ثبت جهانی ۵۵سند تاریخی کشور در سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد

به گزارش خبرنگار مهر، مختار باقری پیش از ظهر پنجشنبه در نشست با متولیان فرهنگی استان مرکزی در اراک اظهار داشت: ۵۵ نسخه خطی و سند تاریخی کشور از سال ۸۴ تاکنون در برنامه حافظه جهانی سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) به ثبت رسیده که مجموعه تشکیلات اداری دوره صفویه، آستان قدس رضوی، شاهنامه بایسنقری، وقف‌نامه ربع‌رشیدی، کتاب ذخیره خوارزمشاهی و مجموعه نقشه‌های دوره قاجاریه ایران از جمله این آثاراست.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور افزود: اسناد تاریخی و نسخ خطی ارزشمند هر کشور ابتدا به صورت ملی، بعد منطقه ای و سپس به صورت بین المللی و جهانی در سازمان علمی فرهنگی ملل متحد(یونسکو) به ثبت می رسند تا پژوهشگران، دانشمندان و محققان بتوانند از این نسخه ها و کتاب های ارزشمند و تاریخی بهره ببرند.

وی اظهار داشت: طی ده سال گذشته هیچ نسخه خطی و سند تاریخی از استان مرکزی در کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور به ثبت نرسیده است و تحقق این مساله فرهنگ سازی و آگاهی بخشی در میان جامعه را می طلبد.

باقری بیان داشت: در حال حاضر ۳۳هزار جلد کتاب، نسخ و اسناد قدیمی در مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور نگهداری می شود و جمع آوری و حفظ این آثار ارزشمند از مهمترین وظایف مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور است.

وی با اشاره به ضرورت ترغیب مردم در ارائه آثار و نسخ خطی و قدیمی به مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور، خاطرنشان ساخت: دستگاه های فرهنگی در هر منطقه نقش مهمی در نهادینه سازی این فرهنگ دارند و مردم می‌توانند اسناد تاریخی خود را برای اهدا، فروش، به صورت امانت و یا اسکن برداری از این نسخه ها، در اختیار این مرکز قرار دهند.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور یادآور شد: مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور کار جمع آوری و نگهداری از اسناد و نسخ تاریخی را در راستای حفظ این آثار و اطلاعات تاریخی و فراهم کردن امکان دسترسی به آنان برای جامعه و آیندگان به عهده دارد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ثبت جهانی ۵۵سند تاریخی کشور در سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X