود که در صورت ورود آن به فاز اجرایی از تکرار خشارات مشابه سیلاب اخیر رودخانه دز برای همیشه جلوگیری به عمل خواهد آمد.

این تفاهم‌نامه‌ها در مجموع به ارزش ۳.۴ میلیارد دلار به امضای سیدمحمدرضا رضازاده از طرف ایران و «بیک و لی هاک سو» از طرف کره جنوبی رسید. براین اساس توافق نامه اول، با هدف تأمین مالی (فاینانس) حدود ۱.۷ میلیارد دلار قرارداد به منظور ساخت «سد و نیروگاه بختیاری» در قالب مجوزهای صادره قبلی توافق صورت گرفت. این تفاهم نامه راه را برای عقد قرارداد تأمین مالی به ارزش ۱.۷ میلیارد دلار هموار خواهد ساخت که در نوع خود یکی از بزرگترین مشارکت‌های اجرایی طرح‌های صنعت سد و نیروگاه برقابی با طرف‌های خارجی محسوب می‌شود.

عیسی بزرگ‌زاده مجری طرح «انتقال آب به فلات مرکزی» در خصوص جزئیات توافق نامه دوم اظهارداشت: براساس این توافق نامه، مقرر است تا ظرف مدت حدودا یکسال طرفین بر سر جزئیات مفاد مندرج در قرارداد نهایی که شامل بخشی از طرح بزرگ انتقال آب به فلات مرکزی می‌شود به تفاهم کامل برسند که البته احتمال تمدید این مذاکرات به دلایل گوناگون وجود دارد.

طرح «انتقال آب به فلات مرکزی» مشتمل بر اجرای یک سد مخزنی به ظرفیت حدود نیم میلیارد مترمکعب و خطوط لوله انتقال آب به استان‌های واقع در فلات مرکزی خواهد بود. از سویی تفاهم‌نامه عقدقرارداد طرح کارون ۲ نیز به امضا رسید.

طبق این تفاهم‌نامه مقرر شده تا با جذب سرمایه‌گذاران کره‌ای و به شکل BOT  طرح سد و نیروگاه جریانی کارون ۲، بر روی رودخانه کارون در استان خوزستان، با هدف تولید انرژی سالیانه ۲۰۲۰ گیگاوات ساعت برای مصارف پیک شبکه سراسری برق اجرا شود.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و نیرو، در صورت به نتیجه رسیدن این ۳ قرارداد، به طور میانگین قریب به ۱۰ هزار اشتغال مستقیم در طول دوره اجرای این پروژه‌ها ایجاد خواهد شد و با عنایت به دور افتاده بودن نواحی میزبان پروژه‌های یاد شده، تحرک کاری و مالی عظیمی که در اثر اجرای این پروژه‌ها پدید خواهد آمد، موجبات ارتقای شاخص‌های توسعه انسانی و معیشتی این نواحی را فراهم خواهد کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «۳ توافق جدید آبی تهران-سئول/ ساخت سد بختیاری به کره‌ای‌ها رسید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X