مباحث هشتم و نوزدهم مقررات ملی ساختمان زیر ذره بین ناظرین دفاتر روستایی

به گزارش خبرنگار ایرنا ، دراین کارگاه آموزشی دو روزه اعضای دفاتر فنی و ناظرین روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به بررسی تازه های فنی و علمی در باره مقررات ملی ساختمان به ویژه بررسی مباحث هشتم پیرامون طراحی روستایی و استفاده از مصالح بنایی و مباحث نوزدهم پیرامون گرمازایی و سرمازایی در مهندسی ساختمان می پردازند.
دکتر محمد امیر نجفقلی پور عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شیراز و عضو کمیته تخصصی تدوین مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان دراین کارگاه آموزشی مروری بر اجرای ساختمان های مصالح بنایی بر اساس مبحث هشتم داشت و موضوعات مشخصات مصالح و کنترل کیفیت ، ساختمان های بنایی مسلح ، ساختمان های بنایی محصور شده با کلاف، ساختمان های بنایی غیر مسلح را به بحث گذاشت .
وی با بیان اینکه استفاده از مصالح بنایی در طراحی و اجرای ساختمان های روستایی به تفصیل در مبحث هشتم توضیح داده شده است گفت : بر همه ناظرین روستایی است که با دقت نظر و درایت و پیش بینی سلامت و ایمنی ساکنان روستایی بر حسن اجرای آیین نامه های تدوین شده دراین زمینه نظارت داشته باشند .
نجفقلی پور اضافه کرد : مقررات ملّی ساختمان ایران، به عنوان فراگیرترین ضوابط موجود در عرصه ساختمان، بی تردید نقش مؤثری در نیل به اهداف عالی تأمین ایمنی، بهداشت، سلامت و صرفه اقتصادی فرد و جامعه دارد و رعایت آن ضمن تأمین اهداف مذکور موجب ارتقای کیفیت و افزایش عمر مفید ساختما ن ها می شود.
این استاد دانشگاه گفت: براساس این اهمیت، تدوین مقررات ملّی ساختمان که به عنوان نقطة عطفی در تاریخ مهندسی ساختمان کشور محسوب می شود بیش از دو دهه است که توسط وزارت مسکن و شهرسازی آغاز و با مشارکت جامعه مهندسی کشور و در قالب شورای تدوین مقررات ملّی ساختمان و کمیته های تخصصی مباحث، سازماندهی و بی وقفه سیر تکامل خود را طی نموده است.
نجفقی پور با بیان اینکه در این مسیر ضمن تکمیل و تجدید نظر مباحث از پیش تعریف شده و مطابقت آنها با مقتضیات شرایط جامعه از حیث اقتصادی، فنی، فرهنگی و اجتماعی، تدوین مباحث جدیدی هم در دستور کار قرار گرفته است گفت: پس از تدوین نهایی و طی مراحل تصویب در اختیار جامعه مهندسی قرار گرفته است .
این استاد دانشگاه صنعتی شیراز همچنین گفت : نقطه قوت در رعایت مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان در جایی است که با بروز زمین لرزه های متعدد و ویرانگر ما شاهدیم که کمترین آسیبی به بناهای روستایی مقاوم وارد نمی شود و دراین زمینه کمترین تلفات را شاهد بوده ایم یا اصولا تلفات جانی بروز نکرده است .
مهندس فرج الله نصیری معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن استان فارس نیز دراین کارگاه نظارت بدون مماشات و اجرای دقیق مقررات را رسالت اصلی ناظرین روستایی دانست و گفت : هر قدمی که استوار در راه نظارت بهتر و بیشتر در مناطق روستایی برداشته شود حرکتی برای حفظ جان و سلامت مردم در هنگام بروز حوادث غیر مترقبه و ویرانگر است .
نصیری اظهار داشت : استان فارس یکی از استان های موفق در حیطه ریشه کنی واحدهای غیرمقاوم است و این مهم با درایت و هوشمندی ناظرین امکان پذیر شده است .
کارشناس ارشد امور فنی معاونت بازسازی بنیاد مسکن کشور نیز با بیان اینکه بنیاد مسکن پس از زلزله های نسبتا بزرگ کارنامه درخشانی داشته است گفت : در همه مناطقی که زمین لرزههای نسبتا بزرگ و بالاتر از پنج ریشتر در سالهای اخیر رخ داد ما شاهدیم که بر اثر نظارت های دقیق و کارشناسی کمترین میزان تلفات در مناطق روستایی رخ داده یا اصولا هیچ تلفاتی رخ نداده است .
مهندس علیرضا الوند در حاشیه کارگاه آموزشی دو روزه بررسی مباحث هشتم و نوزدهم مقررات ملی ساختمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ابراز داشت : زلزله شُنبه بوشهر ، زلزله ورزقان در آذربایجان شرقی ، زلزله آبدانان ایلام و برخی از دیگر زلزله های نسبتا بزرگ می توانست تعداد تلفات بسیار بیشتر از آنچه رخ داد داشته باشد اگر مقررات ملی ساختمان در مناطق روستایی نادیده گرفته شده بود ، بنیاد مسکن در همه این مناطق کارنامه درخشانی داشت و آبرومند و با عزت از مقاوم سازی ها بیرون آمد .
این کارشناس ارشد بنیاد مسکن کشور ادامه داد : از سال 84 که بحث رعایت نظارت های دقیق الزامی شد و بازسازی سالانه 200 هزار واحد روستایی به بنیاد مسکن واگذار گردید به دقت و حساسیت و درایت نظارت ها تشدید شده و ناظرین روستایی که با تعداد دو هزار و 312 ناظر کار خود را در سطح کشور شروع کردند اکنون به بیش از 12 هزار و 500 ناظر افزایش یافته و در همه مسایل حقوقی و نظارتی واحدهای روستایی این ناظرین اعمال نظر می کنند و دیدگاه کارشناسی مطرح می کنند .
6113 /1876

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مباحث هشتم و نوزدهم مقررات ملی ساختمان زیر ذره بین ناظرین دفاتر روستایی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X