گونه‌های جانوری ایران به‌ شدت در معرض آسیب قرار دارند/ دوره استارت آپ ویکند سبز برگزار می‌شود

سفر یکروزه معصومه ابتکار به استان همدان رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: گونه‌های جانوری ایران به‌شدت در معرض آسیب قرار دارند که در این زمینه جنبش‌های دانشجویی می‌توانند در بحث حفاظت از تنوع زیستی ایران بسیار تأثیرگذار باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، معصومه ابتکار ظهر امروز در سومین گردهمایی دانشجویی حامی محیط‌زیست که در دانشگاه لرستان برگزار شد اظهار داشت: امروز با تلاش‌های گسترده‌ای که انجام شد حدود 35 میلیون شهروند که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کردند و سلامتشان مورد تهدید بود از هوای بهتری برخوردار هستند به‌طوری‌که در شهری مانند اصفهان که در سال 92 فقط 60 روز پاک و سالم داشت اکنون میزان روزهای پاک در سال 94 به حدود 160 روز رسیده است.

وی افزود: این سه برابر شدن تعداد روزهای پاک نشان‌دهنده مؤثر بودن تلاش‌های مختلف دستگاه‌ها از جهت فنی و رویکرد صحیح برنامه کاهش آلودگی هوای دولت بوده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست عنوان کرد: بهبود کیفیت هوا به این معنی نیست که به شرایط مطلوب رسیده‌ایم ولی امروز نسبت به زمانی که دولت یازدهم کار خود را به‌تازگی شروع کرده بود مردم در هوای بهتری تنفس می‌کنند و این حاصل تلاش در بخش نفت، صنعت، نیرو و بخش‌های مختلف اقتصادی و صنعتی کشور بوده است.

وی بیان کرد: ما مصمم هستیم که برنامه‌های حوزه محیط‌زیست به‌ویژه بهبود کیفیت هوا را با اتکا به دانش روز و تجربه بومی و جهانی باقدرت پیش ببریم.

ابتکار تصریح کرد: در بحث محیط‌زیست متأسفانه در دولت نهم موانع زیادی پیش پای دولت گذاشته شد که امید است در مجلس دهم با حضور پرشوری که مردم در انتخابات داشتند بتوانیم سازگاری بیشتری برای توسعه پایدار ایران داشته باشیم.

وی گفت: امروز به‌واسطه نشاطی که در فضای سیاسی و اجتماعی کشور ما ایجادشده فرصتی برای تلاش و فعالیت، ارائه طرح‌ها و دیدگاه‌های مختلف و نیز نقد و نظارت سازنده ایجادشده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست خاطرنشان کرد: در بحث تحول و بیداری زیست‌محیطی ابتدا باید در بین دانشجوها ایجاد شود سپس این تحول به بطن جامعه کشیده شود زیرا تغییرات به دست دولت‌ها اتفاق نمی‌افتد.

وی اظهار داشت: اندیشه حفاظت از محیط‌زیست به تک‌تک آحاد جامعه مربوط است و ما در این حوزه زمانی موفق هستیم که از مردم شروع کنیم همان‌طور که همواره بسیاری از جنبش‌های محیط‌زیستی حاصل بیداری‌های اجتماعی و فرهنگی بوده است.

ابتکار افزود: امروزه جنبش‌های مختلفی در بحث محیط‌زیست در جهان در حال شکل‌گیری است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به جنبش سه‌شنبه‌ها بدون خودرو که توسط جوانان اروپا شکل‌گرفته و یا جنبش شکستن سلاح و مقابله با شکار که از استان‌های غربی ما شروع‌شده اشاره کرد.

وی عنوان کرد: گونه‌های جانوری ایران به‌شدت در معرض آسیب قرار دارند بنابراین در بحث حفاظت از تنوع زیستی ایران جنبش‌های دانشجویی بسیار می‌تواند تأثیرگذار باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست عنوان کرد: یوزپلنگ آسیایی که امروز در تمام آسیا از بین رفته و این میراث به ما رسیده به‌طوری‌که الآن تمام دنیا نظاره‌گر هستند که آیا ایران توانمندی این را دارد که از این‌گونه‌ها حفاظت کند یا خیر پس مبادا ما با شرمندگی انقراض گونه‌های نادر را اعلام کنیم.

