تأکید وزرای خارجه ایران و ترکمنستان بر ضرورت ارتقای روابط دو جانبه

ترکمنستان محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و رشید مراد اف معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان راههای گسترش مناسبات دوجانبه و مسائل منطقه ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، محمد جواد ظریف با اشاره به چشم انداز روابط دو کشور گفت : رهبران دو کشور علاقه زیادی به گسترش مستمر مناسبات دو کشور دارند و رایزنیهای مقامات عالیه دوکشور ، ظرفیتهای جدید را برای توسعه فراهم کرده است .

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهداف مقامات دو کشور اظهار داشت : ما خرسندیم که در اولین فرصت دعوت جنابعالی برای سفر به عشق آباد را استجابت گوییم و در سفر اخیر رؤسای جمهوری دو کشور موجب امضای 27 سند یادداشت تفاهم برای افزایش همکاریهای دو کشور شد که نشاندهنده عزم جدی دو کشور بر گسترش همه جانبه در روابط دو کشور است .

وی افزود : هدف دو کشور ارتقای سطوح همکاریها به تراز تجاری ایده آل است و از جمله این همکاریها اجرای خط مواصلاتی ریلی اینچه برون و نهایتاً اتصال به طرح توسعه چاه بهار، همه می تواند ظرفیتهای مواصلاتی و ترانزیتی دو کشور را به چندین برابر افزایش دهند .

محمد جواد ظریف با تشریح فراهم ساختن تسهیلات روادید برای تبادل مردمی گفت: ما آمادگی داریم برای تقویت تبادل مردمی و تجار بین دو کشور را با اعطای روادیدهای سریعتر فراهم سازیم و رایزنی مستمر مسئولین گمرکات دو کشور می تواند راههای تبادل کالا و افراد را تقویت نماید و همچنین راههای مقابله با ورود و خروج مواد مخدر را تقویت بخشند .

دکتر محمد جواد ظریف با اشاره به فرصتهای متعدد برای گسترش همکاریهای دو کشور در زمینه افراط گرایی و مبارزه با خشونت در مقابله با خطر تروریسم در منطقه گفت : ما فرصتهای خوبی برای رایزنی فیمابین دو کشور برای ارتقای همکاریهای خود در مبارزه با خشونت و افراط گرایی ، تروریسم و مبارزه با مواد مخدر داریم . ولیکن متأسفانه برخی از کشورها در منطقه با تشویق افراط گرایی ، زمینه تشدید فرقه گرایی را در منطقه دامن می زنند .

وزیر امور خارجه کشورمان از جمله زمینه های همکاری فیمابین را در حوزه آبی دانست و گفت : ما در حوزه آبی از جمله سد دوستی نیاز به پیشبرد اهداف مشترک دو کشور داریم .

محمد جواد ظریف با اشاره به دیدگاه های رؤسای جمهور دو کشور برای ارتقای سطح تبادل کالا به کالا گفت : سطح همکاریها در بخش تبادل کالا به کالا و همکاریهای ترانزیتی در حوزه انرژی را در سطح منطقه می توانیم در قالب ساختار پنجره واحد در مبادی ورودی افزایش دهیم .

رشید مراد اف معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان گفت : خوشبختانه روابط دیرینه ما همواره رو به گسترش می باشد و ما عنایت خاصی برای گسترش مناسبات دو کشور داریم و در اینجا دعوت از وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی برای دیدار از ترکمنستان را بعمل می آوریم .

وی افزود : رهبران دو کشور اراده زیادی برای پیشرفت مناسبات دو کشور دارند .

معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان با اشاره به اسناد فراوانی که بین دو کشور در سفر ریاست جمهوری ایران به ترکمنستان به امضاء رسید ، گفت : هدف ما امضای اسناد بطور کمی نیست بلکه کیفیت بخشیدن به مناسبات دو کشور هدف اصلی مقامات ترکمنی می باشد .

رشید مراد اف اظهار داشت : اهمیت رایزنهای رؤسای جمهور دو کشور بطور مستمر را خاطرنشان ساخت و گفت : دیدارهای رؤسای جمهور دو کشور همواره از خاصیت جهش دهنده به مناسبات فیمابین برخوردار بوده است .

معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان با اشاره به همکاریهای منطقه ای ایران با ترکمنستان گفت : همکاریهای سه کشور ایران ، ترکمنستان و افغانستان در زمینه آب و برق می توانند زمینه ساز پیشرفت منطقه ای را فراهم سازند و پیشنهاد تشکیل کار گروه کارشناسی برای مسائل مربوط به آب بین سه کشور را ارائه نمود .

مراد اف با تشریح اسناد و ساز و کارهای خوبی که تا کنون در مبارزه با مواد مخدر بین دوکشوربه امضاء رسیده خواستار رایزنیهای بیشتر مقامات مرزبانی و انتظامی دو کشور برای تحقق عملی نسبت به مبارزه با این پدیده شوم گردید .

رشیدمراد اف معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان با تشریح اهداف خط ریلی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان و قزاقستان و خلیج فارس برای انتقال کالا از چین به خلیج فارس گفت : این خط ریلی 18 روز زمان انتقال کالا را نسبت به مسیرهای دیگر کاهش داده که بلحاظ زمانی و هزینه حمل و نقل را کاهش فزاینده داده است ، ما امیدواریم این کریدور را هر روز نسبت به قبل را ، شکوفا تر سازیم و در این مسیر همکاریهای چند جانبه را افزایش یابد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تأکید وزرای خارجه ایران و ترکمنستان بر ضرورت ارتقای روابط دو جانبه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X