تبدیل دانشگاه ها به دانشگاه های نسل سومی در راستای اقتصاد مقاومتی

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادی ظهر پنجشنبه در بیستمین سالگرد جشنواره فن آفرینی شیخ بهایی در حاشیه برگزاری دوازدهمین جشنواره فن آفرینی شیخ بهایی، اظهار کرد: ویژگی‎های اقتصاد نوین جهانی همانا تمرکز بر توسعه دانش، ایده، نوآوری، خلاقیت و فناوری است که باعث شده است تحقیق، نوآوری و فن آوری عامل اصلی و موتور محرک اقتصادهای امروزه باشد.

وی افزود: همچنین اقتصادهایی که بر پایه فناوری استوار شده اند، قطعا اقتصادی پایدار و مقاوم می‎باشد، و کمتر تحت تأثیر عوامل سیاسی، اجتماعی و طبیعی قرار می گیرند و پایداری بسیار بالایی دارند.

وزیر علوم ادامه داد: در همین راستا در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام گرفته است بدون شک یکی از قویترین مولفه‎های اقدام و عمل پی ریزی اقتصاد کشور بر پایه دانش نوآوری و فن آوری است.

وی گفت: مقاوم سازی اقتصاد تا حدود زیادی اقتصاد دانش بنیان است که سه رکن اساسی اقتصاد دانش بنیان شامل نیرو و سرمایه انسانی، زیرساخت ها و فضای تولید دانش و نوآوری و فناوری (دانشگاه‎ها و پژوهشگاه‎ها و پارک‎های علم و فناوری)، قوانین و مقررات لازم برای انجام امور علمی و فن آوری است  که برای تحقق اقتصاد دانش بنیان توصیه می‎شوند.

فرهادی ادامه داد: در مورد سرمایه فکری و دانشی وجود بیش از ۵ میلیون دانشجو و عضو هئیت علمی دانشگاه‎ها و خیل عظیمی از فارغ التحصیلان دانشگاهی ظرفیت زیادی را در کشور ایجاد می‎کند تا بتوان این پتانسیل بزرگ را به سمت مقاوم سازی اقتصاد و  تولید سوق داد.

وی گفت: وجود این نیرو باعث شده است که امروزه به لحاظ نیروی علمی جایگاه ۱۶ دنیا و اول منطقه را کسب کنیم و به لحاظ کیفی نیز توانسته ایم حدود ۲۰۰ دانشمند در بین دانشمندان یک درصد برتر دنیا داشته باشیم.

وزیر علوم ادامه داد: دانشمندان ما توانسته اند یک و نیم درصد مقالات علمی دنیا را تولید کنند در حالی که جمعیت ایران یک درصد جمعیت جهان است.

وی گفت: توانسته‎ایم در سال گذشته رتبه چهارم دنیا را از نظر رشد علمی دنیا کسب کنیم در حالی که رشد علمی اکثر کشورهای پیشرفته منفی بوده است.

فرهادی  بیان داشت: از نظر زیرساخت‎ها نیز بیش از هزار دانشگاه و موسسه آموزش عالی ، ۷۰۰ پژوهشگاه و موسسه پژوهشی ، ۳۸ پارک علم و فناوری، ۱۶۷ مرکز رشد فناوری، ۳۵۰ انجمن علمی، ۶۰۰ شرکت دانش بنیان مسستقر در پارک‎های علمی و تحقیقاتی، ۴هزار و ۴۰۰ واحد فناور و ۱۵۰۰ نشریه علمی و پژوهشی در کشوربرای تبدیل علم و فناوری به محصول و ثروت فراهم شده است.

وی ادامه داد: در سال‎های اخیر به لحاظ کیفی نیز دانشگاه‎ها جایگاه بسیار خوبی را در دنیا کسب کرده‎اند ۱۳ دانشگاه ایران در زمره یک درصد برتر دانشگاه‎های دنیا قرار گرفته‎اند و این دانشگاه‎ها قریب به ۷/۱دهم مقالات برتر دنیا را تولید کرده اند.

وزیر علوم اضافه کرد: در کنار این توانمندی ها متاسفانه رتبه ایران از نظر تبدیل ایده به محصول جایگاه مناسبی ندارد، و ضرورت دارد با برنامه ریزی و نظارت و پایش، جهش قابل قبولی را در عرصه فناوری ایجاد کند.

وی گفت: با این وجود رشد رتبه نوآوری در دولت یازدهم رشد قابل قبولی بوده است، که با تمهیدات اتخاذ شده ۱۴ رتبه صعود داشته ایم.

فرهادی با بیان اینکه،  در سال گذشته قریب به ۱۰۰ محصول فناورانه در پارک‎ها و مراکز رشد خلق شده که بیش از ۷۵۰ ایده علمی تبدیل به محصول شده است گفـت:  از این تعداد ۶۰۰ محصول نیز تجاری سازی شده است.

وی بیان داشت: سه هزار و ۷۰۰ بسته فناوری در دانشگاه‎ها و مراکز آموزشی ورود به مراکز رشد داشته‎اند که حاصل تلاش مسمتر و تعامل میان پارک‎های علم و فناوری و دانشگاه‎ها بوده است. که در سال گذشته ۳۰ هزار شغل پایدار زایشی در پارک ها و مراکز رشد ایجاد شده است.

فرهادی گفت: با توجه به اینکه اعتبار پارک ها ۱۲۰میلیاردتومان بوده است گردش مالی شرکت‎های مستقر  در پارک‎ها در دوسال گذشته هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است و در دو سال گذشته صادرات محصولات دانش بنیان۸۵ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: حمایت از شرکت‎های دانش بنیان، قانون جامع وزارت علوم تحقیقات و فناوری، نقشه جامع علمی کشور و قانونی شدن هزینه کرد یک درصد اعتبارات هزینه‎ای دستگاه‎ها در حوزه  پژوهش و فناوری نیز آینده خوبی برای ترسیم پیشبرد شرکت‎های علمی و فناوری ترسیم می کند.

وزیر علوم، برنامه اصلی وزارت علوم در حوزه تحقق اقتصاد مقاومتی تبدیل دانشگاه ها به دانشگاه های نسل سومی دانست و گفت: برای تحقق این هدف ایجاد زیرساخت های لازم و راه اندازی دفاتر انتقال فناوری، مراکز کارآفرینی و نوآوری، مراکز مالکیت فکری، تقویت ضرورت ایجاد تعامل سازنده با پارک های علمی و تحقیقاتی است که هم اکنون در چند دانشگاه بزرگ دفاتر انتقال فناوری ایجاد شده است.

وی گفت: در دو سال اخیر تعداد مراکز کارآفرینی ۵۸ بوده که به ۱۱۲ مرکز رسیده است.

فرهادی با تأکید بر اینکه، بین پارک‎های علمی و تحقیقاتی  و دانشگاه ها باید ارتباط منظمی باشد، گفت: باید هئیت امنایی از پارک‎ها در دانشگاه‎ها و هئیت امنای از پارک‎ها در دانشگاها وجود داشته باشد.

وی در پایان تصریح کرد: در استفاده از ظرفیت‎های ایرانیان خارج از کشور و استفاده از محصولات دانش بنیان در بازارهای جهانی و تعامل با دانشگاهای خارج از کشور از تدابیر وزارت علوم و فناوری هم سو با سیاست های خارجه دولت تدبیر و امید در دوره پسابرجام است.

 

 

 

 

 

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تبدیل دانشگاه ها به دانشگاه های نسل سومی در راستای اقتصاد مقاومتی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X