تاکید ایران و کشورهای عضو انجمن بین‌المللی مبارزه با فساد با پدیده فساد مالی

به گزارش ایرنا، نهمین اجلاس سالیانه و مجمع عمومی انجمن بین‌المللی مسئولین مبارزه با فساد(IAACA) از دیروز (چهارشنبه) با حضور «ناصر سراج» رئیس سازمان بازرسی کل کشور در شهر تیانجین در شمال چین آغاز شده است.
در جریان این اجلاس که فردا (جمعه) به کار خود پایان می دهد، نمایندگان در بیانیه منتشره 23 ماده ای خود خاطرنشان کردند که کشورها باید کنوانسیون ضد فساد سازمان ملل را اجرا کرده و ضمن تقویت همکاری متقابل، ‌تقویت روابط دوستانه و مناسبات مشارکتی با سازمان ها و موسسات بین المللی؛ در پیشبرد این هدف همکاری نزدیکتری داشته باشند.
بیانیه یادآور می شود که اعضای حاضر در نشست تیانجین ضمن تقدیر از میزبانی این شهر تاکید می ورزند که مبارزه با فساد را به قویترین شکل ادامه داده و سهم شایسته ای در این امر خطیر در دنیا بر عهده داشته باشند و به تصویب و پیشبرد مقررات ذی ربط در مبارزه با فساد مساعدت کنند.
در بیانیه از کشورهایی که هنوز کنوانسیون مبارزه با فساد را اجرایی نکرده و چنین مقرراتی را لازم اجرا نکرده اند، خواسته شده است این کار را در اولویت امور کشور خود قرار دهند.
نمایندگان شرکت کننده در این اجلاس یادآور شده اند که پیشرفت های شایانی در مبارزه با فساد در دنیا بدست آمده که مدیون همکاری های متقابل و ساختارهای موجود بین المللی مبارزه با فساد است با این وصف باید همچنان حمایت های فنی و سازمانی در اختیار آنان قرار گیرد و حاکمیت قانون به طور جدی در کشورها اجرا شود تا مفسدان فضای لازم برای فساد نداشته باشند.
در بیانیه تصریح شده است که کشورها علاوه بر اجرای مقررات موجود بین المللی در مبارزه با فساد، به کنوانسیون ها و معاهدات ذی ربط پایبندی نشان داده و با شناسایی موانع و چالش های موجود در مبارزه با فساد و اطلاع رسانی متقابل؛ هدف اصلی که همانا ریشه کن کردن فساد است، تحقق بخشند.
همکاری بین المللی بیشتر در جلوگیری از فساد در عرصه اجتماعی، توسعه پایدار نیروی انسانی، حراست و حفاظت از منابع و حقوق بشر، تقویت حاکمیت قانون، اجرای برنامه توسعه هزاره سازمان ملل به طور دقیق و پایبندی به اهداف آن، ‌مقابله با پولشویی، ضبط و توقیف اموال سرقت شده و تلاش برای بازگرداندن درست آن به چرخه سرمایه جهانی و بالا بردن آگاهی عمومی در زمینه مبارزه با فساد از جمله اهم مفاد بیانیه صادره این اجلاس در چین است.
در بخش دیگری از بیانیه آمده است: باید از فساد در هر عرصه ای از جمله در قلمرو ورزش جلوگیری کرده و به درستی با آن مقابله کرد. نمایندگان دولت ها باید آموزش های لازم را در این زمینه ببینند و آموزش مبارزه با فساد باید شکل همگانی و تخصصی به خود گرفته و از فعالیت های سازمان های زیر مجموعه سازمان ملل در مبارزه با این پدیده پشتیبانی شود.
اجرای برنامه های آموزشی، برگزاری دوره های تربیتی، توسعه فعالیت های علمی در ارتباط با مبارزه با فساد، همکاری میان آکادمی های علوم اجتماعی در همین راستا، تسهیل در اطلاع رسانی و تبادل تجربه، تاکید بر اصول اساسی مبارزه با فساد سازمان های ذی ربط اجتماعی و دولتی، تقویت و حمایت از سازمان های مستقل مبارزه با فساد، انجام اصلاحات در سازمان های مبارزه با فساد با هدف بالا بردن کارایی آنها، آزادسازی اطلاع رسانی، مسئولیت پذیری دولت و مردم در قبال یکدیگر و شفاف سازی امور اداری برای مردم از جمله بخش های دیگر این بیانیه است.
در بیانیه تیانجین قید شده است که سازمان های بازرسی و مبارزه با فساد کشورها با دولت ها و سازمان های حقوقی و قضایی کشورهای متبوع خود همکاری های بیشتری در مبارزه با فساد خواهند داشت و به اجرای قوانین در این زمینه کمک خواهند کرد.
در بیانیه از همه اعضا خواسته شده است اصول ابتکاری و قوانین جدیدی را در مبارزه با فساد تدوین کرده و به دنبال اصلاحات روزمره برای تقویت روند مبارزه با فساد باشند.
این بیانیه که بین نمایندگان کشورها و مناطق حاضر در اجلاس توزیع شده، قرار است در اختیار مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز قرار بیگرد.
گفتنی است، انجمن بین المللی مسئولین دستگاه های مبارزه با فساد در سال 2006 تاسیس شد که ماهیت آن غیرسیاسی و در راستای مبارزه با فساد بوده و به طور مستقل فعالیت می کند.
اجلاس های سالیانه و مجمع عمومی این انجمن به ترتیب در چین، اندونزی، اوکراین، ماکائو، مالزی، قطر، پاناما، روسیه برگزار شد که نهمین دوره آن نیز به شهر تیانجین چین واگذار شده است.
نهمین اجلاس سالیانه و مجمع عمومی انجمن بین المللی مسئولان مبارزه با فساد فردا به کار خود در این شهر پایان می دهد.
ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشورمان از سخنرانان اصلی در آیین گشایش این اجلاس بود که سخنان خود را با تاکید بر جلوگیری از تابعیت مضاعف مفسدان اقتصادی فراری توسط کشورهای مختلف به عنوان یک تدبیر موثر و روشی کارآمد در مقابله فراملی با پدیده فساد بیان کرد.
او همچنین در حاشیه این اجلاس دیدارهایی نیز با مقامات عالی قضایی چین از جمله «کائو جیان مینگ» دادستان عالی و «هوانگ شو شیان» وزیر نظارت این کشور داشت.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاکید ایران و کشورهای عضو انجمن بین‌المللی مبارزه با فساد با پدیده فساد مالی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X