استاندار خراسان شمالی: پرونده طرح های بدون توجیه اقتصادی بسته شود

سیدعلی اکبر پرویزی عصر چهارشنبه در نخستین نشست ستاد اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه برای اجرای طرح های نیمه تمام چهار هزار میلیارد ریال بودجه لازم است اظهار کرد: در خوشبینانه ترین حالت این طرح ها در 10 سال آینده به بهره برداری می رسد اما دولت برای شتاب دادن پیشرفت فیزیکی طرح های یاد شده تلاش می کند که از بخش خصوصی کمک بگیرد.
وی افزود: تمامی موانع که در واگذاری طرح ها به بخش خصوصی وجود دارد باید برداشته شود و همچنین این کارها با شتاب بیشتری انجام گیرد و هرطرحی که توجیه اقتصادی نیز ندارد باید پرونده اش هر چه زودتر بسته شود.
وی با بیان این که وظیفه دولت باشگاه داری و کارخانه داری نیست افزود: این نوع حکومت داری سال ها است که دولت ها را با مشکلات زیادی مواجه کرده و اکنون دولت مصمم است تا خود را از این تارعنکبوت اداری رهایی دهد.
نماینده عالی دولت در استان از تسهیلات ویژه دولت برای خصوصی کردن طرح های نیمه تمام خبر داد و گفت: برای اجرای این طرح ها در مناطق عمومی 50 درصد و در مناطق محروم 80 درصد تخفیف در تسهیلات ارائه می شود.
وی گفت: دستگاه ها علاوه بر تسهیلات دولت می توانند سیاست های تشویقی مانند تضمین خرید محصول، امکان ساخت تاسیسات جانبی اقتصادی و امکان واگذاری پروژه به شخص ثالث را اعمال کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: خانه های عالم و مدارس بلااستفاده که در روستاها وجود دارد نیز باید ساماندهی و از آنها در بخش بهداشت و درمان استفاده یا در صورت امکان به کمیته امداد داده شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان شمالی نیز در این نشست بر لزوم توجه ویژه به طرح های اولویت دار تاکید کرد و گفت: اولویت اجرا با طرح های با درصد پیشرفت فیزیکی بالا است.
حسن نادری با بیان اینکه در حال حاضر تعداد طرح های نیمه‌ تمام در سطح استان بسیار زیاد است اظهار کرد: در این خصوص بایستی کارگروه هایی فعال شود.
وی با بیان اینکه کمیته های برنامه‌ریزی سهم بسزای در توسعه منطقه دارد افزود: اعتبار مورد نیاز طرح ها باید به‌ صورت کارشناسی برآورد شود تا شاهد کمبود بودجه در هنگام ساخت طرح ‌ها نباشیم.
معاون توسعه برنامه ریزی استانداری خراسان شمالی با بیان اینکه این طرح ها هر چه زودتر باید ساماندهی و بازبینی دقیقی صورت گیرد گفت: باید فهرست طرح های مشکل دار مشخص شود تا بتوانیم ساماندهی دقیقی را در این راستا انجام دهیم.
محمود دلپسند با بیان این که هفت هزارو 500 واحد صنعتی در کشور احتیاج به کمک دولت دارد افزود: بایستی سهم استان از این مقدار ارزیابی شود.
وی افزود: بانک ها بدون اجازه فرمانداران هیچ گونه اجرائیه ای را نباید اجرا کنند و درارائه تسهیلات به بخش خصوصی باید با فرمانداران هماهنگی لازم را داشته باشند.
دلپسند با بیان اینکه درهای استان بر روی تمام سرمایه گذاران باز است گفت: در واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی بایستی سرمایه گذاران بومی در اولویت قرار گیرند و درصورت لزوم می توانند از سرمایه گذاران غیر بومی نیز استفاده کنند.
در خراسان شمالی 350 واحد تولیدی و صنعتی با 13 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری و 10 هزار کارگر فعال است که طبق آمار 20 درصد از کارگران بیمه شده استان در حوزه صنعت و معدن فعالیت دارند.
6003/ 6042

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار خراسان شمالی: پرونده طرح های بدون توجیه اقتصادی بسته شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X