برنامه توسعه پایدار ۲۰۳۰ توسط ۱۹۳ عضو سازمان ملل پذیرش شد

به گزارش خبرنگار مهر، استر کیش لاروش، پیش از ظهر پنجشنبه در افتتاحیه دوازدهمین جشنواره فن آفرینی شیخ بهایی، ضمن ابراز خرسندی از حمایت یونسکو از جشنواره شیخ بهایی اظهار داشت: من این اتفاق بزرگ را به شهرک علمی تحقیقاتی و مرکز آیریف، تبریک می گویم و یونسکو قطعا همواره از این جشنواره حمایت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ۲۰ سال پیش به عنوان نخستین پارک علمی تکنولوژی ایران تاسیس شد ادامه داد: طی ۲۰ سال گذشته شهرک با رشد چشمگیر به کانونی برای مبادلات علمی و فناوری تبدیل شده است.

مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو تصریح داشت: شهرک فعالیت های جالب توجهی را آغاز کرده همچون جشنواره شیخ بهایی از سال ۲۰۰۵ سالانه برگزار شده و ما حامیان اصلی این جشنواره بوده ایم.

وی ادامه داد: این جشنواره فقط یک نمونه از چندین فعالیتی بوده که شهرک در ارتقای فرهنگ کارآفرینی در ایران انجام داده و در آن ایفای نقش کرده است.

لاروش با بیان اینکه شهرک حمایت های ارزشمندی را به شرکت های نو پا ارائه کرده و در راه اندازی سایر پارک های علم و فناوری در ایران نقش داشته است، اضافه کرد: در سال ۲۰۱۰ به واسطه نقش بارز و کمک های ارزشمند شهرک، یونسکو شهرک را مورد حمایت قرار داد تا دامنه فعالیت های خود را به کشورهای عضو اکو، گسترش دهد و این کار با ایجاد مرکز منطقه ای توسعه مراکز رشد و پارک های علم و فناوری (آیریف) عملیاتی شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته فعالیت های پنج ساله دور اول آیریف توسط یونسکو بررسی و ارزیابی شد، ادامه داد: این ارزیابی موفق به تمدید قرارداد آیریف برای پنج سال آینده منجر شد.

مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو با اشاره به اینکه هشت ماه پیش رهبران دنیا یک لحظه تاریخی را رقم زدند و در آن برنامه توسعه پایدار ۲۰۳۰، توسط ۱۹۳ عضو سازمان ملل مورد پذیرش واقع شد، اضافه کرد: در برنام ۲۰۳۰ وعده آینده ای بهتر، امن تر و موفق تر به همه داده شده و این در حالی است که رهبران جهان هرگز در گذشته مبادرت به چنین اقدام مشترکی در برنامه سیاست گسترده جهانی نکرده بودند.

وی تصریح داشت: دستیابی به اهداف والای مندرج در برنامه ۲۰۳۰ مستلزم آن است که همه ملت ها توجه به علم و فناوری را در اولویت برنامه های خود قرار دهند و لازم است ما یک مبنای علمی برای تصمیم گیری های آگاهانه در سیاست ها هم‌راستا با اصول توسعه پایدار داشته باشیم.

لاروش با بیان اینکه یونسکو به عنوان تنها آژانس سازمان ملل با دستورات اجرایی در بخش علوم فعالانه یک فرهنگ نوآوری را ارتقا می بخشد، گفت: یونسکو در این زمینه در سه سطح عمل خواهد کرد.

مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو تسهیل توسعه سیستم های نوآوری در کشورها که منجر به ترویج سرمایه گذاری در تکنولوژی‌های پیشرفته و توسعه فناوری های قابل ارائه می شود را از جمله این برنامه ها دانست و افزود: تحقق این امر زمینه ساز برآورده کردن احتیاجات نیازمندان خواهد شد. ضمن اینکه برای این امر جذب نخبگان و کسانی که آینده درخشانی دارند امری ضروری است.

وی حمایت از ایجاد و توسعه پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری با تاکید ویژه بر اکوسیستم‌های نوآوری منطقه ای را دومین برنامه یونسکو دانست و ادامه داد: پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری عناصر مهمی برای توسعه منطقه ای هستند به گونه ای که در سال ۱۹۹۳ یونسکو برنامه مشارکت علمی دانشگاه – صنعت را ایجاد کرد.

لاروش برهدف برنامه مشارکت علمی دانشگاه – صنعت را ایجاد اشتراک مساعی را بین تحقیق در دانشگاه ها و بخش های تولیدی عنوان کرد و افزود: این برنامه همچنین شبکه های منطقه ای و بین المللی را پایه گذاری کرده و از ایجاد مراکز منطقه ای نوع ۲ برای توسعه و ایجاد پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری حمایت کرده است.

وی تصریح کرد: هدف نهایی از برنامه مشارکت علمی دانشگاه – صنعت این است که در ایجاد، پروش و مدیریت شرکت های کوچک و متوسط دانش بنیان ظرفیت های ملی را توسعه و افزایش دهد.

مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو افزود: دیدگاه ما این است که نوآوری را برای توسعه پایدار در بین توده مردم ارتقا بخشیم و این کار عمدتا از طریق شبکه ای از فعالان و سازمان هایی صورت می گیرد که راه‌حل های اساسی برای پاسخ به نیازهای محلی ارائه می کنند.

وی با بیان اینکه این نوآوری پتانسیل زیادی را برای تولید ثروت به دنبال دارد و مستلزم حمایت های ویژه از سیستم های مراکز رشد است، ادامه داد: سود این برنامه عاید همه مشتریان دور و نزدیک خواهد بود و در این فضا یونسکو یک استراتژی تدوین کرده تا نوآوری آن را ارتقا بخشد.

 

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برنامه توسعه پایدار ۲۰۳۰ توسط ۱۹۳ عضو سازمان ملل پذیرش شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X