یک قلاده یوزپلنگ در سمنان بر اثر تصادف خودرو تلف شد

بهرامعلی ظاهری روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا با بیان این که این حادثه در محور میاندشت سبزوار به عباس آباد میامی رخ داده است، افزود: لاشه این یوزپلنگ در حال انتقال به این اداره کل است تا بررسی های بیشتر بر روی لاشه و شرایط و سن و سال آن انجام می شود.
وی با اشاره به این که در سال 94 تعداد 19 بار مشاهده مستند از یوزپلنگ در استان سمنان گزارش شده است، گفت: برآورد جدید از تعداد این گونه در حال انقراض در استان سمنان در حال بررسی است.
ظاهری با بیان این که اصلی ترین تهدید برای یوزپلنگ آسیایی موجود در منطقه توران استان سمنان تصادف جاده ای با خودروهای عبوری است، گفت: تاکنون چهار قلاده یوزپلنگ بر اثر تصادف جاده ای در شهرستان میامی تلف شدند.
** ایجاد مسیر سبز، راهکار مراقبت از یوزپلنگ آسیایی در محدوده جاده ترانزیتی
معاون حفاظت اداره کل حفاظ محیط زیست استان سمنان با اشاره به در حال انقراض بودن این گونه جانوری تاکید کرد: مکاتبات و مطالبات اولیه برای ایجاد مسیر سبز در منطقه جاده عباس آباد به منظور مراقبت بیشتر از گونه های جانوری خاص از سوی این نهاد پیشنهاد شده است.
وی مسیر سبز را طراحی زیرگذر و یا روگذری برای عبور ایمن حیات وحش و جلوگیری از عبور حیات وحش از جاده ترانزیتی اعلام و اضافه کرد : در کشور مسیر سبز وجود ندارد و به ویژه در منطقه عباس آباد استان سمنان، برای گونه خاصی مانند یوزپلنگ آسیایی ،نیازمند ایجاد مسیر سبز هستیم.
وی مراقبت از یوزپلنگ آسیایی موجود در استان را نیازمند عزم ملی و استانی دانست و یادآور شد: به تصادف یوزپلنگ آسیایی و تلف شدن آن باید به عنوان بحران و رویدادی ناگوار نگاه شود و برای جلوگیری از آن باید مسیر سبز ایجاد شود.
زیست کره خارتوران در شهرستان شاهرود شامل پناهگاه حیات وحش بیش از یک میلیون و 453 هزار هکتار وسعت دارد و دومین منطقه حفاظت شده بزرگ جهان پس از منطقه ای در آفریقا، و زیستگاه گونه های نادر جانوری و گیاهی محسوب می شود.
6103/6025

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یک قلاده یوزپلنگ در سمنان بر اثر تصادف خودرو تلف شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X