تاجیکستان مشتری سوخت جت ایران شد

به گزارش خبرگزاری مهر، اسماعیل حشم فیروز مدیر صادرات و واردات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه سال گذشته اولین محموله گازوئیل ایران به تاجیکستان صادر شده، گفت: این کشور آسیای میانه خواستار واردات و خرید سوخت جت از ایران شده است.

این مقام مسئول با اشاره به حضور ایران در بازارهای افغانستان، پاکستان، ارمنستان، عراق و کردستان عراق تصریح کرد: برای حضور در بازارهای جدید با توجه به شرایط پس از تحریم و مازاد مصرف فرآورده‌های نفتی در داخل برنامه ریزی‌ها آغاز شده است.

به گزارش مهر، بهمن ماه سال گذشته و پس از ماه‌ها مذاکره در نهایت با لغو نصفه و نیمه تحریم‌ها، اولین محموله گازوئیل ایران به تاجیکستان صادر شد تا پس از عراق و افغانستان تاجیک‌ها به سومین مشتری گازوئیل ایران در منطقه تبدیل شود.

محمدمهدي قرايی مدير شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه خراسان رضوی با بیان اینکه اولین محموله گازوئیل به وزن دو ميليون و ۹۰۰ هزار ليتر از مسیر مرزهای زمینی استان خراسان رضوی به این کشور منطقه آسیای میانه صادر شده است، گفته بود: با توجه به بالا بودن کیفیت کشورهای منطقه همچون افغانستان و تاجیکستان خواستار واردات گازوئیل بیشتر از ایران شده اند.

در همین حال، اسماعیل حشم فیروز سرپرست امور بین‌الملل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی پیشتر در گفتگو با مهر بازار مصرف گازوئیل تاجیکستان را ۲.۵ تا ۳ میلیون لیتر در روز عنوان کرده و گفته بود: هم اکنون در بین کشورهای منطقه آسیای میانه، قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان، تولیدکننده و بعضا صادرکننده انواع فرآورده‌های نفتی هستند و در این منطقه تنها کشور تاجیکستان یک بازار بالقوه برای صادرات گازوئیل و فرآورده‌های نفتی ایران به شمار می‌رود.

این مقام مسئول همچنین از ارمنستان و گرجستان هم به عنوان مشتریان فرآورده‌های نفتی کشور یاد کرده و اظهار کرده بود: فرآورده‌های نفتی به ویژه گازوئیل و گاز مایع به صورت تک محموله توسط ایران به ارمنستان و گرجستان صادر می‌شود که در سال جاری هم یک محموله گازوئیل به ارمنستان ارسال شده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاجیکستان مشتری سوخت جت ایران شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X