«شهر آفتاب» و مزیت ها و چالش های میزبانی از نمایشگاه کتاب

برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امسال با تغییری اساسی همراه بود که این تغییر در جابجایی محل نمایشگاه از مصلی تهران به مجموعه شهرآفتاب رخ داد. این در حالی است که چند سال پیش این جابجایی از محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در بزرگراه شهید چمران به مصلی صورت گرفته بود.
اهالی نشر و دوستداران کتاب، برگزاری این دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را در مکان نو با نکته های مثبت و منفی گوناگون همراه می دانند. در کنار نکته های مثبتی که به لحاظ نمایشگاهی بودن فضای تازه مورد توجه قرار گرفت، رخدادهایی نظیر بارندگی دیروز (بیست و دوم اردیبهشت) تهران که برخی غرفه ها را آبیاری کرد و انبوه جمعیت را به یکباره به سمت فضاهای مسقف نظیر ایستگاه مترو کشاند، نقاط ضعف مکان نو را نمایاند.
در کنار آنچه گفته شد، از دید شماری از ناشران انتقال محل برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به شهرآفتاب، تصمیم درستی بوده است چرا که مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب در همسنجی با مصلی تهران، از فضای استاندارد و ظرفیت های بهتری برای برگزاری نمایشگاه های تخصصی برخوردار است. ناشران اما نقدهایی را نیز به عملکرد متولیان برگزاری نمایشگاه به ویژه در بخش خدمات بانکی، الکترونیکی، اینترنتی، حمل و نقل و اطلاع رسانی وارد می دانند. آنان امیدوارند که این کاستی ها در سال های آتی برطرف شود.

*** انتقال نمایشگاه به فضای تخصصی و مزیت های آن
از دید برخی ناشران، تغییر مکان برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، گام مهمی در جهت استانداردسازی فضای نمایشگاه به شمار می رود. «سینا جعفریه» مدیرتولید انتشارات «نشر ثالث» در گفت و گو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، تغییر مکان نمایشگاه کتاب تهران را رویداد مناسبی در مسیر استانداردسازی فضای برگزاری نمایشگاه دانست.
وی در این ارتباط گفت: ناشران و مخاطبان همیشه از برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی تهران گله مند و معتقد بودند که مصلی برای برگزاری نمایشگاه از فضای استاندارد و کافی برخوردار نیست اما به عقیده من، مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب از استانداردهای لازم برخوردار است.
«سمیه نصراللهی» مدیر انتشارات «مهرگان خرد» نیز تغییر مکان نمایشگاه را به لحاظ بالا رفتن استانداردهای فضای نمایشگاهی اتفاق مطلوبی دانست و در این ارتباط به ایرنا گفت: فارغ از برخی کاستی ها که به نظر می رسد به دلیل نخستین برپایی نمایشگاه کتاب در محل شهر آفتاب باشد، ایجاد مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب گام مثبتی در جهت استانداردسازی فضای نمایشگاه است.

*** تاثیر تغییر محل نمایشگاه در استقبال مخاطبان
با انتقال مکان برگزاری نمایشگاه کتاب به شهرآفتاب، برخی گمانه زنی ها در خصوص احتمال افت شمار مخاطبان و کاهش فروش کتاب در این دوره از نمایشگاه شکل گرفت. ناشران اما در این ارتباط نظرهای متفاوتی دارند. برخی بر این باورند که امسال هم فروش خوبی داشته اند و برخی دیگر فروش خود را در مقایسه با سال های گذشته کمتر ارزیابی می کنند.
جعفریه در این باره گفت: به شخصه امسال انتظار فروش بالا در نمایشگاه را نداشتم اما فروشمان خوب بود و فروش کتاب به خصوص در روزهای تعطیل بسیار چشمگیر بود. به باور وی، امسال بیشتر مخاطبان و خریداران کتاب، جزو مخاطبان حرفه ای بودند.
«سید احمد حسینی» مدیر اجرایی نشر «نیماژ» اما در این ارتباط نظر متفاوتی دارد. به گفته وی در گفت و گو با ایرنا، امسال با تغییر محل برگزاری نمایشگاه کتاب از میزان فروش کتاب کاسته شده است. اتفاقی که به باور وی برای سال نخست جابجایی مکان نمایشگاه طبیعی و قابل پیش بینی بود.

