وزیر کشور: اراده دولت معطوف بر اقتصاد مقاومتی است

عبدالرضا رحمانی فضلی روز پنجشنبه در گردهمایی استانداران سراسر کشور در مشهد افزود: از هر بعدی به موضوع اقتصاد مقاومتی توجه کنیم قابل توجیه و تبیین است.
وی ادامه داد: تاب آوری و پایداری اقتصاد ایران به دلیل آنکه مبتنی و وابسته به درآمدهای نفتی بوده شرایط اطمینان بخشی ندارد و تکانه هایی که اقتصاد ما از بعد انقلاب تاکنون به خود دیده به ویژه سالهای اخیر که در تحریم شدید بود بیانگر این وضعیت نامناسب است.
وزیر کشور در تحلیل اهمیت تحقق اقتصاد مقاومتی از بعد امنیتی نیز گفت: اقتصاد پایه امنیت، ناشی از قدرت ملی و توان اقتصادی است و تمامی کشورهایی که در عرصه بین المللی ایفا نقش فعالتر و موثرتری داشته و دارند دارای اقتصادی بنیانی، قوی، محکم و موثر هستند.
وی افزود: به عنوان کسانی که ادعای ایستادگی و مقاومت داریم و در عمل هم طی 37 سال گذشته بر این اساس عمل کرده ایم باید پایه های امنیت ملی را مبتنی بر یک اقتصاد توانمند و قوی استوار کنیم .
رحمانی فضلی ایران را کشوری توصیف کرد که یک الگوی جدید در عرصه حکومتی در کنار الگوهای مرسوم و جاری چون سوسیالیسم و لیبرالیسم ارائه کرده است.
وی ادامه داد: حکومت اسلامی به عنوان یک الگوی قابل قبول، نه تنها مبتنی بر عقلانیت و تجربه علمی بشری است بلکه ناشی از یافته و آموزه های دینی وحی بر رسول اکرم(ص) می باشد لذا باید در عرصه های مختلف الگوهای مناسب را ارائه دهیم.
وزیر کشور گفت: دنیای مردم در حوزه اقتصاد و مادیت تعریف می شود لذا باید هر دو بعد رفاه و آرامش اقتصادی و هم معنویت را برای مردم را پیگیری کنیم.
وی افزود: تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر موضوع اقتصاد مقاومتی بسیار به موقع بود، ایشان از شش سال پیش این موضوع را مطرح کردند و درنهایت سال 1394 این امردر قالب سیاستهای کلان ابلاغ شد.
رحمانی فضلی ادامه داد: امسال نیز از سوی معظم له با عنوان 'اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل' نامگذاری شد لذا وظیفه شرعی، عقلی و حکومتی خود می دانیم که آن را به نتیجه برسانیم.

*تشکیل اردوگاه فرماندهی اقتصاد مقاومتی
وی گفت: در این راستا دولت اردوگاه فرماندهی اقتصاد مقاومتی را با مسئولیت معاون اول رییس جمهوری تشکیل داده است.
وزیر کشور افزود: در چارچوب نشستهای مستمر آیین نامه ها، دستورالعمل، تقسیم کار، طرحها،برنامه ها و پروژه ها تهیه و ابلاغ شده و به زودی برشهای استانی آن هم ابلاغ می شود.
وی خطاب به استانداران سراسر کشور تاکید کرد: همه موظف به پیگیری این مباحث با اختیارات خاصی که به قرارگاه داده شده هستیم.

* ظرفیت استانهای در مدیریت حوزه اقتصادی
رحمانی فضلی ادامه داد: وزارت کشور طی سالها همواره مدعی بوده که استانها ظرفیت اداره خود را در حوزه اقتصادی دارند.
وی گفت: حتی مدعی شدیم اگر دولت و مجلس اجازه دهند پنج تا 10 استان را در قالب درآمد هزینه مستقل از بودجه عمومی کشور اداره کنیم.
وزیر کشور افزود: امروز این موضوع با بحث اقتصاد مقاومتی در هم ادغام شده است، این شرایط به نفع ما است زیرا اختیارات اقتصاد مقاومتی بیش از آن چیزی است که در حالت عادی پیگیری می کردیم.
وی ادامه داد: بر این مبنا دولت و قرارگاه اقتصاد مقاومتی مصوب کردند دو استان را به عنوان 'استان اقتصاد مقاومتی' در دستور کار قرار داده تا بتوان آنچه به صورت نمونه و الگو در این استانها اجرا می شود به سایر استانها تسری یابد.
رحمانی فضلی گفت: بر اساس شاخصهایی دو استان آذربایجان شرقی و کرمان انتخاب شدند.
وی افزود: پس از آن بر اساس تاکید معاون اول رییس جمهوری یک استان برخوردار و یک استان کم برخوردار مبنا قرار گرفت و لرستان جایگزین کرمان در این طرح شد.
وزیر کشور ادامه داد: با پیگیری همه مسئولان، مدیران و مردم کرمان در جریان سفر رئیس جمهوری، کرمان هم به جمع استانهای الگوی اقتصاد مقاومتی افزوده شده است.
وی گفت: امروز همه باید این موضوع را با جدیت پیگیری کنیم و از رهبر معظم انقلاب اسلامی هم درخواست شد که ایشان دستوری در همراهی حوزه های حاکمیتی غیردولتی در استان ها صادر کنند تا بتوان آن را به شکل مسنجمتر و گسترده تر پیگیری و اجرا کرد.
رحمانی فضلی افزود: پیش از آن هم رهبر معظم انقلاب تاکید کردند همه دستگاهها باید حول محور قرارگاه کمک کنند و این امر را پیگیری می کنیم.
1906/1858

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر کشور: اراده دولت معطوف بر اقتصاد مقاومتی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X