اجرای طرح کاسا-1000 برای انتقال برق آسیای میانه به پاکستان و افغانستان آغاز شد

در این مراسم رسمی که بطور مستقیم از شبکه های خبری پاکستان پخش شد، 'محمد نواز شریف' نخست وزیر پاکستان، 'عبدالله عبدالله' رئیس اجرایی دولت افغانستان، 'امامعلی رحمان' رئیس جمهوری تاجیکستان و 'سورونبای جینباکوف' نخست وزیر قرقیزستان حضور داشتند.
طرح کاسا-1000 ، طرحی مشترک میان قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان برای احداث خط انتقال برق در مجموع به طول بیش از یکهزار و 200 کیلومتر است که برق را قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان منتقل خواهد کرد. بودجه ای معادل یک میلیارد و 200 میلیون دلار برای احداث این طرح لازم است و کشورهای عضو این طرح اعلام کرده اند که آن را ظرف مدت دو سال (تا پایان سال 2018) تکمیل خواهند کرد.
از طریق طرح کاسا 1000، در فصل تابستان که کشورهای تاجیکستان و قرقیزستان مازاد تولید برق دارند، یکهزار مگاوات برق به پاکستان و 300 مگاوات هم به افغانستان صادر خواهند کرد.
'شیرعلی جانان اف' سفیر تاجیکستان در پاکستان اخیرا اعلام کردکه این طرح به پاکستان کمک خواهد کرد تا از طریق دریافت برق با قیمت مناسب از تاجیکستان در فصل تابستان، بخشی از مشکل کمبود برق خود را جبران کند.
جانان اف درخصوص امنیت مسیر احداث خط انتقال برق که قرار است از خاک افغانستان عبور کند و به پاکستان برسد، گفت: دولت افغانستان نسبت به تامین امنیت لازم برای اجرای این طرح اطمینان داده است.
وی همچنین گفت که تمام مقدمات لازم برای اجرای طرح کاسا-1000 از جمله منابع مالی لازم پیش بینی شده است.
سفیر تاجیکستان درباره ظرفیت صادرات برق کشورش به پاکستان گفت که تاجیکستان می تواند در فصل تابستان تا پنج هزار مگاوات برق به پاکستان صادر کند.
تاجیکستان که به دلیل داشتن منابع آبی فراوان، از ظرفیت بالایی برای تولید برق از طریق توربین های آبی به ویژه در فصل تابستان برخورد است، به دنبال آن است تا مازاد برق تولیدی خود در فصل تابستان را به کشوهایی مثل پاکستان و افغانستان که از کمبود انرژی به شدت رنج می برند، صادر کند.
قراردادهای اولیه طرح کاسا-1000 در سال 2007 میان پاکستان، افغانستان، تاجیکستان و قرقیزستان امضا شد اما وجود موانع عمده در مسیر اجرایی شدن این طرح از جمله نبود امنیت کافی در افغانستان و تامین منابع مالی این طرح، باعث تاخیر طولانی در اجرای آن شده است.
برخی گزارش ها نیز حاکی است که احتمال دارد که روسیه نیز با استفاده از ژنراتورهای قوی خود در تاجیکستان به پروژه بازار برق آسیای جنوبی و مرکزی و طرح کاسا-1000 ملحق شود.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور همسایه پاکستان نیز برای افزایش صادرات برق به این کشور تا سه هزار مگاوات اعلام آمادگی کرده است. میزان برق صادراتی ایران به پاکستان در زمان حاضر 74 مگاوات است. پاکستان برای افزایش برق از ایران ابراز تمایل کرده است.
آساق**1723

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اجرای طرح کاسا-1000 برای انتقال برق آسیای میانه به پاکستان و افغانستان آغاز شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X