اصفهان "پایتخت هنری" ایران است/لزوم تهیه بانک اطلاعاتی هنرهای ایرانی

دیدار روسای احزاب و قبایل سوریه با علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اقتصادی‌کردن چرخه حیات هنرها و صناعات گفت: باید بانک اطلاعاتی مجموعه هنرهای ایرانی در هر شکل و تعریف آن، اعم از روبه‌زوال یا پرطرفدار تهیه شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، دومین روز از نخستین همایش بین‌المللی "هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی با تأکید بر هنرهای رو به فراموشی" صبح امروز با حضور مدیران و مسئولان استانی، بخش خصوصی و فعالان صنایع‌دستی در دانشگاه اصفهان برگزار شد.

علی‌اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به این همایش بیان کرد: بسیار خوشحال هستم که سرانجام و در اجرای یکی از منویات مقام معظم رهبری همایشی در راستای احصا و ساماندهی مجموعه هنرهایی که پردازندگان به آن‌ها هر روز کمتر و کمتر می‌شود و بر این اساس از آن‌ها به هنرهای در حال فراموشی تعبیر می‌شود بر پا شده است، معظم اله بارها و در موارد مختلف نگرانی خود را از نابودی تعدادی از هنرهای دستی کشور ایران بیان داشته‌اند و این دغدغه و دل‌مشغولی خود، مایه دلگرمی پژوهشگران و مسئولان جامعه هنرمندان کشور است تا با همتی مضاعف و به هر طریق ممکن جلوی اضمحلال این دسته از هنرها را بگیرند.

وی افزود: برپایی این همایش در دانشگاه‌های اصفهان، در شهری که به حق می‌توان آن را پایتخت هنری ایران نامید خود این دلگرمی را پدید می‌آورد تا به‌بهانه تقارن این همایش در شهر اصفهان و دانشگاه این شهر، جا و مکان بسیار مناسبی برای راه‌اندازی ساز و کار جلوگیری از نابودی هنرهای با پردازندگان کم شمار تدبیر شود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تردیدی نیست اگر قرار است رویکرد و کوششی در این سو شکل گیرد، مقسط الرأس آن از همین شهر و با افرادی از این خطه هنرپرور امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه هنر، جوهره بشریت و جلوه‌گاه خلوص مادی و معنوی او است، تصریح کرد: بی‌تردید این جلوه‌های گوناگون حضور خداوند بی‌همتا است که در دستمایه‌های گوناگون بشری پرتو می‌یابد و رنگ‌ها، هر یک‌بخشی از بیان ذات خداوندی هستند، در این راستا نکوداشت هر هنری سزاوار و بایسته و یادکرد هر هنرمندی درخور ستایش است.

ولایتی بیان کرد: اما در این میان از بد روزگار و با دست‌به‌دست هم نهادن مجموعه عواملی، بعضی از این جلوه‌های بشری به‌به فراموشی می‌روند، پردازندگان آن‌ها هر روز کمتر و کمتر می‌شود و با رفتن آخرین نفرها از هنرمندان پردازنده این مجموعه هنرها، امکان انتقال صناعات هنری آن‌ها از نسلی به نسل دیگر از بین رفته و بر این اساس این هنر خاص امکان تولید جدید خود را از دست داده و جلوه‌های آن محدود به صنایع موجود شده و بر همین رویکرد می‌روند تا از صحنه روزگار ما محو شوند.

وی افزود: اگرچه پیش از این طرح کردم که نکوداشت هر هنری سزاوار و بایسته است، اما تردید ندارم که نکوداشت این هنرهای در خطر اولی‌تر و واجب‌تر است، لازم است تا با برپایی نشست‌هایی ازاین‌دست هرچه سریع‌تر مجموعه راهکارهایی برای جلوگیری از به ورطه محاق رفتن این صنایع‌دستی اندیشیده شود، به‌ویژه امیدوار هستم نشست‌هایی ازاین‌دست پیش از هر چیز بحث‌های نظری لازم برای جلوگیری از به فراموشی رفتن هرگونه هنر ایرانی را راه انداخته و در کنار آن بایسته‌های علمی برای رسیدن به این مقصود را نیز به دست دهد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: باید بانک اطلاعاتی مجموعه هنرهای ایرانی در هر شکل و تعریف آن، اعم از روبه‌زوال یا پرطرفدار تهیه شود و لازم است این بانک اطلاعاتی مجموعه نخستین آگاهی‌ها را درباره این هنر، پردازندگان آن، مواد خام و تنوع محصول به دست دهد.

وی با بیان اینکه کوشش در راستای مستندسازی همه هنرها و با اولویت هنرهای رو به فراموشی بسیار ضروری است، ادامه داد: لازم است این مستندسازی هم از طریق مکتوب و هم از طریق داده‌ای چندرسانه‌ای صورت پذیرد و چگونگی تولید محصول این هنرها، ظرافت آن و توصیف دقیق ساز و کار آن باید در این مستندسازی‌ها موردتوجه قرار گیرد.

ولایتی با بیان اینکه توجه به حفظ فناوری و ابزار کار هنرها ضروری است، گفت: لازم است تدبیری برای تهیه موزه فناوری هنر ایران اندیشیده شود تا این ابزار کار، از ساده‌ترین نوع آن تا پیچیده‌ترین شک آن در این موزه نگهداری شود.

وی با تکید بر تهیه انواع دست نامه‌ها، استانداردها و شیوه‌نامه‌های چگونگی مستندسازی هنرها ضروری است، افزود: تهیه انواع پایان‌نامه‌ها، در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری که در هرکدام از این پایان‌نامه‌ها یکی از این هنرها موردتوجه قرار گیرد، این پایان‌نامه‌ها علاوه بر آن‌که خود یکی از گام‌های مستندسازی این هنرهای روبه‌زوال به‌حساب می‌آید، درعین‌حال بستری برای مطالعات آینده را فراهم می‌کند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اقتصادی کردن چرخه حیات این هنرها گفت: استفاده از امکان فروش این دستاوردهای هنری به‌عنوان کالای اقتصادی با ارزش‌افزوده بسیار بالا، خود یکی از عوامل حیات‌بخش به این هنرها است. تولید ارزش‌افزوده، کارآفرینی، بیمه‌های اجتماعی و فردی و تولید ثروت همگی به موضوع بسیار مهم اقتصادی کردن این هنرها مربوط است و توجه به‌ ضرورت تولید کالا در گردش اقتصادی، حیات‌بخشی به هنرهای در حال فراموشی است.

وی بیان کرد: امیدوار هستم در انتهای این همایش امکان تهیه برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای جلوگیری از نابودی این‌گونه هنرها اندیشیده شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اصفهان "پایتخت هنری" ایران است/لزوم تهیه بانک اطلاعاتی هنرهای ایرانی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X