*** نگاه ناشران به برخی نابسامانی ها در نمایشگاه امسال
ناشران در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا به طور مشترک به برخی بی نظمی ها و چالش ها در ساماندهی نمایشگاه اشاره کردند. مشکلات فنی از جمله در سیستم های برقی، اینترنتی و بانکی مهم ترین کاستی ها و مشکلات برگزاری نمایشگاه امسال از دید ناشران است که به خصوص در روزهای نخست نمایشگاه ناشران و مخاطبان را دچار سردرگمی کرد.
مدیر انتشارات مهرگان خرد در این زمینه به ایرنا گفت: در روزهای نخست برگزاری نمایشگاه، برق و سیستم بانکی مشکل داشت. به عنوان مثال غرفه ما تا سه روز دستگاه کارتخوان نداشت و این وضعیت ما و مخاطبانمان را دچار سردرگمی کرد. اگرچه این مشکل ها بعد از چند روز حل شد اما مسوولان برگزاری نمایشگاه باید پیش از آغاز به کار نمایشگاه به فکر حل این کاستی ها می بودند.
وی در ادامه از ضعف اطلاع رسانی و ساز وکارها برای راهنمایی بازدیدکنندگان، به عنوان مشکلی دیگر در ساماندهی نمایشگاه یاد کرد و افزود: آگاهی دادن به مردم و راهنمایی کردن آنان در نمایشگاه امسال بسیار ضعیف است. این مشکل با تغییر شماره غرفه ها در روزهای نخست نمایشگاه پیچیده تر شد و مخاطبان را با سردرگمی بیشتری مواجه کرد. شناسایی مسیرها در نمایشگاه تا اندازه ای پیچیده است که خود من به عنوان یک ناشر که هر روز به غرفه ام می آیم گاهی اوقات مسیر غرفه خود را پیدا نمی کنم.
نصراللهی با ابراز امیدواری در خصوص حل این مشکلات در برگزاری نمایشگاه کتاب در سال های آتی اظهار کرد: نمایشگاه قبلی ساماندهی بهتری داشت اما با توجه به اینکه امسال نخستین سال برپایی نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب است، می توان به بهتر شدن وضعیت ساماندهی این نمایشگاه در سال های آتی امیدوار بود.
مدیر اجرایی انتشارات نیماژ هم با اشاره به برخی ضعف ها در ساماندهی نمایشگاه امسال به ویژه در بخش های فنی و سخت افزاری گفت: نمی توان به دلیل وجود برخی کاستی ها بر مسوولان برگزاری نمایشگاه خرده گرفت. باید منصف بود زیر امسال نخستین سال برپایی نمایشگاه در شهر آفتاب بود.
به باور حسینی، متولیان برگزاری نمایشگاه می توانند با تجربه ای که از برپایی نمایشگاه امسال به دست آوردند، کاستی ها را شناسایی کرده و در جهت رفع آنها در سال های آتی گام بردارند.
جعفریه هم در ادامه گفت وگو با ایرنا، در ارتباط با کاستی های این دور از نمایشگاه کتاب گفت: برخی ضعف ها وجود داشت اما چون امسال سال اول برگزاری نمایشگاه در شهرآفتاب است، یک سری از نقص ها طبیعی و قابل چشم پوشی است.

*** ارزیابی امکانات حمل و نقل
با وجود این که برای مسیرهای رفت و آمد به شهرآفتاب، وسایل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس، مترو و تاکسی در نظر گرفته شده است اما شمار زیادی از بازدیدکنندگان برای پیدا کردن راه و رساندن خود به وسایل حمل و نقل عمومی دچار سردرگمی می شوند؛ اتفاقی که به نظر می رسد بیش از هر چیز به دلیل اطلاع رسانی ضعیف و نبود راهنماهای کافی برای مردم است. در محوطه شهرآفتاب، تعداد زیادی از مراجعه کنندگان را می توان دید که در حال پرس و جو درباره وسایل نقلیه عمومی برای یافتن راه خود هستند.
نصراللهی در این ارتباط با اشاره به شلوغی مسیرهای رفت و آمد، به کم بودن تعداد قطارهای مترو و ساعت کار آن اشاره کرد و گفت: اینکه قطارهای مترو با فاصله زمانی یک ربع به یک ربع می آیند خیلی خوب نیست و مسافران را بسیار معطل می کند. نکته دوم اینکه حرکت آخرین مترو ساعت بیست و بیست دقیقه است و این موضوع به خصوص ناشران، فروشندگان و مخاطبان زن را برای بازگشت به خانه هایشان به درد سر می اندازد. به گفته مدیر انتشارات مهرگان خرد، غرفه داران زن به همین خاطر مجبور می شوند، غرفه های خود را ساعت 7 و نیم تعطیل کنند تا به آخرین قطار مترو برسند.
مدیر اجرایی انتشارات نیماژ هم ترافیک سنگین در مسیرهای منتهی به شهر آفتاب را مشکلی جدی و طاقت فرسا برای ناشران و بازدیدکنندگان نمایشگاه دانست و گفت: امیدوارم در سال های آتی این مشکل به کمک راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ و شهرداری تهران برطرف شود.
بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 15 اردیبهشت ماه 1395 آغاز به کار کرد و تا 25 اردیبهشت ادامه دارد.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9282**9275**9279**9131

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««شهر آفتاب» و مزیت ها و چالش های میزبانی از نمایشگاه کتاب» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X