وی بابیان اینکه همه دغدغه ما این است که شرمساری حاصل از اعلام انقراض گونه‌ای را نداشته باشیم گفت: حفاظت از محیط‌زیست ریشه در فرهنگ دینی ما دارد پس باید جریان‌های دانشجویی با توان علمی بالا و نگاه اجتماعی خوبی که دارند بتوانند جنبش‌هایی را راه بیندازند و ما هم از این فعالیت‌های دانشجویی حمایت می‌کنیم و تلاش داریم در بحث محیط‌زیست قابلیت طرح را در قالب دروس اختیاری و فعالیت‌های فوق‌برنامه داشته باشد.

ابتکار با اشاره به حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان در حوزه محیط‌زیست تصریح کرد: از کارآفرینی و اشتغال‌زایی در مشاغل سبز پشتیبانی می‌کنیم چراکه امروز اقتصاد سبز یکی از دغدغه‌های ما است و دولت یازدهم نیز برنامه‌ریزی ویژه‌ای در این رابطه دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به حوزه‌های انرژی نو، پسماند، حفاظت از گون‌های مختلف طبعیت و زمینه‌های مربوط تصفیه آب اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما یک دوره استارت آپ ویکند سبز را برگزار کردیم و امسال نیز برای حمایت از مشاغل و فناوری‌های سبز دوباره آن را برگزار می‌کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار داشت: همه انسان‌ها اعم از اینکه از چه ملیت، نژاد و جنسیت باشند امروز به یک دغدغه مشترک رسیدند که آینده حیات انسان و کره زمین در معرض تهدید قرارگرفته است.

وی افزود: علت این‌همه گردهمایی‌ها و دورهم نشستن‌ها تبادل آرا و دیدگاه‌ها چیست؟ چرا رهبران 195 کشور در پاریس جمع می‌شوند و توافق پاریس برای مقابله با تغییر اقلیم را امضا می‌کنند و چرا سران کشورها پیمان می‌بندند که برای 15 سال آینده توسعه پایدار را در جهان در دستور کار قرار دهند.

ابتکار عنوان کرد: چرا ملت‌ها امروز برای تغییر روندها و اصلاح شیوه زندگی جوامع خود با پا خواسته‌اند چه مسئله‌ای است که همه ما را کنار هم جمع می‌کند و ریسمان مشترکی می‌شود برای اینکه همه ما به آن چنگ بزنیم و مواهب خداوند را یادآوری کنیم.

وی بیان کرد: خداوند زمین را برای انسان‌ها آفریده ولی ما چگونه از آن استفاده می‌کنیم آیا ما رعایت زیستی زمین را کرده‌ایم؟ آیا متوجه این واقعیت شده‌ایم که این زمین یک ظرفیت زیستی دارد؟ پس درست است که بسیاری از مراتع، جنگل‌ها و منابع طبیعی تجدید پذیر هستند و بسیاری از دریاها و رودخانه‌ها این قدرت رادارند که دوباره بعد از آسیب‌ها خود را احیاء کنند اما ظرفیت آن‌ها محدود است و شاید بشر به این واقعیت بی‌توجه بوده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: بشر بی‌توجهی بوده که گونه‌های گیاهی و جانوری محدود است بنابراین اگر خیلی از طبعیت بهره‌کشی کنیم ممکن است بعضی ازاین‌گونه‌ها به انقراض بروند.

وی اظهار داشت: هنرمندان کارهای خوبی برای زادوبوم و حمایت از گونه‌های مختلف جانوری انجام دادند که کارهای بسیاری زیبایی است و نشان می‌دهند که هنرمندان ما نیز این درد و آگاهی رادارند.

ابتکار افزود: برای حفاظت از محیط‌زیست طبعاً دولت‌ها و حکومت‌ها یک سری مسئولیت‌ها دارند تا برای آینده حیات بشر روی کره زمین برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کنند و جلوی روندهای مخرب را بگیرند تا آسیب‌ها به حداقل برسد.

وی عنوان کرد: با توجه به رویکردی که رئیس‌جمهور به بحث محیط‌زیست از روز اول داشته اولین جلسه دولت یازدهم به بحث محیط‌زیست پرداخت و برای دریاچه ارومیه مصوب گذراند و می‌توان به‌طور قاطع گفت باوجود اولویت‌های مختلفی که دولت دارد (حل کردن معضلات اقتصادی کشور و اشتغال) و با آن شرایطی که دولت را تحویل گرفت، بحث محیط‌زیست همواره در صدر مسائل دولت و جهت‌گیری‌های رئیس‌جمهور و اقدامات دستگاه‌های مختلف اجرایی بوده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گونه‌های جانوری ایران به‌ شدت در معرض آسیب قرار دارند/ دوره استارت آپ ویکند سبز برگزار می‌شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X