55 سند تاریخی کشور در برنامه حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسیده است

مختار باقری روز پنج شنبه در نشست مسئولان فرهنگی استان مرکزی افزود: شاهنامه بایسنقری، وقف‌نامه ربع‌رشیدی، مجموعه تشکیلات اداری دوره صفویه ،آستان قدس رضوی، کتاب ذخیره خوارزمشاهی، مجموعه برگزیده نقشه‌های دوره قاجار ایران از جمله اثرهای ثبت شده در برنامه حافظه جهانی یونسکو هستند.
وی ادامه داد: اسناد پس از ثبت ملی و منطقه ای آسیا و اقیانوسیه در صورتی که از شرایط و ایده های لازم برخوردار باشند به ثبت بین المللی رسیده و در برنامه حافظه یونسکو برای استفاده و بهره گیری سایر دانشمندان و محقق جهان به ثبت می رسد.
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور بیان کرد: برنامه حافظه جهانی با هدف افزایش آگاهی عمومی مردم توسط سازمان یونسکو در سال 71 به اجرا در آمده است و اسناد به عنوان میراث فرهنگی بشری در آن ثبت می شود.
باقری گفت: کمیته استانی حافظه جهانی اسناد پس از 23 سال تاخیر در استان اصفهان تشکیل و چهار پرونده برای ثبت ملی، منطقه ای و جهانی در آن به ثبت رسید.
وی نگه داری اسناد، سندهای تاریخی و نسخه خطی را یکی از وظایف مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور عنوان کرد و گفت: مردم می‌توانند اسناد تاریخی خود را برای بهره گیری محققان و پژوهشگران از این آثار به چهار روش اهدا، فروش، امانت و اسکن این نسخه ها در اختیار این مرکز قرار دهند.
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور نگهداری وقف نامه ها، صلح نامه ها، قرارداد ها و کتاب های قدیمی را از دیگر وظایف این مرکز عنوان کرد و گفت: تا کنون 33 هزار جلد کتاب، اسناد قدیمی در مخازن مرکز اسناد و کتابخانه های نگهداری می شود.
باقری یادآر شد: هم اکنون 70 کتابخانه بزرگ از جمله کتابخانه آستان قدس رضوی، مجلس شورای اسلامی و کتابخانه تهران در کشور فعالیت می کند.
وی ادامه داد: تفاوت کتابخانه ملی کشور با سایر کتابخانه‌های بزرگ این است که هر کتابی که در کشور چاپ شود، دو نسخه از آن در اختیار کتابخانه ملی قرار گرفته می شود و این مهم موجب شده کتاب مورد نظر هر محقق برای انجام تحقیقات در این کتابخانه وجود داشته باشد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان مرکزی نیز در این نشست گفت: جمع آوری اسناد به نوعی نگهداری هویتی کشور به شمار می رود که در آینده می تواند در اختیار آیندگان قرار گیرد تا با استفاده از این اسناد با تهدیدها و فرصت ها آشنا شوند.
مهدی حقیقی افزود: کتابخانه ملی می تواند با جمع آوری این اسناد نقش مهم در آشنایی و حفظ این آثار داشته باشد.
1955/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «55 سند تاریخی کشور در برنامه حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسیده است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X